Meinaan töiden teko. Tässä maassa ei kannata laittaa tikkua ristiin eikä mitään muutakaan.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011015944.html
Plutokratia haisee!
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011015944.html
Plutokratia haisee!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisit mieluummin kirjoittanut viitteesi aiheesta: Vanhusten hoivakotien vuokran kiskonnasta.
Pohjoismaisen hyvinvointivaltiomallin periaate perustuu yksittäisen henkilön oikeuteen saada julkisia palveluja, jotka ovat kollektiivisesti rahoitettu verovaroin. Esimerkkejä julkisista palveluista ovat: koulutus, terveydenhoito, kirjastopalvelut, kulttuuripalvelut, sosiaalipalvelut, teiden rakentaminen ja ylläpito jne. Verovaroin ylläpidetään ja kustannetaan hyvinvointivaltio.
Työttömyys, veronkierto, halpatyövoima jne. syövät valtion varoja ja heikentävät mahdollisuutta ylläpitää hyvinvointivaltiota. Kun valtiolla on kassassa vajetta, niin se heijastuu koko yhteiskuntaan.
Sitten homma muuttuu entisestään, kun poliitikkoina ovat sellaiset tahot, jotka ajavat yksityisen sektorin yritysten, sekä sijoittajien etuja ja jättävät hyvinvointivaltion asiat toissijaisiksi.
Paska maa ompi.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011023124.html
Siitä ei ole ympäri meneminen.
Minä olen pärjännyt hyvin työllä. Voin käydä ulkomailla 2-3 kertaa vuodessa (ruottin ja Viron matkoja ei lasketa). Ajelen 5v uudella autolla ja ei tarvitse laskea hiluja kun käynkaupassa. Lisäksi asun mukavasti ja väljästi, hyvin kaukana vassareista ja islamisteista.
T. Duunari