Mitä tehdä kun vuokraat tukioikeudellista peltomaata aktiivivilhelijälle joka saa pelloista maataloustuet. Jos aktiiviviljelijä jättää pellonviokran maksamatta niin hän saa silti hyödykseen maataloustuet kyseisistä pelloista.
Oikeustajuni sanoo, että jos pellon vuokra jää maksamatta maataloustuet pitäisi periä takaisin kyseiseltä aktiiviviljelijältä kyseisten peltojen osalta. Hän saa tulokseen myös pellon tuoton vaikka ei olisi maksanut vuokraansa.
Osa aktiiviviljelijöistä käy myös kauppaa tukioikeuksilla kuten myös ennen maitokiintiöillä.
Pitää mainita kaupunkilaisille että tukioikeudeton pelto ei ole minkään arvoista siksi tukioikeudet pitäisi aina olla peltoon sidottuja.
Voisiko hallitus puuttua maataloustukien saajien keplotteluun.
4
79
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä on tuo tilanne nyt. Joulukuusta odotettu vuokraa. Ei ole varaa kuulemma maksaa silti rouva leventelee kylällä miten paljon tukia tuli .
Pitkässä narussa on jos alkaa ulosoton kautta perimään omiaan. - Anonyymi
Kaikki maataloustuet pois.
Ennen maanviljelijä teki tuloksen työllään maatilallaan, nykyään tukipapereita täytellen.
Mitä nämä isot elintarvike"tehtaat", Luke, ely-keskus, tekee maataloustuilla? Tuskin niissä montaakaan kuormaa lietettä ajetaan pellolle vuosittain. - Anonyymi
Isoimmat tukien saajat estolistalle saa nor maali viljelijätkin jotain tilille
- Anonyymi
Täysin samaa mieltä
Ja etenkin estolistalle ne joissa ei ole mitään maataloutta. Ja filmi nostavat tukia. Suurimmat tuet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3401391Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941345- 1681265
- 681051
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59910Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839