Hallituksen "saavutuksia":
Syyskuu 28 tuhatta uutta työtöntä
Lokakuu 29 tuhatta uutta työtöntä
Marraskuu 36 tuhatta uutta työtöntä
Joulukuu 27 tuhatta uutta työtöntä
Ajanjaksona pitkäaikaistyöttömiä 11 tuhatta lisää.
Hallitus lupasi uusia työpaikkoja 100 tuhatta. Ei ole näkynyt.
Orpo ja Purra tehtailevat työttömiä
17
136
Vastaukset
- Anonyymi
Älä ikinä äänestä persuja tai kokoomusta.
- Anonyymi
Kusetusta koko hallitus!!!
Eiköhän työttömien määrää eniten kasvata se porukka joka nytkin kieltää työntekoa! Se ei ole edes sukua hallitukselle!
- Anonyymi
Työttömien määrä kasvattaa nyt vain ja ainoastaan nykyinen hallitus.
Anonyymi kirjoitti:
Työttömien määrä kasvattaa nyt vain ja ainoastaan nykyinen hallitus.
Ei halliotus anna potkuja työläisille. Ne joutuvat työttömiksi jos kilpailukyky häipyy ja siinä suurin tekijä on nykyinen työsopimusjärjestelmä, joka ei jousta markkinoiden mukaan!
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Ei halliotus anna potkuja työläisille. Ne joutuvat työttömiksi jos kilpailukyky häipyy ja siinä suurin tekijä on nykyinen työsopimusjärjestelmä, joka ei jousta markkinoiden mukaan!
Kaikki johtuu vain nykyisen hallituksen toimista kuten saadaan lukea lähes päivittäin uutisista. Sinulle ehkä vierasta kun elät meidän muiden kustannuksella asumisesta mielenterveys hoitoosi ja ei huolta huomisesta. Meidän sinunkin elämän maksavien systeemi toimii että palkalla elää ja on ostovoimaa pitämään yrityksiä pystyssä.
Mikä siis nykyisessä työsopimusjärjestelmässä sinun oikeasta elämästä ulkona olevalle on se murhe josta kärsit.
Olet hauska vaikka tietämättäsi. Mutta jatka muiden iloksi. - AnonyymiUUSI
HELMIKUU2025 :ORPON HALLIOTUS 320 000 TYÖTÖNTÄ .
HYVÄ HALLIOTUSOHJELMA TOIMII. Anonyymi kirjoitti:
HELMIKUU2025 :ORPON HALLIOTUS 320 000 TYÖTÖNTÄ .
HYVÄ HALLIOTUSOHJELMA TOIMII.Enemmänkin syy on tavassa jolla työelämää ohjataan. Siinä on liikaa valtaa ay mafialla jolta puuttuu vastuu siitä, että yritykset tuottavat tulosta. Ay mafian pitäisi ottaa huomioon talouiden tilanteet ja laittaa palkat sopeutumaan kulloiseenkin talouden tilanteeseen!
- Anonyymi
Suomella on kilpailukykyä, se kaatuu yritysten järkyttävään ahneuteen. kun mikään ei riitä.
- AnonyymiUUSI
Kokoomus ja Persut toteuttaa EK:n ja pääomien missiota ja siinä ei työttömyys kiinnosta kun pienelle eliitille pitää saada paljon hyvää bonusten ja palkkiovirkojen toivossa.
Tanan tollot kun menitte Persujen halpoihin lupauksiin ja nyt koko Suomi kusee ja kärsii yhden paskapuolueen takia. - AnonyymiUUSI
Pölvästit demarit eivät hapantuneilla aivoillaan tajua, että Suomi teurastettiin 2019-2013 viherdemareiden ja jeesus Marinin johdolla.
Et sitten ole Lyyli huomannut sitäkään. että kun hallitus puuttuu työmarkkinoihin, alkaa vasemmalta hirmuinen äläkkä. Nyt sitten valitat asiasta jotta on hallituksen vika kun on työttömiä????
