Oisko jollain tietoa auton vuokrauksesta Bahia Felizistä? Onnistuuko ylipäänsä (vai onko esim. lentokenttä tai Ingles ainoa v-ehto, majoitumme Tres Vidakseen) hinnat, vuokraussysteemi (käteisellä?, Visalla?, vakuutukset?, mahdolliset takuumaksut?) autovaihtoehdot ja niiden kunto?, huijaavatko vuokraajayrittäjät?
Lähdössä perjantaina, todella kiitollisia olisimme vastauksista, linkeistä ym. tiedoista aiheesta. Olisi enemmän ohjelmaa, kun muuten melko hiljainen paikka. Kävisimme mielellään saaren keskiosat "tarkastamassa".
Lähdössä perjantaina, todella kiitollisia olisimme vastauksista, linkeistä ym. tiedoista aiheesta. Olisi enemmän ohjelmaa, kun muuten melko hiljainen paikka. Kävisimme mielellään saaren keskiosat "tarkastamassa".
Vastaukset 8
Vanhimmat
autovuokraamoa, eli onnistuu paikan päällä
noihin lisäkysymyksiin, että kortilla helpointa, kyllä kelpaa eurotkin ,45 eur alkaen vrk,sis. vakuutukset,pikkuClio, Meganen jne, jopa jeeppejä,eivät huijaa. Tiedoksi ettei Gran Kanarilla ole paljon katselemista, mutta voihan sitä ajella vaikka Las Palmasiin ....
hotellistasi on jopa 2 kpl autovuokraamoja.
Kiitos nimimerkeille "reissaaja" ja "metriä" tähänastisista vastauksista.
Lisää kommentteja/tietoja saa tulla.
Niin se voip olla , jotta ei taida hirveesti olla varsinaisia näkyväisyyksiä = nähtävyyksiä koko saarella. Jospa vain kiertäisi koko saarta jollain haravoinnilla ja kävisi, jos mahdollista, vuorilla. Ja näkisi ja tollottelisi vaikka paikallisia asukkaita jossain kylässä.
Vai onko muuten niin, että niillä vuokra-autoilla ei sitten ajetakaan sivuteille (joskus olisin kuullut jutustelua, jotta kielletty (=vakuutukset raukeaa)) mennä pääteiden ulkopuolelle.
Ei täälä kannata uskoa etukäteen noita altaalla makaavia oluenkittaajia jotka valittaa ettei lomakohteessa oo mitää tekemistä tai saarella mitään näkemistä (lue kovinkaan paljon näkemistä). Ite olin maspalomasis hiihtolomalla ja vuokrattiin auto. Kierrettiin koko saari päivässä ja näkemistä oli jo tuolla perinteisellä saaren-ympäri-reitillä. Seuraavaks otan maasturin ja lähen saaren keskiosaa kiertämään. Auton vuokraus on, kuten edellä todettiin, helppoa ja halpaa. Reippain mielin vaan ratin taa.
Kiitos Woodstudio kommentista.
No juu, uskoisin kuitenkin vastanneiden suhtautuvan asiaan vain realistisesti niin, että ei ole ilmeisesti mitään maailmaa mykistävää tarjolla Gran Canarian saarella.
Itsekin siinä mielessä ajelisin perheen kanssa, että on muutama päivä eri ohjelmaa kuin itse lomakohteessa oleilu eli voi todeta jälkeenpäin että tuli muuallakin käytyä vkon aikana. Juuri tuo saaren ympäriajelu voisi olla yksi v-ehto.
jo sinusta laavavuoret ovat mahtavia niin sitten ovat, muuta siellä ei näy...karua ja kuivaa ...tosi ankeaa mutta makunsa kullakin...en minä ainakaan lomaani tuhlaa autonratissa istumiseen, ennen vaikka siellä altaalla sitten
...juuri sen takia, että olemme kaikki erilaisia. Toiset makaa altaalla ja toiset katselee laavavuoria autonratin takaa. Molemmat aivan yhtä hienoja juttuja jonkun mielestä. Hyvää kesää!