Onko uudehkot Asuntoosakkeet nyt huippu hyviä sijoituskohteita ?

Anonyymi-ap

1. Hinnat on laskeneet rajusti tilanteessa jossa niiden olisi pitänyt nousta Inflaation takia ,mutta onkin laskeneet mm. Korkojen nousun takia ym. talouden epävarmuuden ja Ukrainan sodan takia.
2. Rakentaminen on kallistunut koko ajan ja kallistuu edelleen
Siihen on vaikuttanut tarvikkeiden hintojen nousu, öljyn ,,yleinen inflaatio sitten Alv nousi uusi rakennuslaki toi myös taas nostaa kuluja ja palkat on nousseet ja uhkaa edelleen nousta (Tästä syystä uusia kohteita ei nyt aloiteta ,kun hintojen pitää ensin nousta että rakentaminen on kannattavaa tällä kustannustasolla)
Kannattaisiko nyt laittaa ostohousut jalkaan kun korotkin on jo laskeneet...
Laskin että pelkkää vuokratuottoa saisi jopa 4-5 % ja tulevaa arvonnousua luultavasti sen päälle vähintäänkin saman verran .
Eikö tämä ole ennätyksellien tuotto jos otetaan huomioon että puhutaan uusista asunnoista joissa ei isompia Remontti yllätyksiä 25 v. vuoteen pitäisi tulla .
Näillä tuotoillahan pääoma on aikakin 7 kertaistunut tuossa ajassa kun asunto olkaa olemaan myynti ikäinen..
Tämän takia en edes harkitse vanhempien ostoa tässä markkina tilanteesssa koska niissä arvonnousut syö remontit ja vuokratuottojakin heikentää vaihtuva ja heikompi tasoiset vuokralaiset kuin uusissa.

0

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. En löydä sinua

        En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
        Ikävä
        22
        2371
      2. Mihin kaivattusi

        Ja sinun juttusi kaatui?
        Ikävä
        52
        2267
      3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

        Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
        Maailman menoa
        106
        2260
      4. Mihin se sysipska hävisi?

        Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
        Ikävä
        32
        1527
      5. Hajoaako persut kuten 2017?

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
        Maailman menoa
        238
        1522
      6. Opettelen sun jokaisen virheen

        ja rakastan sua.
        Ikävä
        30
        1456
      7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

        IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
        Kankaanpää
        36
        1412
      8. Mitä uskot sinun

        Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
        Ikävä
        95
        1171
      9. Mitä haluat oikeasti

        Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
        Ikävä
        28
        1160
      10. Ne oli ne hymyt

        Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
        Ikävä
        20
        1136
      Aihe