En ole tilannut reiluun vuoteen uusia kirjoja Adlibrikselta. Kommenttien ja viimeaikaisten uutisten perusteella Adlibriksella ja erityisesti Klarnalla on aika lailla tahriintunut maine tietosuojaongelmien takia.
Olen päättänyt hankkia pari uutta kirjaa tänä vuonna, mutta etsimiäni kirjoja ei oikein saa kotimaisista kirjakaupoista. Jotkut ovat suositelleet saksankielistä Amazonia mutta oma saksan kielen taitoni ei ihan riitä tekemään ostoksia tai hoitamaan maksuja muilla tavoin kuin suoralla verkkopankkimaksulla.
Pitäisikö minun sitten vain tilata haluamani kirjat Adlibrikselta ja ottaa suurehko riski siitä että Klarna vuotaa tietoni pimeään verkkoon tai jonnekin yhtä kamalaan?
Adlibris vuonna 2025?
Anonyymi-ap
3
269
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko katsonut Suomalainen kirjakauppa myymälän/verkkokaupan myös?
- Anonyymi
Jos vertaa Suomalaisen ja Adlibriksen valikoimia, Suomalaisesta löytyy yleensä paljon vähemmän eikä sellaista kirjallisuutta, jota pitäisi sitten tilata isommasta verkkokaupasta.
- Anonyymi
Vaikuttaako itse maksutapa siihen, miten helposti antamiaan tietoja voi jälkikäteen väärinkäyttää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1486267
- 461695
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes381334- 451008
Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.320991Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se45903Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l13889Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <384866Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä14847Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni75845