Väreen Välkky-sähkö sopii henkilöille, joilla ei vesi, talo tai asunto lämpiä sähköllä. Se sopii henkilöille, jotka käyttävät vuorokauden jokaisena tuntina tasaisesti suunnilleen saman verran sähköä ja sitäkin mahdollisimman vähän. Välkky ei sovi henkilöille, jotka lämmittävät taloa tai käyttövettä sähköllä, koska varaajat ovat sähkösyöppöjä.
Perustelen asiaa sillä, että Välkky-sähkö laskee sinun sähkön keskiarvokulutuksen vuorokaudessa ja keskiarvohinnan vuorokaudessa.
Välkky ei sovi omakotitaloasujalle, joka lämmittää taloaan itse puulla tai sähköllä. Sillä vaikka olisit kuinka tarkka ja ajoittaisit kovaa sähkönkulutusta halpohin tunteihin ja vähennät sähkönkäyttöä kalleina tunteina, ei sillä ole juurikaan merkitystä, koska Väre laskee sinun keskiarvokulutuksen vuorokaudessa. Samoin se laskee hinnan keskiarvon. Et voi siis nauttia halvoista hinnoista.
Välkky lasketaan: Kulutusvaikutus = oman kulutuksen keskiarvohinta/vrk - pörssisähkön keskiarvohinta/vrk. Perusmaksu - kulutusvaikutus jaetaan omalla sähkönkulutuksella / vrk. Summa on sentteinä, joten se jaetaan vielä 100:lla, saadaan euroja.
Esim. Maanantaina olet lämmittänyt halpoina tunteina taloa sähköllä ja kalleina tunteina ottanut töpselit pois seinästä. Maanantain kulutus on yhteensä 133 kWh. Oman kulutuksesi keskiarvohinta maanantaina on 0,59 snt/kWh (tämän saa Välkky-sovelluksesta. Sovelluksen voi ladata vasta sitten kun sinulla on sähkösopimus) ja pörssisähkön keskiarvohinta maanantaina 0,86 snt/kWh. Oma - pörssi = 0,59-0,86= -0,27snt/kWh = kulutusvaikutus.
Välkyn perushinta on 6,8snt/kWh. Siitä otetaan pois kulutusvaikutus - 0,27 = 6,53 snt/kWh. 6,53 x oma kulutus maanantaina = 6,53 x 133 kWh = 868,49 snt / 100 = 8,68e. Sen maksat sähköstä maanantaina.
Ainut siis todella vaikuttava asia, jolla saat vuorokausihintaa alas on ettet joudu käyttämään isoja sähkösyöppöjä kuten sähkövastusta. Eli asut vaikka kaukolämmön piirissä, koska käytön ajoittamisella ei ole vaikutusta vain tasaisella matalalla kulutuksella.
Puhdas, tavallinen pörssisähkö taas sopii henkilöille, jotka voivat ajoittaa kaikki oman elämänsä menot ja muut asiat sähkönhinnan mukaan. Ja joilla on energiaa ajoittaa kaikki koneiden käyttö halpoihin tunteihin ja pitää huoli siitä, että kukaan perheestä ei käytä kun sähkö on kallista.
Pörssisähkön hintaa pitää seurata puhelimesta monta kertaa päivässä. Koko elämä pyörii sähkön hinnan mukaan ja sen ehdoilla. Eli pörssisähkössä sinulla kuluu energiaa laitteiden kulutuksen maksimaaliseen ajoittamiseen halpoihin tunteihin. Sinulla pitää olla käytettävissä aikaa pyykätä ja saunoa silloin kun on halpaa. Ei silloin kun sinulla on aikaa pyykätä tai saunoa.
Väre Välkky-sähkö kokemuksia
Anonyymi-ap
0
325
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3027661Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne855989Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1673548Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322007Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1921885Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san201733- 361599
- 441484
- 221431
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan661406