koska heillä ei ole varaa terveydenhuollon asiakasmaksuihin.
"Sotemaksut ovat lisääntyneet ulosotossa. Asiakasmaksujen korotukset ovat tapahtuneet samaan aikaan sosiaaliturvaleikkausten kanssa.
On ihmisiä, jotka ovat kertoneet välttelevänsä terveyskeskukseen menoa, koska heillä ei ole varaa asiakasmaksuihin, saati lääkkeisiin. Pienituloisten ihmisten oikeus terveyteen on vaarantunut.
Asiakasmaksujen korotukset jatkuivat tämän vuoden alussa. Monet perusterveydenhuollon asiakasmaksut nousivat 22,5 prosenttia ja erikoissairaanhoidossa jopa 45 prosenttia. Riskinä on, että myös ulosottojen
määrä jatkaa kasvuaan.
Tarvittavien terveyspalveluiden käyttö ei saa olla tuloista kiinni. Tällä hetkellä terveyspalveluista on muodostumassa etuoikeus, vaikka niiden pitäisi olla jokaisen perusoikeus."
(Potilaan Lääkärilehti)
Osalta kansaa on viety perusoikeudet, pienituloisimmilla ei ole enää varaa lääkäriin,
8
254
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä kokoomuksen ja persujen paskahallitus ajaa suomalaiset ahdinkoon.
- Anonyymi
Lääkäriin ei ole kannattanut mennä enää aikoihin, kun siellä ei tehdä mitään.
Neuvotaan vain tulemaan uudestaan, jos vaiva pahenee tai ei mene ohi.
Turhaahan siellä olisi rampata. Onneksi ei vaikuta matuihin.
- Anonyymi
Suomi ei ole enää demokratia eikä ihmisoikeusvaltio.
- Anonyymi
Hallitus on sysännyt rahat pörriäisille.
- Anonyymi
Sweduja paljoo kiinnosta, niitä kiinnostaa esittää kiinnostuneita. Tekopyhää roskasakkia.
- Anonyymi
Isotuloiset saavat taas verolea 900 miljoonan edestä
mutta sotesta leikataan 200 miljoonaa. - Anonyymi
Tästä hallituksesta olisi päästävä eroon ennenkuin se on tuhonnut Suomen
100 %. Lähellä on jo.
Vanhuksia kohdellaan erikoisen halpamaisesti ja yleensäkin kaikki potkitaan
päähän.
Tuntee myötähäpeää RKP:nkin puolesta. Minne hävisi sivistys ja ihmisten
kunnioitus ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735