Rakennusjärjestys

Anonyymi-ap

Kontiolahden kunnan uusi rakennusjärjestys on vuodelta 2020.
Vuoden alussa voimaantulleella rakennuslailla ei ole mitään merkitystä koska kunnan rakennusjärjestys ajaa lain yli.

Kontiolahden kunta vieläpä viivyttelee uuden rakennusjäjestyksen laatimista vielä kahdella vuodella.

Käytännössä siis lakia voidaan noudattaa aikaisintan 1.1.2028

Ehdotuksen mukaan kaikille rakennelmille on haettava rakentamislupa lukuunottamatta lantalaa tai terassia.

5

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhaa rakennusjärjestystä käytetään niiltä osin kun ei ole ristiriidassa uuden lain kanssa. Ei vaadi esim alle 30-neliöinen varasto nyt rakennuslupaa. Ja mitäs tuossa nyt on viivytelty uuden rakennusjärjestyksenksnssa? Lain sisältöhän varmistui lopullisesti reilu kuukausi sitten, ei näitä etukenossa voi tehdä. Äly hoi taas tätä kommentointia. Puhutaan vaikkei mistään tiedetä

      • Anonyymi

        Nyt vastasi "asijantuntija."
        Kaikki eivät tunne kaikkia pykäliä ja kun kunnan rakennusjärjestys ja rakennusvalvojat "tulkitsevat" säännöksiä.
        Kun sanotaan että vanhaa järjestystä noudatetaan 1.1.2028 jolloin viimeistää uusi järjestys (new deal) astuu voimaan.

        Marginaaliin kirjoitettu, yllä siteerattu huomautus "ellei rakennusjärjestys ole ristiriidassa" on lause joka teki avaajasta idiootin.

        Vain viranhaltija tai rakennusalan ammattilainen voi halventaa potetiaalista asiakastaan tuolla tavoin.

        Rakennusvalvonnalla on direktio oikeus rakentamiseen, on parempi olla kettuilematta.

        Avaajana voisin esittää paljonkin tietämiäni ja osaamiani asioita joita kettuileva kommentaattori ei takuulla tiedä.
        Tietäähän monikin että Stub on hyvä ja viisas, tai Marin oli maailman nerokkain pääministeri.


    • Anonyymi

      Kaikkitietävä avaaja ei puolestaan taida tietää että nokkimisjärjestyksessä laki menee aina ohi rakennusjärjestyksen, sanottiin rakennusjärjestyksessä mitä tahansa. Rakennusjärjestys on paikallisia määräyksiä, ei niillä lakia ohiteta, ei kontiolahdessa eikä konnevedellä.

    • Anonyymi

      Rakentamislaki on tullut voimaan 1.1.2025. Kunnat joutuvat uusimaan rakennusjärjestyksensä, koska esim. lupajärjestelmä on muuttunut. Vanhoissa puhutaan eri nimisistä luvista! Vanhat rakennusjärjestykset on voimassa niin kauan kuin uusi saadaan voimaan. Jos ei ole valmista ensi vuoden lopussa niin sitten kunnalla ei ole rakennusjärjestystä. Lain noudattamisen kanssa tällä ei ole mitään tekemistä. Tällä hetkellä vanhat rakennusjärjestykset on osittain ristiriidassa uuden lain kanssa, koska nyt ei ole enää toimenpidelupia, ilmoituksia jne ja rakennuslupakin muuttui rakentamisluvaksi. Näiltä osin rakennusjärjestys on vanhentunut. Kunta myöntää uuden lain mukaisia rakentamislupia. Sen sijaan vanhaa rakennusjärjestystä noudatetaan edelleen niiltä osin mikä ei ole ristiriidassa uuden lain kanssa - vaikkapa liittymäleveyksien osalta!. Nämä asiat ei vaadi mitään muuta kuin internetin ja lukutaidon (ja lähdekritiikin) niin kaikki selviää kyllä eikä tarvitse mitään valheita esittää tai paniikkimielialaa lietsoa.

    • Anonyymi

      Ja jos ei Kontiolahden rakennusvalvonta noudata lakia niin ei kun vaan oikaisuvaatimuksia ja valituksia tekemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      203
      5789
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1671
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1507
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1048
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      78
      899
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      877
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      847
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      808
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      779
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      761
    Aihe