Moni suomalainen tuntee toivottomuutta.
Tuoreen Sukupolvibarometrin mukaan (E 2, Miina Sillanpään Säätiö, Tela ry)
kaikista suomalaisista puolet pelkää toimintakyvyn heikkenemistä tai itsemääräämisoikeuden menettämistä. Lähes puolet on huolissaan pääsystä hoitoon. Joka kolmas pelkää toimeentulo-ongelmia.
Tuloksissa näkyy hallituksen luoma toivottomuus ja näköalattomuus suomalaisille. Hallitus kuristaa sosiaali- ja terveyspalveluja asiantuntijoita kuulematta. Talouspolitiikan arviointineuvoston mukaan hyvinvointialueiden tulisi saada lisäaikaa toimintojensa sopeuttamiseen.
Onko tavoitteena ajaa julkinen hoitojärjestelmä vielä suurempaan kriisiin ja näin vapauttaa terveyspalvelut yhä laajemmin kansainvälisten toimijoiden rahapussiin?
Hallitus ei kuuntele asiantuntijoita eikä kansalaisiakaan.
Tämä on erityisesti nuorten ja ikääntyneiden kokemus.
Olisiko jo aika vaihtaa ääni kellossa? Millä eväillä rakennetaan oikeasti kaikille hyvinvointia ja ennen kaikkea tuodaan valoa tähän pimeyteen?
Maailman onnellisimmalla kansalla ei ole toivoa näköpiirissä
8
489
Vastaukset
- Anonyymi
Asunnottomuus, köyhyys ja kurjuus on lisääntynyt persuhallituksen aikana roimasti
Kuinka monella epäinhimillisen hallituksen uhrilla on jo pinna katkennut
lopullisesti ? - Anonyymi
Hyvä aihe, jota on syytä pitää keskusteluissa ja tuoda muutenkin julki.
Hallitushan on vasta alussa. Sillä on vielä pari vuotta aikaa rääkätä
ihmisuhrejaan ja tehdä uusiakin. Vanhuksillakin pitäisi olla vanhuus
turvattu, mutta ei laitokseen pääse, vaikkei kotonaankaan enää pärjää.
Karmeita kohtaloita, kun monisairas ml. muistisairas 90v
ihminenkään "ei täytä edellytyksiä" päästäkseen hoivapaikkaan.
Mihis pääset, kun hallitus leikkaa rahoja, että paikkoja on jouduttu
supistamaan ja hoitajille hallitus antaa kenkää, vaikka hoidettavien
määrä kasvaa, kun tilalle on tulossa aasialaista halpatyövoimaa. - Anonyymi
Hallitus leikkasi heti 1,4 miljardia sotesta, eli se on leikannut soten rammaksi
ja alkoi sitteen mustamaalaamaan sotea: Sote ei toimi !
Ei kai, kun siltä rahat viedään.
Hallituksen tarkoitus on romuttaa koko sote ja laittaa Suomeen
USA:n terveysmalli, jossa vain rikkailla on varaa lääkäriin. - Anonyymi
Hallitus on p*rseestä. Valehtelemalla vallan anastanut.
- Anonyymi
Hallituksen toimet ovat järjettömiä. Kaikki päin p*rsieitä ja työttömyys
ja velka vaan kasvaa !!! - Anonyymi
Hallitus peri korkean työllisyyden ja yhteiskuntarauhan. Kaikki hyvä
hävisi hetkessä. Muita ongelmia ei ola kuin hallituksen itsensä järjestämät
kriisit: Suomen talous on miinuksella, velkaa ja työttömyys kasvaa
holtittomasti, veronmaksajien rahaa hallitus lykkää yksityissektorin
rikkaita osakkeenomistajia rikastuttamaan lisää, työelämän hallitus
suhmuroi pakkolaeillaan. julkisen terveydenhuollon se on lähes tuhonnut.
Kaikki on mennyt pieleen. Ei tullut sitä "Vahvaa ja välittävää Suomea".
Tuli täyskatastrofi. - Anonyymi
Hallitus välittää vain rikkaista.
- Anonyymi
Maassamme on päätetty romuttaa pohjoismainen hyvinvointivaltio. Äärimmäiseen köyhyyteen, joka tulee jatkumaan sukupolvien ajan. Tämä on perussuomalaisten ja kokoomuksen valitsema tulevaisuus.
- Anonyymi
Jahaa, joko hallitus on määrännyt suomalaisilta sananvapauden loppumaan, vai onko kyseessä fasistiaatteen omaava kommenttien lukija?
Hallitus on saanut aikaan täydellisen pahoinvointi yhteiskunnan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885091- 141751
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91463Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501147Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249302969- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7820