Tämän ajatuksen kirvoitti mieleeni otsikko, jonka mukaan ruokarobotit törmäilevät enimmäkseen parkkipaikoilla, mutta varmasti muuallakin.
Jos ruokarobotti on suojatien edessä, täytyykö auton antaa sille esteetön kulku?
Kumpi väistää lastenvaunuja työntävä ihminen vai ruokarobotti?
Kun ulkoiluttaa koiraa, niin koira on ihminen, mutta yksin kulkiessaan koira. Miten on ruokarobotin kanssa?
Onko ruokarobotti ihminen ja jos on, niin onko sillä äänioikeus?
7
266
Vastaukset
- Anonyymi
Jos sitä ohjaa tekoäly ja se on rekisteröity sekä tuntee nimensä, sitä voi pitää ihmisenä. Tekoäly voi tehdä siitä rikollisenkin ja se voi myydä ruokaostokset jollekin ulkopuoliselle. Tai jos sen persoona on hyvä, se voi lahjoittaa ruokansa jollekin köyhemmälle kuin oikea vastaanottaja. Vaikka nyt liikenne on niille haaste, tulevaisuudessa ne alkavat valvoa autoijoiden käyttäytymistä suojateillä. Mitä enemmän ne kehittyvät, sitä inhimillisimmiksi ne tulevat, sekä hyvässä että pahassa. Loimme tai luomme ruokarobotista itsemme kaltaisen.
- Anonyymi
Oho. Kirjoitin vahingossa väärälle aihealueelle. Ruokarobotilla ei ole mitään kytkentää maamme hallituksen touhuihin.
- Anonyymi
Onhan sillä paljonkin.
Hallitus säätää ja eduskunta hyväksyy lait.
Hallituksella on käsittääkseni myös velvollisuus tiedottaa lakien sisällöstä ja tarkoituksesta.
Poliisi on sitä mieltä, että ruokarobotti on kävelyn apuväline kuten potkulauta, jolle pitää antaa tietä. Tosin on epäselvää, pitääkö potkuludalle antaa vapaa kulku suojatiellä, kun se liikkuu yksin.
Toisaalta poliisi on myös sitä mieltä, ettei ruokarobotille (ja potkulaudalle???) pidä antaa tietä.
Hallitus?
Saanko mielipiteen?
- Anonyymi00005
Ruokarobotti työntää Saarioisen tehtaalla ruokaa foliovuokiin. Kauppojen kuljetusrobotit (kevyt automaattinen tavarankuljetin) ovat sitten eri asia.
29 a § (23.3.2023/493)
Kevyt automaattinen tavarankuljetin
Kevyellä automaattisella tavarankuljettimella tarkoitetaan etähallittua, automaattisella ajojärjestelmällä varustettua sähköajoneuvoa, jonka moottoreiden yhteenlaskettu jatkuva nimellisteho on enintään 1,00 kilowattia ja jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 15 kilometriä tunnissa. Ajoneuvon on täytettävä rakenteen, hallintalaitteiden ja varusteiden osalta 13 §:n 2 momentin 1–5, 10 ja 12 kohtien vaatimukset sekä oltava mitoiltaan ja massoiltaan sellainen, ettei siitä aiheudu haittaa tai vaaraa muille tienkäyttäjille.
Liikenne- ja viestintävirasto voi antaa tarkempia määräyksiä kevyen automaattisen tavarankuljettimen mitoista, massoista, valoista, heijastimista, äänimerkinantolaitteesta ja jarruista. - Anonyymi00006
Tekninen laite ei ole ihminen, eikä tule olemaan.
Tekoälyn takia pitää luoda uutta lainsäädäntöä ja/tai korjata vanhaa. On entistä tärkeämpää keitä äänestämme lakeja säätämään, eli vallanpitäjiksi.
Kun yritysten omistajat korvaavat asiakaspalvelijoitaan tekoälyllä, niin heti keskustelun (netti tai puhelin) alkaessa tekoälyn tulee ilmoittaa, että vastaajana on (yksinkertainen) äppi ja myös ihmisasiasiakaspalvelijan yhteystiedot.
Huijaukset tulevat lisäntymään, kun huijarit alkavat tehdä tekoälyn avulla uusia huijauksia ja pankkipalvelut on jokaisen tehtävä ilman minkäänlaista ihmisasiakaspalvelijoiden tukea, myös niiden joilla ei ole mitään digi-osaamista. Joten pankkien tulee korvata, kun asiakkaiden tileiltä huijataan rahat pois. Tarvitaan uutta lainsäädäntöä estämään talousrikollisuutta, myös veronkiertoa.
Myös parempia lakeja tarvitaan tekoälyn (robottien) hoitovirheiden estämiseksi vanhusten ja lasten hoidossa.
Kun tekoäly muuttaa työelämää ja työntekijöitä korvataan tekoälyllä, niin toki työlainsäädäntöä tulee kehittää: työaikaa tulee vähentää, työehdot tulee päivittää digi-aikaan eli työntekijöiden osallistumismahdollisuuksia oman työnsä kehittämisessä tulee lisätä. Yhteistä vastuuta yrityksen kehittämisessä tulisi myös lisätä esimerkiksi Ruotsin tapaan MYÖTÄMÄÄRÄÄMIS-LAILLA.
On valittava halutaanko Suomeen talouskasvua ja hyvä työllisyys tai iso työttömyysreservi, jos tekoälyn tuomat muutokset lisäävät työttömyyttä nykytahtiin ja yritystoiminnassa palataan entiseen patruuna-aikaan. - Anonyymi00007
Ruokarobotti on ohjelmoitu odottamaan.
Tien antaminen johtaa pattitilanteeseen- Anonyymi00008
Ruokarobotti löytyy Saarioisen tehtaalta ja työntää siellä ruokaa foliovuokiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213327
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402692Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2112234Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521471- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174