Yleislakko 14.11.1917, nyös myöhemmin poliittisia lakkoja kuten nytkin

Anonyymi-ap

Taistelutoverit, puoluetoverit: vasemmiston tavarits-puhuttelussa on gulagin kosketus.
Kun demarit puhuttelevat toisiaan puoluetilaisuuksissa hyviksi tovereiksi, ulkopuolisille sanassa kuuluu neuvostovallan ja Siperian vankileirien kaiku – vaikka kuinka selittäisi.

VELJEYS sopisi paljon paremmin myös puoluekäyttöön, yhdessä vapauden ja tasa-arvon kanssa. Mutta veljeksi ja sisareksi puhutteleminen kuulostaa nykyaikana epäsensitiiviseltä, koska paikalla on usein ihmisiä jotka eivät miellä itseään kummaksikaan. Toisaalta toveri-sanakaan ei ole täysin sukupuolineutraali, ja toveritarkin tunnetaan.

Paras ja lämpimin puhuttelumuoto poliittisissa tilaisuuksissa olisi toki ystävä. Puoluetoverien keskellä ihmisen luulisi olevan ystävien seurassa, vaikka sana saattaakin maistua suomalaisista liian lempeältä ja imelältä. Tai onko sana varattu vain aidoille ystäville.
Kun demarit puhuttelevat toisiaan puoluetilaisuuksissa hyviksi tovereiksi, ulkopuolisille sanassa kuuluu neuvostovallan ja Siperian vankileirien kaiku – vaikka kuinka selittäisi.

Toveri, tavarits. Sanasta tulee äkkiä mieleen toveri Stalin, toveri Lenin – kaikki nuo hahmot joita myös Suomen sosialidemokraattinen puolue viime vuosisadan alussa piti… tovereinaan. Kunnes oppi tuntemaan nämä suomensyöjät paremmin.stäville?

Toveri olisi mainio, Suomessakin jo vuosisatoja tunnettu puhuttelumuoto, ellei sitä poliittisessa kielessä olisi pilannut Neuvosto-Venäjän hyytävä silmänkääntötemppu: kaikkien ihmisten luokitteleminen muka tasa-arvoisiksi tovereiksi, entisten herrojen ja rouvien sijaan.
Todellisuudessa tasa-arvo oli neuvostojärjestelmästä kaukana, eikä toveriutta ollut edes kutsumanimissä. Gulagissakin toiset tavaritsit olivat aina tasa-arvoisempia kuin toiset. TOVERI onkin vuonna 2023 demareille yhtä rakas ja yhtä paljon turhia väärinkäsityksiä aiheuttava symboli.

11

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näistä symbolin suomalaisista versioista ei ole se, jonka varjossa on tehty maailmalla kansanmurhia ja hirveyksiä. Päinvastoin. Tuhannet SDP:n toverit taistelivat demokratian puolesta talvisodassa. On totta, että ilmailuvoimien hakaristin, onnensymbolinsa Suomelle 1918 lahjoittanut ruotsalainen kreivi von Rosen.

      Esimerkiksi taistelutoveri-sanaa perustellaan usein juontuvaksi englanninkielisestä Crispianuksen päivän runosta, joka on William Shakespearen näytelmästä Kuningas Henrik Viides (1599).
      Siinä kuningas pitää taistelun alla innostavan puheen, jossa kuvailee miten tulevan päivän jälkeen heidät kaikki muistetaan ikuisesti taistelutoveruudestaan.
      We few, we happy few, we band of brothers.


      Karkottaako tavaritsin hokeminen ulkopuolisia ihmisiä demareista, vai lähentääkö se omia puoluetovereita kuin sisäpiirin salasana? Varmasti se tekee kumpaakin. Sen takia toveria ei pidä toistella vain muodon vuoksi, vaan aina mielleyhtymät tietäen.

      Sanan voi myös tarvittaessa jättää pois käytöstä, äärivasemmiston tai vaikka Vasemmistoliiton pyhäinjäännökseksi – heilläkin on siihen demareita enemmän historiallisia kytkyjä suoran bolsevikkiperintönsä kautta.
      -nähdään kuvassakin mikä heitä lähinnä, enemmisto terroristijärjestöksi luonnehdittu Antifa. Tuoreesta kuvasta voi laskea yhden Li Anderssonin piilossa olevan lipun (Antifa) ja kahdeksan Antifan lippua esillä.
      https://pbs.twimg.com/media/GZblHEZW8AE__1l.jpg

      Aina sanottu " 1 kuva keroo ennemmän kuin tuhat sanaa". Sitä huono kumota mihin äärivasemmistolla kytkökset.



      Stalin tapatti 20 miljoonaa kansansa uhria, myös Suomalaisia punapkapinallisia tappoi 1930 luvulla 37000. Jotka pakeni venäjälle epäonnistuttuaan Venäläisten kanssa aseellista kapinasta.Persutrolli jatkaa linjallaan.

