Koko keskustan alueelle tulisi säätää 20km/h nopeusrajoitus.
Kuitenkin ajonoeudet olisi lähempänä 30km/h.
Nyt kun nopeusrajoitus on 30km/h niin nopeudet ovat lähempänä 40km/h tai jopa yli. Tämä vaarantaa kevyttä liikennettä
Kuitenkin ajonoeudet olisi lähempänä 30km/h.
Nyt kun nopeusrajoitus on 30km/h niin nopeudet ovat lähempänä 40km/h tai jopa yli. Tämä vaarantaa kevyttä liikennettä
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kun ei vaan suojatielle mene vahingossa vaan antaa saatojoukkojonojen ajaa rauhassa, niin kaikki hyvin.
Suuri osa kevyestä liikenteestä liikkuu ajotiellä (polkupyörät ja sähköpotkulaudat) joten ongelma ei koske vain suojateitä.
Kannatan. Keskustassa 20km/h nopeusrajoitus kaikkialle!!
Keskusta on niin pieni ettei ajallisesti haittaa yhtään mitään vaikka nopeudet pudotetaan 20km/h.
Autoilu pitäs kieltää kokonaan 2km säteellä totista! Ois tilaa pyöräillä ja kävellä ku nyt ei mahu.
Niin ja ajoteille ois hyvä istuttaa palmuja ja kauniita kukkasia, siinä viihtyy pyöräilijä ja sähköscoottaaja.
höpöä, taajamissa 50-60 km/h rajoituksena sopiva, köröttäjät joutaa jäädä kotiin
Sen kun ajelet, epäilen että sullakin hönöllä vilahtaa äkkiä jalka jarrupolkimelle kun poliisiauton näet🤣
myös punaisia päin ajetaan jatkuvasti,taksitkin.tietysti kun pitää saada vanhakyyti pois alta.
Jos nopeusrajoitus olisi 20 km/h niin poliisi voisi sakottaa isoa osaa pyöräilijöistäkin. Polkupyörissä ei edes yleensä ole nopeusmittaria joten ei oikein voi tietää ajaako esim. 20, 25 vai 30 km/h.
Kyllä polkupyöriin saa nopeusmittarin.
On huono signaali, jos on vaikka 40 km/t nopeusrajoitus ja sallitaan selvästi korkeampi ajonopeus eikä ylityksiin juurikaan puututa. Pitäisi olla sen verran hyvä seuranta ja valvonta, että jos on 40 rajoitus, sen ylittämisestä roiskastaan heti sakko! Eikö sillä liikennekuri jo pikkuisen parane!? Ei kellään ole oikeutta ylittää liikennemerkin osoittamaa ajonopeutta, poikkeuksina tietysti palo- ja pelastustoimi! Ja jos ei ole virkakuntaa ajonopeuksia kontrolloimaan, niin kadunvarsiin kameravalvonta!
Lainkunnioitus paranee, kun lain noudattamista valvotaan! Nykyinen Pieksämäen liikennekulttuuri on kyllä varsin pelottavaa Villin Lännen meininkiä. Pieksämäen keskusta on lisäksi niin surkean pieni, että sen läpi ajaa lyhyessä ajassa ihan rajoituksia noudattamallakin eli aikaa ei kulu hukkaan perusnopeuksillakaan!
Jarruttaminen on vauhin surma ja kiihyttämällä ehtii töhöjen alta pois.
Aloitetaanko parkkeerauskulttuurin korjaamisesta?
Suurimmalla osalla lienee töihin kiire🤣
Mulla ei ollut koskaan työhön kiire.
Köyhillä kiire lidliin ja alkoon juomia ostaa, ne ei aja autoo.
Joo