Paljonko maksaa omakotitalon rakentaminen?

Anonyymi-ap

Kun sen teettää pimeästi sellaisilla jotka samaan aikaan nostaa ansiosidonnaista?

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rakennustarvikkeet maksaa ja pitäähän ne pimeätkin palkat maksaa. Sanoisin että noin 300 000€ nykyisin normaalikokoinen 140 neliöinen talo.

    • Anonyymi

      Jos sulla on metallifirma niin sinne kirjanpitoon häviää muutama omakotitalo.

    • Anonyymi

      Silloin kun itse rakensin, niin moni ammattilainen halusi tehdä "pimeästi" Hinta oli silloin paljon edullisempi. Työn hinta on Suomessa pilvissä, joten se suosii juuri pimeän työn tekemistä.
      Kaivinkoneyrittäjä teki ison osan käteismaksulla. Rännikauppias teki hinta-arviot verollisena ja verottomana, ja niissä oli iso ero.
      Työn hintaa alemmas, niin verottajakin saa enemmin. Tämä tuli itselle mieleen rakentaessa, ja monessa muussakin työn teettämisessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      172
      5263
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      43
      2595
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2202
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1749
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1374
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1291
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      147
      1239
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1213
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      106
      972
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      119
      913
    Aihe