Susikannan koko

Anonyymi-ap

Virossa on sama tavoite kuin Suomella on viime aikoihin saakka ollut, pari-/kolmesataa sutta. Se tarkoittaa, että Virossa on seitsemän kertaa suurempi susitiheys kuin meillä. Hiukan Suomea pienemmässä Puolassa on 3000 sutta. Vaikka me kymmenkertaistettaisiin viranomaisten "puolueellinen" arvio susiemme määrästä, niin me vasta lähenellään noita lukemia. Missä siis vika? Muualla ensinnäkin ymmärretään laumanvartijoiden merkitys karjan suojelussa. Täällä viitataan kintaalla mokomallekin ajatukselle. Ja mikä tärkeintä, muualla ei ajatella, että luonnon pitäisi olla jokin turvallinen koirapuisto, mihin voi huoletta laskea piskinsä gps-panta kaulassa juoksentelemaan. Itseasiassa tuollainen ajatus nimenomaan kuulostaa joltain Kallion lattekahvilan höpinöiltä.

Pikkuhiljaa petopolitiikassa ollaan menty oikeaan suuntaan. Vanhat jäärät eivät tietenkään kykene asennettaan enää korjaamaan, mutta onneksi ne porukat ikääntyy kovaa vauhtia. Joka tapauksessa muutos on jo alkanut, kuten viime vuosien päätöksistä tiedämme. Ja jos tuosta kuvottavasta salametsästysvyyhdistä jotain hyötyä on, niin aiempaa valveutuneempi kansa varmasti ilmoittaa entistä herkemmin epäilyksensä viranomaisille. Jos jokainen älvänä valitsisi itse mitä lakeja jättää noudattamatta, niin köpelösti kävisi. Lopuksi vielä totean itsestäänselvyyden: valtaisa enemmistö meistä maalaisista arvostaa, eikä suinkaan vihaa luontoa.

0

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen näytät mummolta. :D

        Siks sua ei huoli kukaan.
        Ikävä
        246
        3369
      2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

        En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
        132
        2449
      3. Nyt jäi velat perimättä

        Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
        Jämsänkoski
        15
        1945
      4. Varattais lähihotellista

        🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
        Ikävä
        225
        1852
      5. Martinan aussikulta, missä?

        Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        339
        1758
      6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

        RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
        Tv-sarjat
        49
        1364
      7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

        Elämän. Haluun sut.
        Ikävä
        55
        1355
      8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

        humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
        Ikävä
        111
        1120
      9. Rakkauden kesä 2025

        Oletko valmis? 🥰
        Ikävä
        101
        1077
      10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

        Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
        Ähtäri
        60
        1066
      Aihe