Minulla on ongelma. Haluaisin saada lainaa, muuta hakemuksista huolimsatta en ole saanut.Teetin keittiöremontin, joka ylitti budjettini noin 10 000 tuhannella eurolla. Suurin syy oli asbestityöt. Hain lainaa vvälittäjien kautta, joktka lähettävät hakemukseni yhtä aikaa 20 - 30 pankille. Hain vain ainakin 30 kertaa kolmen kuukauden aikana. Kyllästyin ja lähetin yhdelle lainanantajalee viestin, jossa arvostelin systeemiä. Pankeilla on kaikilla sama yritys, joka on arvioinut lainahakijan. Hakemuuni tuleen minuutin kuluttua lähettämäni hakemuksen jälkeen vastaus välittäjän kauut, että emme ole vvoineet myöntää lainaa tällä kertaa. Toisin sanoen, pankit eivät katso hake musta ollenkaa, vaan robotti vastaa hakemukseen kieltävästi. Ei kolmekymmentä pankkia kerta kaikiiaan ehdi lukea hakemusta ollenkaan. Siellä on nimi tai nimet, joiden hakemukset hylätään automaattisesti. Sitäpaitsi siinä yrityksen tekemääsä on luotto kekpoisuudekseni arvioit AA+ ja lisäksi sanoin luottokekpoisuus erinomainen... Tein virheen, kunn uskalsin arvostella. Vieläpä niin, että systeemi on kartellin omainen. Kaikki pankit käyttävät samaa arviota ja syosituksia lainanannossa. Jos esimerkiksi siivoojien yhdistys käyttääisi suosituksia tyntiveloituuksista, kyseessä olisi katelli.
Nimimerkki: Mikä avuksi
Lainan saannin vaikeus
4
89
Vastaukset
- Anonyymi
Mitäpä jos tarkastaisi maksukykysi ja tilanteesi, ja sitten hakisit lainaa suoraan omalta pankiltasi - tai jos olet useamman pankin asiakas, kaikilta niiltä.
Mutta mitä sinä lainalla enää teet, jos olet remontin teettänyt ja maksanut?
Seuraavalla kerralla osannet tehdä paremmat suunnitelmat ja asbestikartoituksen ennen investointipäätöstä.... - Anonyymi
"Teetin keittiöremontin, joka ylitti budjettini noin 10 000 tuhannella eurolla."
10 000 tuhattaa euroa on aikamoinen määrä eli 10 000 000 euroa.
Iso kyökki, siitä iso lasku. - Anonyymi
Onkohan vielä olemassa sellainen kuin Takuusäätiö, olen ymmärtänyt, että sieltä saisi valtion takauksen lainalle? Otappa selvää asiasta.
- Anonyymi
Ohan melkonen trolli liikenteessä. Kysyitkö tekoälyltä vinkkejä kirjoitusvirheisiin? Noi lainan kilpailutukset on ihan vitsejä. Saat muutamalta saman y-tunnuksen omaavalta, mutta eri nimellä esiintyvältä vippifirmalta kalleimman tarjouksen, mitä rahalla saa. Itse otin juuri remonttilainan omasta pankista 1%+ 3kk euribor. Eikä ollut mitään ongelmaa. En edes jaksanut kilpailuttaa.
Eihän sulla ole ollut budjettia/rahaa ollenkaan, jos keittiöremontin budjetti ylittyy kymppitonnilla. Se maksaa kymppitonnin. Asbestipurku tyyliin tonnin ja sitten uudet kaapit ja koneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1286397Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745752308Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk461570Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141331Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna881186Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481045- 661038
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631012Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.27968- 63956