Perin tyhmä valinta, rakentaa Isokyröön talo.

Anonyymi-ap

Soitin ja tiedustelin Isonkyrön talvikunnossapidosta vastaavalle insinöörille postilaatikkoni kovakouraisesta käsittelystä. Olin 2 kertaa kaivanut auraus penkasta postilaatikon ja kiinnittänyt sen uudelleen. Peippoostentien loppupäässä.
Kiinnitin lopulta laatikon heiluriksi, joten se pyörähtää 360 astetta iskusta. Insinööri valisti soittajaa, että Isossakyrössä hänenkin postilaatikko on jo 3 kertaa pudonnut.

Teiden talvihoidosta Hänellä oli perin outo ohjeistettu mielipide.
Talvikunnossapito pitää huonontaa asuinalueella, kun kunnossapidosta vastaava insinööri kertoi työsuorituksen olleen viime vuosina, liian hyvin tehty. Valtuuston ohjeistuksessa ei hyväksytty moista työsuoritusta.

Soiton jälkeen on lumenauraaja muuttanut aurakalustoa sivulle heittävään vanhaan malliin, jossa suurella nopeudella lumi lentää koko tiealueelta talon liittymään n.10 m matkan. Onneksi on vähäluminen talvi ja liittymän palteet nyt vähän yli 1 metriä korkeat. Viime talven lumitilanteessa olisi 2 metrissä ehkä.

Alueella on nopeusrajoitus 40 km/h mutta ilmeisesti se ei koske lumiauraa jonka nopeuden arvioisin n. 70 km/h.

Tämän kunnan toiminnan vuoksi on välttämätöntä jättää auto tien viereen, lumisateen aikana, jos on lääkäriin meneminen aamulla tiedossa.
Sain kunnaninsinöörin puheesta sen käsityksen, että kunnassa on vanhoille asianmukaiset ja edulliset asuintilat. Asuisin kuitenkin omassa talossa, kun vointi vielä hyvä.

Herää kysymys kuitenkin, että edellisen kunnanjohtajan aikana talvikunnossapito oli hyvää ja asiallista, postilaatikko pysyi yli 10 v. paikallaan.

Haja-asutus- taajama- ja asemakaava-alueella on erilaiset käytännöt normaalisti Suomessa. Onko Isonkyrön valtuustolla asianmukaiset tiedot niiden hoitokäytännöistä Suomessa, joita noudattaa muut alueen kunnat.

Normaalisti asemakaava-alueella on auraajalla käytössä ”penkkasiipi” joten kotiin tullessa pääsee ajamaan tontille.

8

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla tukossa liittymä tämän jälkeen enemältikkin.

    • Anonyymi

      Olen varautunut siirtämään kirjat naapurikuntaan.

    • Anonyymi

      No, siirto joulukuussa ja takasin tammikuussa niin verorahat menevät toisen kunnan hyväksi.
      Eihän asukkailla ole muuta vastausta kunnan toiminnalle mutta uskoisin tässä tapauksessa kunnan johdossa olevien toimivan halutulla tavalla.

    • Anonyymi

      Nämä EU:n avustuksella ostetut nelivedot tekevät edullisesti kunnan lumityöt kommarien asuntoalueella.

      Tupaillassa retostellaan, jos liian hyvin tehty niin kaverit epäilee aatteen tarttuneen ja sumentaneen todellisuuden tajun.

      • Anonyymi

        On kunnalta todella ongelmaista palkata EU tuella ostettu traktori auraamaan alueen teitä.

        Vääristää kilpailua, jos työkoneen saa edullisesti verrattuna muihin alueen kilpailijoihin. Sitäpaitsi koneen saa tuella maataloustöihin, ei kilpailuun alueen koneurakointiin. Kuinka siihen suhtautuu Suomen ko. aiheeseen tehdyt lait? Onko kuta toiminut väärin asiassa?


    • Anonyymi

      Vai on peräti 3 kertaa postilaatikko johtajalla pudonnut. Heikosti oli kiinni. 😊

    • Anonyymi

      Onko Isossakyrössä kepumafia saanut koko kunnan virkakoneiston hallintaan?

    • Anonyymi

      Meillä vähässäkyrössä sellainen lisäaura jonka auraaja laskee aina tuossa tienpäässä niin ei tule kasaa siihen. Asun tässä lähellä keskustaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3468
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1008
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      875
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      197
      729
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    Aihe