Nyt on länsimaiselle raideleveydelle tarvetta varsinkin pohjoisessa. Teollisuus, maanpuolustus ja ihmisten liikkuvuus tarvitsevat tätä.
Onko siis mahdollista rakentaa tämä lisäämällä kolmas kisko olemassaoleviin raiteisiin? Raiteen lisäämisen yhteydessä voi tehdä huollon, kunnostuksen,vahvistukset jne työt.
Tämä voitaisiin tehdä murto-osalla uuden raiteen kustannuksista.
Mikä tekniikassa on este joka tämän estää?
Onko mahdollista rakentaa toimiva 3:n kiskon raide?
8
234
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu raideleveyksistä.. 1524mm–1435mm=89mm, eli alle 10 senttiä on liian pieni ero. Neljällä kiskolla onnistuu samoille ratapölkyille.
- Anonyymi
Suomessahan on jo länsimainen raideleveys. Venäjälle otettiin aikanaan raideleveys Yhdysvalloista, viisi jalkaa, ja se on yhä meidän käytössämme.
- Anonyymi
Venäjän ja Neuvostoliiton alaisuudessa rakennettujen rataverkkojen raideleveys on 1520 millimetriä (Suomessa 1524 mm), kun läntisessä Euroopassa ja USA:ssa on käytetty 1435 millimetrin raideväliä.
Maailman yleisin raideleveys on tuo 1435mm. Noin 55% maailman maista.
Suomessa käytetty raideleveys on vain Virossa. Venäjällä ja useimmissa Neuvostoliitosta vapautuneista maissa on tuo venäläinen raideleveys. - Anonyymi
Neuvostoliitto taisi muuttaa raideleveyden metriseksi 1500mm. Meillä se on edelleenkin 5'.
- Anonyymi
Vain ensimmäinen kommentoija ymmärsi kysymyksen. Heikoksi on keskustelijoiden taso mennyt.
Tuo oli hyvä tieto, että samoille ratapölkyille voi rakentaa molemmat raideleveydet.
- Anonyymi
On jo rakennettu vuosikymmeniä sitten Tornion ja Haaparannan väliselle rataosuudelle. Vanha keksintö.
- Anonyymi
Itse tekisin yksiraiteisen ratkaisun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074506Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t963259Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881777Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131377Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241203- 521138
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101131Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481129- 511046