Yhdysvallat esiintynyt vapaan kilpailun maana,jotan sodanjälkeen Suomea ripitti !?

Anonyymi-ap

Suo ostikin sieltä, laivalastillisen käytettyjä ja lähes loppuun ajettuja Autoja ja siitä alkoi länsiautojen tulo Suomeen,enemmälti !?
Olenki ihmetelly,kun ei näytetä Venläis atojen jonoja,Helsingi takseissa asemalla ja muussa maassa, olihan Lada 1200:nen kuin kansanauto,talvipakkasiinkin,mutta sitä ei saanut kehua ja huoltokin sitä sun tätä !?
( kerran pelastin,kun äiti poikansa kanssa, oli menossa Helsingistä kuopioon,ja jäivät tienvarteen apua norkoomaan,niin Ladamiehenä pysähdyin,kauppareissulta !? Pyysin katsoa konepellinalta, virranjakajaan ja epäilyni oli oikeassa, kärjet oli palaneet !? Minulla oli varakärjet ja he pääsi jatkamaan jotiinsa,ihmettelin vain huollon huonoa huomiota,jossa olivat olleet ,1970 luvulla !?) Terveisiä vaan pojalle, jos elossa !?

9

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Länsimainen vapaus ja kilpaili, on vain veteenpiirretty viiva ja siksikö EU:laiset ei sitä Ukrainasta eronneille anaa, kuin jukoslaviassa teki !?

    • Anonyymi

      Kateus on kavalatauti ja häpeä,kuin Suomi meni lopuksi hyvinvointi Libyaa miehittämään ja rosvosmaan,Yhdysvaltain mieliksi !? Libya on nyt salinen maa,josta mediatkaan ei hiisku !?

      • Anonyymi

        Sinä vaan jaksat jauhaa OLEMATTOMASTA KATEUDESTA! KUULE VENÄJÄN TROLLI, TIEDOKSESI ETTÄ VARMASTI MIKÄÄN TAI KUKAAN EI OLE KATEELLINEN VENÄJÄLLE, PIKEMMINKIN SE MENEE TOISINPÄIN ELI VENÄJÄ JA VENÄLÄISET ON ITSE KATEELLISIA MUILLE!


    • Anonyymi

      Onhan Suomeen tuotu venäläisäkin autoja. Suomettuneet helsinkiläispoliitikot jopa tilasivat 70-luvulla venäläisiä johdinbusseja korvaamaan linjan 14 parinkymmenen vuoden ikäisiä suomalaisvalmisteisia sähköbusseja.

      Ne eivät täyttäneet täkäläisiä turvavaatimuksia, mm. ohjaajan jalat olisivat murskaantuneet nokkakolarissa, koska mitään suojausta ei ollut. Ne saivat kuitenkin luvan tulla liikenteeseen poikkeusluvalla. Niissä ilmeni heti enemmän vikoja kuin käytössä olleissa 20 vuotta vanhoissa suomalaisissa busseissa, joten ne poistettiin pian liikenteestä.

      50-luvulla taksitkin olivat enimmäkseen venäläisiä Pobedoja, mutta kun autojen tuonti vapautui, taksikuskit tietysti vaihtoivat parempiin autoihin.

      • Anonyymi

        Just joo, kun Popedoa ei enää saanut, taksimiehet siirtyiväyt Volgiin, jotka olivat ihan saman valtakunnan tuotteita, mutta olivat paljon nykyaikaisempaa tekniikkaa.
        Maaseudun taksit olivat tykästyneet noihin autoihin, kyllähän Volgalla sai ihan saman hinnan kyydistä, kuin Mersullakaan, kustannukset saattoivat olla ihan eritasoa.


    • Anonyymi

      Kaikki menee lännessä ja Suomessa päälaelleen,kun varjo kateutemme on nyt Venjän öljyssä,tuhotun kaasuputken siaan !? Eikä anneta Ukrinasta eronneille itsenäisyyttä !?

    • Anonyymi

      Yhdysvallat kerrakin oikeassa, väittävät Europassa, sanavapautta rajoittavan !?
      Mellä hallitus ja mediat ovat niitä !?

    • Anonyymi

      Se oli ensimmäinen kerta,Yhdysvaltain talous- kateudessa ja toimi,vielälkin jenkki autojen faneja maass, eikä niitä saa arvostella !?

      • Anonyymi

        KUN EI OLE KATEUTTA! Paitsi se mitä te venäläiset tunnette länttä kohtaan kun meillä on sentään vielä vapaus jonka te yritätte riistää meiltä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5116
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3636
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      37
      3050
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      3005
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2936
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2363
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1848
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1790
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1731
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      139
      1718
    Aihe