Älä osta Pohjasta (siis älä tertu putoavaan puukkoon)) , kun osake laskee,kun et tiedä milloin se on pohjilla eikä kukaan muukaan tiedä.osta sitten avsta kun on merkkejä kestävästä noususta ja muita hyviä uutisia tulee.
Vaikak kyyti on ns. kalliiimpaa,mutta tiedt silloin että kyyti menee oikeaan suuntaan.. (eihän bussin kyytiinkään kannata summassa mennä jos ei tiedä mihin ilman suuntaan se menee)
.Älä osta pankkien sijoitus rahastoja (älä kuuuntele pankkien sijoitus neuvojia (rosvoja) ,koska niiden tarkoitus on varastaa sinunlta puolet tuotoista myymällä juuri noita omia rahastoja sinulle ) Osta mieluummin Etf rahastoja joissa kukut murtoosa vaan mutta tarkista mitä ne pitää sisällään ettei vaan ole yli hintaisia kalliita osakkeita.
Varo pankkien varainhoito palveluja (tämä koskee varakkaimpia henkilöitä) ¨
ne kauppaa ns. eläkevakuutus ratkaisuja jossa voi pimeänä ilman veroa tehdä kauppaa..mutta niissä on se ongelma että et omista niitä osakkeita jotka luulet omistavasi
OP-Vuokratuotto -erikoissijoitusrahasto
31.12.2024
Rahaston suoraan omistetun kiinteistökannan arvo on noin 1,398 miljardia euroa. Lisäksi
sijoituksia muissa rahastoissa on noin 68 miljoonaa euroa. Rahaston lainoitusaste on 32
prosenttia. Rahaston kiinteistökannasta on asunnoissa 78 prosenttia ja toimitiloissa 22
prosenttia. Rahaston B-osuuden arvo laski neljännellä kvartaalilla, 3,57 prosenttia (Q3
114,09). Rahaston arvo vuoden lopussa on noin 1064 miljoonaa euroa ja rahastossa on noin38000 osuudenomistajaa Tuotto on noin -400 000 000 miljoonaa miinuksel
OP-Vuokratuotto -erikoissijoitusrahasto miinuksella putooko asuntojen arvot myös saman verran
11
210
Vastaukset
- Anonyymi
Jos et ole miljonääri, neuvosi ovat hyödyttömiä.
- Anonyymi
OP taas kusettaa ihmisiä olemattomalla tuloksilla,taitaa mennä Uudenmaan sika kalliit kämpät myös miinusta -45 %
- Anonyymi
Kukaan ei osta ylihinnoiteltuja luukkuja järkeä oltava mukana kaupoissa hinnat voi pudota reippaasti alas
- Anonyymi
Ihan varmasti ostaa, mutta siihen menee hetki.
Taloudessa on sellainen termi kuin suhdanne. Se ei ole sinulle tuttu, mutta se vaikuttaa hintoihin ja ihmisten ostovoimaan enemmän kuin palkankorotukset ja hallituksen toimet.
Kannataa perehtyä asiaa, opit uutta 😘
- Anonyymi
Ehkä kymmenen vuotta menee on suomessa sellainen tilanne päällä, ei kannata ostaa asuntoa nyt lainkaan arvojen pudotus käynnissä et Pankit saa ---Miinustilit 0 laan
Op pankilla -400 000 000 e Asuntosijoitustileillä tyhjät kämpät ei käy kaupaksi - Anonyymi
Ahne Keinottelu ei edisty, - esim. asumistukien kierrätys asuntokeinotteluun asuttamalla ulkomailta tuotuja elättejä massoittain E-Suomen lähiöihin....
- se on selvää korruptiota! - Ja Suomen veronmaksajien hyväksikäyttöä !!
Rehellisyyttä, Järkeä ja Itsenäisyyttä ei enää ilmene. Itsenäisyys on alas ajettu !
Tilalla on lapsellista politiikka, jo vuosikymmeniä. Siitä syntyi Yli-velka Suomi !
Se harjoitettu malli on ollut anarkiaa, ymmärtämättömyyttä, sivistyksen puutetta, tuhoavaa kulttuuri marxismia,
ja talous liberalismin pyrkimystä kohti hajanaista sekavaa riisto-valtiota !!
Laaja ongelma.
Suomikin on syvissä ongelmissa, politiikka, uskomus, uskonto uhkia on.
Ja osaava politiikka puuttuu, talous- ja ulko- ja kotimaan- politiikasta, Täysin.
Yhteiskuntaa tuhotaan kulttuurisesti ja taloudellisesti.
Selvä pyrkimýs on tehdä Suomestakin turvaton kehitysmaa. Kaikin puolin.
Omaa kansaa painostetaan ja jopa halveksitaan.
Tätä tuho-työtä tekevät idealistit. ja globalistit. Lapselliset viher vas kaaderit ja oikealla super naiivit markina liberalistit. Markkinatalous uskonnon hurmassa.
Joten meillä on siis vasemmalla ja oikealla harhoissaan eläviä, jotka edistää kaikinpuolista alas ajoa. -Ne tavoitellut Hyödyt ja vaikuttimet ovat erilaisia eri tuho ryhmille.
Tavoitteena on pelkkä anarkia ja "vallankumous". Ja busineksena on tulonsiirrot ja esim..kela-turistien hoiva, elätti joukon asumistuen siirrot asunto-keinotteluun,, työmarkkinan tuhoaminen, ns. hyvinvointi valtion tuhoaminen,, jne..
Realismi on puuttunut politiikasta jo vuosikymmeniä. Harhoissa on eletty.
Sen tuloksena on tehty itse se yli-velka-Suomi.
Ulkoa ohjattu, ei itsenäinen maa.
Ja tämä siirtomaaksi, turvattomaksi kehitysmaaksi muutos
on suuri haitta. Kuten on Suuri Taxi uudistus !!
Se on harhaisen, lapsellisen ylimielisen politiikan tuhoava tulos. - Anonyymi
Itä rajalla pudonneet Ok talojen arvot rei lusti Lappeenranta Joensuu akselilla - 45%
- Anonyymi
Imatral kans halpoja asuntoja - - hintaan hinta taso laskee
- Anonyymi
Ei Suomesta mitään kannata ostaa.
- Anonyymi
Helsinki Malmi Vantaa on slummi aluetta Kokoomus on suunnitellut uutta rataa sinne tänne EU sanoo ettei ole järkeä
- Anonyymi
Harrastaako myös. Pankit Veronkiertoa tulos sidotaan olemattomiin asuntoihin jotka onkin pilvessä papereissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073225GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831162
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531102Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 47899
- 67878
- 53867
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn25864Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862