Syyllistyykö Kela työperäiseen hyväksikäyttöön?

Anonyymi-ap

Kelan maksamissa ajoissa eli ns. kelakyydeissä ei ole mahdollista noudattaa suomen lakeja. Taksipalveluita tarjoavien yritysten ja kuljettajien työolosuhteet ja palkkaus eivät ole lainmukaisia.

Työperäinen hyväksikäyttö tarkoittaa monia asioita, kuten alipalkkausta, kohtuuttoman pitkien työaikojen teettämistä tai työntekijöiden aseman hyväksikäyttöä tavalla, joka rikkoo työlainsäädäntöä.

Kelan vastuu tällaisessa tilanteessa voi liittyä siihen, että se on valinnut alihankkijoikseen yrityksiä, jotka eivät noudata työlainsäädäntöä, tai ettei se ole valvonut alihankkijoidensa toimintaa riittävästi. Jos kuljettajat eivät saa palkkaa lakien mukaan, voi kyseessä olla myös työsuojelurikkomus, johon esimerkiksi työsuojeluviranomainen tai poliisi voi puuttua.

Kelan tapauksessa tämä voi aiheuttaa oikeudellisia seuraamuksia, jos voidaan osoittaa, että Kela on laiminlyönyt valvontavelvollisuutensa ja rakennuttanut alihankintaketjun sellaisilla hinnoilla, joilla tilaajan on täytynyt tietää ja ymmärtää, ettei alihankkijoilla ole mahdollisuutta hoitaa yhteiskuntavastuita. Kaikilla ketjun yrityksillä ja tilaajalla eli Kelalla, joka hyödyntää työvoimaa, on aina vastuu siitä, että työntekijöiden oikeuksia kunnioitetaan ja noudatetaan. Vastuu ei poistu miltään osin, vaikka ajotilaukset on ketjutettu alihankinnoilla.

On vain ajan kysymys milloin viranomaiset aloittavat tutkimukset asiaan liittyen.

24

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän noilla taksoilla voi ketään palkollista elättää, ylityö/pyhälisä. Joku on yrittänyt monella invatilataksiautoilla, huonosti on käynyt.

    • Anonyymi

      eihän kukaan pakota ajamaan kelakyytejä

    • Anonyymi

      Valitettavasti Suomessa ei ole minimipalkka lakia , toisin kuin kaikissa länsimaissa on .

      • Anonyymi

        Suomessa on useita lakeja, jotka määräävät palkasta ja työoloista, sekä julkisen sektorin tilaajien vastuista.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Milloin hallitus aikoo puuttua selviin Kelan tekemiin laittomuuksiin?


    • Anonyymi

      Kela ostaa palvelun sopimus hinnalla. Mitä laitonta siinä voisi olla?

      • Anonyymi

        Työsuojen mukaan seuraavat merkit voivat kertoa siitä, että alihankinnassa on riski työperäiseen hyväksikäyttöön:

        Sopimushinta alihankinnasta on niin pieni, että työnantaja ei voi maksaa kaikkia työnantajanmaksuja.

        Työntekijät eivät halua kertoa työajoistaan.
        Samat työntekijät tekevät usein pitkiä työpäiviä.
        Työntekijöiden työturvallisuudesta ei ole huolehdittu.


      • Anonyymi

        Alihankintatilanteissa asiakkaan ensisijainen sopimuskumppani on tilaaja, joten tilaaja eli Kela on vastuussa alihankkijoidensa työn laadusta.

        Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan tilaaja on velvollinen selvittämään, onko sopimuskumppani merkitty ennakkoperintä- ja työnantajarekistereihin sekä arvonlisävelvollisten rekisteriin. Samoin tulee muun muassa selvittää, onko sopimuskumppani maksanut verot, ottanut eläkevakuutukset sekä minkälaista työehtosopimusta työhön sovelletaan tai mitkä ovat keskeiset työehdot. Myös työterveyshuollon järjestäminen on selvitettävä.

        https://tem.fi/tilaajavastuu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työsuojen mukaan seuraavat merkit voivat kertoa siitä, että alihankinnassa on riski työperäiseen hyväksikäyttöön:

        Sopimushinta alihankinnasta on niin pieni, että työnantaja ei voi maksaa kaikkia työnantajanmaksuja.

        Työntekijät eivät halua kertoa työajoistaan.
        Samat työntekijät tekevät usein pitkiä työpäiviä.
        Työntekijöiden työturvallisuudesta ei ole huolehdittu.

        työajat näkee ajopäiväkirjasta sitä on lain mukaan pidettävä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        työajat näkee ajopäiväkirjasta sitä on lain mukaan pidettävä

        Ajopäiväkirjasta selviää ajoaikojen lisäksi myös ylityötunnit ja sunnuntailisä.

        Tietenkin työnantajan on pidettävä myös lain määräämää työaikakirjanpitoa, johon on kirjattava ylös jokaisen työntekijän työtunnit sekä niistä suoritetut korvaukset.

        Käytännössa kumpaakaan ei pidetä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        työajat näkee ajopäiväkirjasta sitä on lain mukaan pidettävä

        Lain mukaan verot ja vakuutukset, sekä palkatkin pitäisi maksaa. Ei laki merkitse Kelalle mitään. Kelalle lait ovat vitsejä, joille nauretaan.


