Hävetkää poliitikot

Anonyymi-ap

Kuntaverouksen vertailussa Helsingissä keskituloiset maksavat vähiten veroja verrattuna muihin maakuntakeskuksiin. Kaikkein kireimmin kotitaloutta verottaa maakuntakeskuksista tänä vuonna Mikkeli. Eroa Helsinkiin on 3.700 euroa.

Miten tähän on ajauduttu? Hävetkää poliitikot. Onko poliitikoilla kykyä joukkuepelaamiseen vai onko osaamisen taso yksinkertaisesti vain niin heikko?

Mikkelillä ei edelleenkään ole pito- eikä vetovoimaa. Se on ollut kadoksissa jo usean vuosikymmenen ajan.

Olisiko lustraation paikka?

6

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      *
      - SYYLLISIÄ - Ovat Vain ja Ainoastaan ;

      SDP:n ja LaitaVasemmisto ja MyrkynVihreät ja VasemmistoKEPU !

      - Siinä On - SYYLLISET-Sontiaiset - SYYTTÄKÄÄ - Noita - Se Helpottaa - !

      *

    • Anonyymi

      Persut jäänyt mainitsematta.

    • Anonyymi

      Helsingissä on työssäkäypää veronmaksajaa, Mikkelissä eläkkeellä kituuttavia. Miten muuten se silloin voisi olla? Pienemmistä tuloista on otettava enemmän, jos meinaa ylläpitää suht samanlaisia palveluita. Ja iäkkäämmästä väestöstä on enemmän kulujakin.

    • Anonyymi

      Mikkeli on ihan Suomen YKKÖNEN... veroasteeltaan. keskivertoperhe maksaa n 3700 euroa enemmän kuin hesalainen.

    • Anonyymi

      Nyt kyllä tarvittas konsulttia perehtymään asiaan, kai miljoonalla jonkunlaisen sais? Toimintakeskuksen olis pitäny harrastaa konsultointi toimintaa, olis kassa kunnossa.

    • Anonyymi

      Mikkelin päättäjät eivät halua tänne teollisuutta ja työpaikkoja kun kaupunkia pidetään edelleen halliton-ja koulukaupunkina!! Virkamiehet ja poliitikot eivät elä tätä päivää vaan menneisyyttä! Sen vuoksi verotus on korkea ja tulee olemaan!!
      Lisäksi poliitikot ovat hävittäneet kaiken kaupungin omaisuuden omilla järjettömillä toimillaan, mutta joutuvatko he vastuuseen siitä??!! Eivät!! Ja saadaanpahan nähdä, että kansa äänestää nämä samat ihmiset jälleen valtuustoon tulevissa vaaleissa!!!
      Sen vuoksi mikkeliläiset eivät parempaa ansaitsekaan!!"!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      164
      4252
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2494
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2151
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1308
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1152
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1122
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      102
      928
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      850
    Aihe