Onko tämä oikein?

Anonyymi-ap

Onko oikein,että 65 v poika avovaimonsa kanssa käyttää 90 v äitinsä kesämökkiä n.100 yötä vuodessa osallistumatta mihinkään kuluihin?
Ei suostu maksamaan sähkö, vesilaskuja, ei kiinteistöveroa eikä mitään remonttikuluja
Mitä pitäisi tehdä?

7

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Laskin nuo luvut yhteen ja sain tulokseksi 255. Liekö oikein? Oli miten oli, niin totean vaan, että kyllä se on aika paljon, joissakin olosuhteissa.
        Vai miltä se teistä vaikuttaa?


    • Anonyymi

      Kannattaa ilman muuta voivotella asiaa anonyymeilla keskustelupalstoilla.

      • Anonyymi

        On kyllä imbesillin mielipide


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On kyllä imbesillin mielipide

        Ei ollenkaan. Mistä ulkopuoliset voi tietää mitä asiasta on sovittu? Voihan kyseessä olla vaikka eräänlainen ennakkoperinnön jakomuoto jolloin aikanaan jää perintövero pienemmäksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ollenkaan. Mistä ulkopuoliset voi tietää mitä asiasta on sovittu? Voihan kyseessä olla vaikka eräänlainen ennakkoperinnön jakomuoto jolloin aikanaan jää perintövero pienemmäksi.

        No veronkiertoahan tuo on. Kyllä nyt pitäisi laskea paljonko verotuksellinen vahinko on kokonaisuudessaan ja laskea myös paljonko se on kutakin veronmaksajaa kohden, verosuoritustensa mukaan jyvitettynä. Sen jälkeen mökki pitäisi antaa veronmaksajien käyttöön. Se edellyttäisi käyttövuorojen jakamista. Tämä kuuluisi maksaa tietenkin verovaroista.
        Vai onko parempia ehdotuksia?


    • Anonyymi

      tästä vois tehdä vielä parit palstan aktivoinnit...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      85
      8062
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6074
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5557
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5486
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4730
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2488
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      33
      2196
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1349
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1334
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      44
      1180
    Aihe