"Kansanedustajien kotimaan lennoista yli 650 000 euron lasku – näin lentoja selitetään: ”Aivan tarkkaan en muista, miksi lähdin koneella”"
"Suurimmat lentokustannukset yksittäisistä edustajista olivat Kuopiossa asuvalla Minna Reijosella (ps), jonka kotimaan lennot maksoivat viime vuonna eduskunnalle yhteensä 28 253,25 euroa."
"Hurun lennot maksoivat viime vuonna yhteensä 12 129 euroa."
"– Lentäminen on ylivoimaisesti nopein ja eduskuntatyön kannalta ajankäytännöllisesti tehokkain tapa kulkea kodin ja eduskunnan välillä, Huru viestittää sähköpostilla.
Huru ei ota kantaa siihen, onko veronmaksajien näkökulmasta perusteltua matkustaa työmatkat Porista Helsinkiin lentokoneella."
"Petri Huru (ps) on vaatinut Porin lentokentän toiminnan turvaamista."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010991106.html
Siinäpä ykköstilalle itsensä ansioinut persu lenteli yhden alemman keskituloisen vuosiansion hinnalla kodin ja hillotolppansa välillä. Pukki kaalimaan vartijana? Ja toinen selittelee vaan ei ota kantaa, onko valinnassaan ajatellutkaan veronmaksajia. Köyhiltä on kumminkin varaa leikata ennemmin kuin persun lentolipuista.
Persut leikkaa ja säästää vai säästävätkö muka ihan oikeasti?
12
168
Vastaukset
- Anonyymi
Nämä kansanedustajat , jotka saavat työssään aikaan vähiten, tuhlaavat eniten, täydellinen esimerkki tästä on PS: n kansanedustaja Minna Reijonen.
- Anonyymi
Huomaahan tuon Minna Reijosen ” profiilin paisumisesta kuin pullataikina” että lennelty on. Hänellekkin kaikenlainen liikunta tekisi hyvää. Ehkä järkikin juoksisi sitten paremmin.
Ei millään pahalla. Tämä on vaan sitä suoraa puhetta, jota Persut peräänkuuluttavat. - Anonyymi
Tässä taas nähdään, että kansalaisille vaaditaan säästöjä joka asiassa ja sitten nämä eduskunnan turhakkeet tuhlaavat surutta joka paikassa missä pystyvät. Ja tietysti työväenpuolueen Persujen älykääpiö edustajat tuhlaamisn kärjessä.
Taitaa ollakkin ainoa asia, minkä osaavat. - Anonyymi
Tilastoykkösenä oleva persu kertoo, että juna-asemalle on pidempi matka kuin lentoasemalle.
Hän jättää kuitenkin mainitsematta asuinpaikkaansa lähinnä olevan juna-aseman, joka on 10 kilometriä lähempänä kuin lentokenttä.
Myös auton pysäköinti lentokentällä lienee kalliimpaa kuin pikkuruisella juna-asemalla. - Anonyymi
”Aivan tarkkaan en muista, miksi lähdin koneella” kuulostaa samalta kuin "en keksinyt muuta" tai "en jaksa vastata".
- Anonyymi
Hillotolppapersut eivät häpeile törsätä ja mällätä aina kun pystyvät tekemään sen yhteiskunnan varoilla. Kymmenissä lapsiperheissä ollaan ilman ruokaa, että Reinonen (peruSS) pääsee lentelemään mielin määrin.
- Anonyymi
Suurin osa kansanedustajista toimii vain ja ainoastaan napin painajina eduskunnan äänestyksissä. Heidän kuuluu painaa nappia, jota puolueen johto käskee.
Termi kansanedustaja pitäisi vaihtaa puolue-edustajaksi ja velvoittaa heitä painelemaan nappia etänä oman työnsä tai muun toiminnan ohessa.
On hulluutta kustantaa näille leveä elämä kaikkine kuluineen, kun maa on rutiköyhä.- Anonyymi
Se on just näin ja sama homma hva-kokouksissa. Kokouspalkkioita käyvät nostamassa! Eduskunnan väeltä ei ole säästetty vissiin mitään ja siellä ns. porsastelevat, niin väärin!
Oulusta alaspäin lopettava lentojen korvaaminen paitsi poikkeussyistä. Mitä säästää aikaa ja jos niin onko jotain todellista merkitystä esim. Poriin tai Jyväskylään lentäessä, kun lentokentälle pitää mennäkin paljon aikasemmin? Junalla sitäpäitsi pääsee melkein Eduskuntalon viereen. Aika äkkiä pääsee Oulun ja Helsingin välinkin junalla. Senkin ajan voi käyttää monella tapaa hyödyksi ja omassa kopissa (joita varmasti on jo joka kaukojunassa) voi vaikka skypettää tai ottaa osaa etäkokoukseen.
Kokoukset tietää yleensä hyvissä ajoin eli järjestää asiansa niin että ehtii ja pitääkö se naama tunkee joka paikkaaJa sitten kummallisia lentoja: sen sijaan että ajais Jyväskylästä Joensuuhun ja takaisin, niin jokupa se lentää Jkylä-Hki-Jsuu ja toisinpäin. Autolla jotain 250 km suuntaansa eli olisko jotain 3,5-4 tuntia yhdellä tauolla ja kyllä tuo terveeltä menee yhtäkyytiä. Täytyy ainakin mennä tällä eräällä sankarilla, kun huomioi mikä siviilityö!
lajijasuris
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201757
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy461094Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43964Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50846Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44802Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760