Eikö olisi ay mafian syytä muuttaa omia käytäntöjään työmarkkinoiden suhteen, jotta työttömät saataisiin töihin? Eikös juuri ay mafia halua olla se joka määräilee työmarkkinoilla?- AnonyymiUUSI
No nyt kuitenkin ainakin hetkellinen diktatuuri ja usko tulevaan mennyt yrityksiltä kuin kansalaisilta. Nykyinen hallitus kun perustettiin niin kaikilta meni usko tulevaan, ja kuten nyt nähdään niin hallitukset toimet menee kuten tiedettiin, Ostovoina putoaa ja se tietysti tuntuu pienempi tuloisia ja sitä myöten ihmisten maksuvalmiudesta elävien yritysten toiminnoissa.
Sinun toistot tarinoineen tunnetaan mutta fakta on että nykyinen hallitus tuhoaa suomalaista yhteiskuntaa ja se ei tietenkään asioita seuraaville ja ymmärtäville ole yllätys. Vai löydätkö sinä positiivista nyt ja historiasta Kokoomuksesta? - AnonyymiUUSI
"Et sitten ole Lyyli huomannut sitäkään. että kun hallitus puuttuu työmarkkinoihin, alkaa vasemmalta hirmuinen äläkkä."
Eikös se ala yleinen äläkkä kun työpaikkoja ja taloutta tuhotaan? Oletko huomannut? Anonyymi kirjoitti:
No nyt kuitenkin ainakin hetkellinen diktatuuri ja usko tulevaan mennyt yrityksiltä kuin kansalaisilta. Nykyinen hallitus kun perustettiin niin kaikilta meni usko tulevaan, ja kuten nyt nähdään niin hallitukset toimet menee kuten tiedettiin, Ostovoina putoaa ja se tietysti tuntuu pienempi tuloisia ja sitä myöten ihmisten maksuvalmiudesta elävien yritysten toiminnoissa.
Sinun toistot tarinoineen tunnetaan mutta fakta on että nykyinen hallitus tuhoaa suomalaista yhteiskuntaa ja se ei tietenkään asioita seuraaville ja ymmärtäville ole yllätys. Vai löydätkö sinä positiivista nyt ja historiasta Kokoomuksesta?Missä sinä diktatuurin näet? Aivan niin naapurissahan on Putler diktatuuri!
Onneksi Suomi on pysynyt demokratiana!
- AnonyymiUUSI
Nykyistä hallitusta kuvaa avuttomuus ja kyvyttömyys, Orpo ja Purra hyppäsivät liian suuriin saappaisiin. Kummallakaan ei ole tehtävien vaatimusten täyttävää kokemusta ja sitä hyödyntää etenkin EK joka kirjoitti hallitusohjelman ja käyttää etenkin Orpon tyhmyyttä hyväkseen.
- AnonyymiUUSI
Työsuorituksena hurskastelu https://www.tv7.fi/arkki/parannuksen-teko-ennen-heratysta/ala-tapa_p102184/
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Köyhien ruoka-avun rahat virtasivat perussuomalaisen poliitikon tilille
"Kyse on ruoka-apua Vantaalla välittävän Joosua Mission avustuksista, jotka ovat siirtyneet suoraan kaupunginvaltuutetun2132490En tule löytämään
Koskaan sunlaista rakkautta. Ei ole toista sinua. ❤️ tiedät miten paljon halusin muttet sä ollut itse valmis enempään.522231- 1161956
- 651711
- 181523
- 721424
Milloin salassa tehdyt varkaudet tuodaan julki?
Ähtärin kaupunkihallitus on salaisissa pykälissä myönnellyt rahaa miljoonia euroja. Anastanut siis kaupungin ja kaupunki141198Unkari lopettaa Pride-marssit lailla
Pride-marsille osallistumisesta yli 500 euron sakko https://www.hs.fi/maailma/art-2000011107644.html2761070Farmi-tippuja Henna Kalinainen puhuu suunsa puhtaaksi kuvauksista - Yllättyi rajusti: "Ajattelin..."
Ohhoh, aikamoista tykitystä! Menneiden vuosien reality-tähti Henna Kalinainen oli pitkästä aikaa tv:ssä, mutta tippui e191052Perhekokki konkkaan ja työttömiä lisää
Perhekokki on mennyt konkurssiin Lieksan lehden verkkosivulla juttu Lieksa kaatuu kokonaan on vain paljon eläkeläisiä nu921050