    • Anonyymi

      Mitä Taksiliitto aikoo tehdä asian korjaamiseksi?

      • Anonyymi

        Varmaankin saman kuin teollisuusliitto


      • Anonyymi

        Taksiliitto ei ole tehnyt taksialan hyväksi mitään.


    • Anonyymi

      Ajopäiväkirja = satukirja

    • Anonyymi

      Marjanpoimintayritykset olivat samassa tilanteessa. Tuomio tuli ihmiskaupasta. Oikeusvaltiossa Kelan kilpailutuksen järjestäjät ja sopimuksen tekijät olisivat jo vankilassa.

      • Anonyymi

        Tyhmähän sinä olet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tyhmähän sinä olet.

        Voit miettiä asiaa vankilassa välitysyhtiöiden henkilökunnan kanssa. Olette siellä vuosikausia, kun tutkinta valmistuu.

        https://korkeinoikeus.fi/fi/index/ajankohtaista/tiedotteet/2022/kkokovensiyrittajanihmiskauppatuomiotathaimaalaistenmarjanpoimijoidenasiassa.html

        KKO kovensi yrittäjän ihmiskauppatuomiota thaimaalaisten marjanpoimijoiden asiassa

        Kor­kein oi­keus (KKO) kat­soi en­nak­ko­pää­tök­ses­sään, että yrit­tä­jä oli syyl­lis­ty­nyt yh­den si­jas­ta 26 ih­mis­kaup­pa­ri­kok­seen thai­maa­lais­ten mar­jan­poi­mi­joi­den asias­sa. KKO tuo­mit­si yrit­tä­jän yh­dek­si vuo­dek­si ja kym­me­nek­si kuu­kau­dek­si van­keu­teen.

        Yrittäjä oli värvännyt asianomistajat vuonna 2016 Thaimaasta Suomeen sekä kuljettanut, vastaanottanut ja majoittanut heidät omistamallaan kiinteistöllä sijaitseviin majoitustiloihin. Käräjä- ja hovioikeus katsoivat yrittäjän antaneen asianomistajille virheellisiä tietoja majoitusolosuhteista ja ansaintamahdollisuuksista sekä käyttäneen hyväkseen heidän riippuvaista asemaansa ja turvatonta tilaansa. Yrittäjä oli saattanut heidät luonnonmarjojen ja -sienten keräämistä sisältävään pakkotyöhön ja muihin ihmisarvoa loukkaaviin olosuhteisiin.

        Korkeimmassa oikeudessa käsiteltiin pelkästään kysymystä siitä, oliko yrittäjä syyllistynyt menettelyllään yhteen vai useampaan ihmiskaupparikokseen, sekä sitä, mikä rangaistus rikoksista oli määrättävä.

        KKO katsoi, että kyseessä oli 26 eri rikosta, koska teko kohdistui keskeisesti 26 asianomistajan henkilöön ja loukkasi uhrien vapautta, itsemääräämisoikeutta ja henkilökohtaista turvallisuutta. Yhtä suurta painoarvoa ei tullut antaa syille, jotka puolsivat teon katsomista yhdeksi rikokseksi. Näitä syitä olivat se, että yrittäjän menettely oli ollut ajallisesti ja paikallisesti yhtenäinen kokonaisuus ja perustunut kaikkien asianomistajien kohdalla samaan tavoitteeseen taloudellisen edun saavuttamisesta.

        KKO tuomitsi yrittäjän 26 ihmiskaupparikoksesta, jätelain rikkomisesta ja törkeästä petoksesta vankeuteen yhdeksi vuodeksi ja kymmeneksi kuukaudeksi. Rikoskokonaisuuden vakavuuden ja rangaistuksen pituuden vuoksi vankeus määrättiin ehdottomana yrittäjän ensikertalaisuudesta huolimatta.

        Hovioikeus oli jo aiemmin määrännyt yrittäjän liiketoimintakieltoon ja maksamaan poimijoille korvauksia saamatta jääneistä ansioista ja henkisestä kärsimyksestä.


    • Anonyymi

      Koko alihankintaketju syyllistyy hyväksikäyttöön. Toiminta on verrattavissa rikollisjärjestöön.

      • Anonyymi

        Vossikkakuskit ovat sitten hauskoja.


    • Anonyymi

      Kelakyydit muodostavat monille kuskeille suurimman osan päivän kyydeistä. Itse käytän Kelakyytejä kaksi lähes viikoittain. Eräs kuski tuossa viime syksynä kertoi, että sen päivän kyydeistä 8/10 oli ollut Kelakyytejä. Eivät mitään kultakaivoksia mutta parempia kuin odotella toimettomana.

    • Anonyymi

      15 vuotta vanhoilla hinnoilla ei kukaan pysty tekemään kannattavaan liiketoimintaa.

      Joten ajakoon kelakyydit joku, minä en.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      356
      9562
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      88
      6002
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      367
      5606
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      111
      3996
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3392
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      70
      2945
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      77
      2921
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2703
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2638
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2608
    Aihe