Väreen Välkky-sähkö sopii henkilöille, joilla ei vesi, talo tai asunto lämpiä sähköllä. Se sopii henkilöille, jotka käyttävät vuorokauden jokaisena tuntina tasaisesti suunnilleen saman verran sähköä ja sitäkin mahdollisimman vähän. Välkky ei sovi henkilöille, jotka lämmittävät taloa tai käyttövettä sähköllä, koska varaajat ovat sähkösyöppöjä.
Perustelen asiaa sillä, että Välkky-sähkö laskee sinun sähkön keskiarvokulutuksen vuorokaudessa ja keskiarvohinnan vuorokaudessa.
Välkky ei sovi omakotitaloasujalle, joka lämmittää taloaan itse puulla tai sähköllä. Sillä vaikka olisit kuinka tarkka ja ajoittaisit kovaa sähkönkulutusta halpohin tunteihin ja vähennät sähkönkäyttöä kalleina tunteina, ei sillä ole juurikaan merkitystä, koska Väre laskee sinun keskiarvokulutuksen vuorokaudessa. Samoin se laskee hinnan keskiarvon. Et voi siis nauttia halvoista hinnoista.
Välkky lasketaan: Kulutusvaikutus = oman kulutuksen keskiarvohinta/vrk - pörssisähkön keskiarvohinta/vrk. Perusmaksu - kulutusvaikutus jaetaan omalla sähkönkulutuksella / vrk. Summa on sentteinä, joten se jaetaan vielä 100:lla, saadaan euroja.
Esim. Maanantaina olet lämmittänyt halpoina tunteina taloa sähköllä ja kalleina tunteina ottanut töpselit pois seinästä. Maanantain kulutus on yhteensä 133 kWh. Oman kulutuksesi keskiarvohinta maanantaina on 0,59 snt/kWh (tämän saa Välkky-sovelluksesta. Sovelluksen voi ladata vasta sitten kun sinulla on sähkösopimus) ja pörssisähkön keskiarvohinta maanantaina 0,86 snt/kWh. Oma - pörssi = 0,59-0,86= -0,27snt/kWh = kulutusvaikutus.
Välkyn perushinta on 6,8snt/kWh. Siitä otetaan pois kulutusvaikutus - 0,27 = 6,53 snt/kWh. 6,53 x oma kulutus maanantaina = 6,53 x 133 kWh = 868,49 snt / 100 = 8,68e. Sen maksat sähköstä maanantaina.
Ainut siis todella vaikuttava asia, jolla saat vuorokausihintaa alas on ettet joudu käyttämään isoja sähkösyöppöjä kuten sähkövastusta. Eli asut vaikka kaukolämmön piirissä, koska käytön ajoittamisella ei ole vaikutusta vain tasaisella matalalla kulutuksella.
Puhdas, tavallinen pörssisähkö taas sopii henkilöille, jotka voivat ajoittaa kaikki oman elämänsä menot ja muut asiat sähkönhinnan mukaan. Ja joilla on energiaa ajoittaa kaikki koneiden käyttö halpoihin tunteihin ja pitää huoli siitä, että kukaan perheestä ei käytä kun sähkö on kallista.
Pörssisähkön hintaa pitää seurata puhelimesta monta kertaa päivässä. Koko elämä pyörii sähkön hinnan mukaan ja sen ehdoilla. Eli pörssisähkössä sinulla kuluu energiaa laitteiden kulutuksen maksimaaliseen ajoittamiseen halpoihin tunteihin. Sinulla pitää olla käytettävissä aikaa pyykätä ja saunoa silloin kun on halpaa. Ei silloin kun sinulla on aikaa pyykätä tai saunoa.
Väre Välkky-sähkö kokemuksia
Anonyymi-ap
0
931
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453553
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693211Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302995Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592758En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛122293- 252269
Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141698Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231597Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31557- 151356