      Stalin oli SPP puoluekokouksessa marraskuussa 1917 hiomassa hyökkästä toverein kanssa, perään alkoi yleislakko 14.11.1917. Jolla kuvittelivat kansan vastarintaa kukistavansa.

      Nyt alkoi taas lakot, jotka vain laajenee. Onko nyt tovereitä Venäjältä ollut SDP kokouksissa ? Nyt ei kuitenkaan jos onkin niin julkista kuin 1917.
      SDP oli vastaan Suomen itsenäisyydelle 6.12.1917 äänin 88-100, onneksemme hävisi sen. 27.1.1918 alkoi SDP ja Venäläisten Bolseviikkien aseellinen kapina.

    • Anonyymi

      Ei siten tullut mieleen, että ammattiliitot ei ole poliittisia järjestöjä vaan puhtaasti palkansaajien etujärjestöjä.

      Selko Suomella palkansaajat käyttävät oikeuttaan järjestäytyä ajamaan asioitaan. Keskusjärjestöt on palkansaajien perustamia kanavia jotta asioita on hoidettavissa keskitetysti.

      Liittokierroksilla kuten nyt neuvotellaan seuraavalla kaudelle sopimukset ,sopimuskauden umpeuduttua ja tarkoitus on löytää yhteisymmärrys tulevalle kaudelle ja taata työrauha. Sopimattomassa tilassa ei ole sitoumuksia jolloin työpaikoilla voidaan riitauttaa asiat million tahtojaa ja tuo halutaan välttää sopimalla liittokierroksilla asiat . Politiikalla ei ole asioiden kanssa mitään tekemistä eikä poliittisilla järjestöillä. Kyse on puhtaasti vapaan sopimisen piirissä olevista asioita ,joissa sopijapuolina on työntekijät ja työn antajat. Tilanne vastaa aivan arkipäiväisiä kahden ihmisen välisiä sopimisia joihin nyt lähinnä voisi yksinkertaistaen verrata työn tarjoamista ja sen vastaan ottamista yhteisesti sopien sen hinnasta jolla tekijä sen tekee ja työ tehtävästä sekä työn määrästä joka palkkaan kuuluu. Poliittinen valta ei ulotu yksityisen sopimisen piiriin .Poliittinen valta rajautuu yhteisien valtiollisten ja kunnallisten asioiden puitteisiin.

      • Anonyymi

        Ammattiliitot ovat umpipoliittisia järjestöjä.
        Nillä on myös umpipoliittinen historia.

        SAK ajaa tasaista tulonjakoa, joka tarkoittaa tietenkin sitä, että niltä duunareiltä, jotka saavat enemmän palkkaa, annetaan rahaa niille, jotka saavat vähemmän.
        Se on politiikkaa ja se on erityisesti vasemmistopolitiikkaa.


    • Anonyymi

      TOVERI onkin vuonna 2025 demareille yhtä rakas ja yhtä paljon turhia väärinkäsityksiä aiheuttava symboli.

      Toveri Stalin

      • Anonyymi

        Presidentin linnassa on kuultu kansainvälinen vain valvontakiomission ja demaripresidenttien aikana.


      • Anonyymi

        Ammattiliitot puhtaasti poliittisia järjestöjä. Onhan tuo näkösällä ollut monesti. Tyhjästä lakkoillaan mm poliitisesti hallitusta vastaan.


    • Anonyymi

      Toveri ko toveri selän kääntää niin vie 20e karva kintaat

    • Anonyymi

      Todellisuudessa tasa-arvo oli neuvostojärjestelmästä kaukana, eikä toveriutta ollut edes kutsumanimissä. Gulagissakin toiset tavaritsit olivat aina tasa-arvoisempia kuin toiset. TOVERI onkin vuonna 2023 demareille yhtä rakas ja yhtä paljon turhia väärinkäsityksiä aiheuttava symboli.

      Tasa-arvo kaukana ayliitoissa, jossa vain vasemmistolaiset saa olla esillä ehdokkaina.

    • Anonyymi

      Ammattiliitot ovat umpipoliittisia järjestöjä.
      Nillä on myös umpipoliittinen historia.
      Neuvostoliiton kasakka.

    • Anonyymi

      Lakko ja lakko, SDP:llä oli kansanedusdossa 103 paikkaa ja ei yhtään valtaa 1+
      kun SDP Teki valtalain itsenäistymiseksi ja työ-ja Kunnallislain,niin senaati pyysi Kerenskiä kansaneduston hajottamaan,kasakoilla !?

      • Anonyymi

        Hyvä, että laitoit tuon kysymysmerkin loppuun.
        Kuu on juustoa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      338
      1376
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1335
    4. 158
      1218
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1041
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      919
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      60
      897
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      852
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      829
    Aihe