Hei, olen idiootti. En myöskään tiennyt, että se vaatisi sellaisen, kun siitä ei mitään lukenut. Minulla ei tietenkään kotonani ole ainuttakaan maadoitettua. Maadoitettu jatkojohto löytyy, mutta sitäkään ei ilmeisesti kannata käyttää. Onko tosiaan nyt niin, että joudun maksamaan parisataa yhden pistorasian maadoittamisesta? Fitnord walk 200-kävelymatto kyseessä, eli ihan hyvänlaatuinen pitäisi olla. Onko riski sähköiskuun oikeasti niin suuri, että sellainen pitäisi olla? Kiitos.
Kävelymatto vaatii maadoitetun pistorasian
9
266
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitokset vaan turhasta palstan aktivoinnista !
- Anonyymi
Yleensä tämä nyt on sellainen "vapaudu vastuusta" lauseke.
Tottakai maadoitetulla pistokkeella varustetut laitteet pitää liittää maadoitettuun pistorasiaan, jos sellainen on tarjolla. Mutta Suomessa systeemi myös menee niin, etät jos saat pistokkeen sopimaan pistorasiaan... ilman pistokkeen vuolemista puukolla (tätäkin harrastetaan), niin homman pitäisi silti olla OK.
Periaatteessa ei kuolettavaa sähköiskua pitäisi tulla, vaikka kävelymatto vikaantuisi, koska huoneessa vailla maadoitettuja pistorasioita ei pitäisi olla paikka, missä vahingossa saa itsensä maadoitettua ja virtapiirin aikaa. Paitsi jos menet lämmitspatteria puristelemaan... (tämä on meidän sähköturvallisuusmäär sokea piste). - Anonyymi
Tässä näemme hyvin tehdyn vedätysaloituksen : ei sanaakaan mikä on juoksumaton eristysluokka ja onko ko. laite kaksoiseristetty !
- Anonyymi
Mutta tyhmyys sentään tuotu onnistuneesti julki. Kaksoiseristettyjä laitteita ei ole varustettu maadoitetulla liitäntäjohdolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta tyhmyys sentään tuotu onnistuneesti julki. Kaksoiseristettyjä laitteita ei ole varustettu maadoitetulla liitäntäjohdolla.
Pistotulppa voi kuitenkin olla maadoitetun mallinen.
- Anonyymi
Siis millainen arvokilpi laitteessa on
Kyllöhän tavallisenkin pistotasian voit. nollata .
Suoja maa. Ja mollajihsin menee kuitenkin lopuksi samaan paikaan elikkä heneraattorin töhtipisteeseen joka on maasoitettu sähkö laitoksessa - Anonyymi
Löysin yhden maadoitetun pistorasian, mutta aika paljon kauempaa, käytän jatkojohtoa. ap
- Anonyymi
Älä käytä. 0-luokan tilaan ei saa tuoda yksittäisiä maadoitettuja sähkölaitteita. Jos 0-luokan laitteeseen tulee runkoon jännite vian takia, ja kosket maadoitettuun laitteeseen yhtä aikaa, saat voimakkaan sähköiskun.
Laita töpseli normaalisti lähimpään pistorasiaan ja unohda koko juttu. Vaatimus maadoitetun pistorasian käytöstä on perusteeton. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä käytä. 0-luokan tilaan ei saa tuoda yksittäisiä maadoitettuja sähkölaitteita. Jos 0-luokan laitteeseen tulee runkoon jännite vian takia, ja kosket maadoitettuun laitteeseen yhtä aikaa, saat voimakkaan sähköiskun.
Laita töpseli normaalisti lähimpään pistorasiaan ja unohda koko juttu. Vaatimus maadoitetun pistorasian käytöstä on perusteeton.Juoksumatolla voi syntyä staattinen sähkövaraus (hankaussähköä). Kun lähdet matolta ja kosketat sitten esim. vesihanaa, saat tukevan tällin kynsillesi. Se ei tapa, mutta voi tuntua häijyltä.
Kun matto liitetään maadoitettuun pistorasiaan, staattinen sähkövaraus purkautuu suoraan maahan ja ei siten aiheuta käyttäjälleen tällejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503874
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342811Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262478- 201879
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51829- 1851766
- 291578
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3871468Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91248