Tämän päättäjien ja navitaksen Laitisen ja kaupunginjohtaja Hännisen lain rikkomisen takia mm. Kunta veroa on nostettu 2 vuotta peräkkäin ja nostetaan myös ensi vuonna.
Nyt täytyisi alkaa vaatimaan päätöksen tekijöitä vastuuseen ja korvaamaan jo velotetut ja nostetut kuntaverot !
https://yle.fi/a/74-20143389
Varkaus rikkoi lakia
17
777
Vastaukset 17
- Anonyymi
Tätä itsekin Ihmettelen. Maksavatko luottamushenkilöt nyt takaisin möhläilynsä?
- Anonyymi
Hänninen oli vielä pikkipoika kun senaikaiset suhmuroivat.
- Anonyymi
Jokkeri kerro miksi kävi näin!
- Anonyymi
En ymmärrä, mikä tässä nyt on niin ihmeellistä ja "uutta".
Kritisoin aikoinaan akkutehtaan rahoitusta, mutta pää vaahdossa kaikenlaiset "Bruno2" tyypit selittivät, että en ymmärrä rahoittamisesta ja sen riskeistä mitään.
Sanoin aivan selvästi, että riski on aivan liian suuri ja sen ottaminen ei ole kaupungin erillisten kiinteistö - ja kehityspajojen tehtävä. Se mainittiin jopa laissa, mutta Varkaudessa erilaisten lakien ja asetusten noudattaminen on ollut aiemminkin surkuhupaista katseltavaa...maksaja noissa oikeusjutuissa on selvä. Veronmaksajat.
Mäkkäri yrittäjä taisi kommentteja heittää siihen malliin, että näitä nyt vaan joskus sattuu...kun akkutehtaan velat meni kaupungin takaamana maksuun...Ei saisi edes sattua, kun lakia luetaan oikein. No, eiköhän tästä taas joku EU-näpäytys tule ja pari miljoonaa menee taas hukkaan. Mutta eihän se meidän päättäjiä haittaa, eihän? - Anonyymi
Miten jatkossa, kun teollisuus kyllä ei pysty maksamaan lyhennyksiään, kuka ne maksaa ? Kaupunki ei jatkossa varmaankaan voi maksaa !
Oliko demari Suhonen kaupungin hallituksen puheenjohtaja kun näitä teollisuus kylän lainoja maksettiin veroilla ja kun andritz paja22 päätettiin rahoittaa ?
- Toinen talousnero kyselee.- Anonyymi
Kaupungin takaamana halli rakennettiin ja yrittäjän osa on vuokranmaksu. Jos vuokratuloa ei tule riittävästi, kuten voi käydä, kaupunki maksaa maksaa lisää veronmaksajien rahoilla.
Perusteena käytettiin, että takaamalla hallin rakentaminen, säilytetään työpaikat 5 vuodeksi ja tietysti toiveissa on toiminnan jatkuminen ja erityisesti se, että yrittäjä käyttää lunastuspykälää ja ostaa hallin itselleen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaupungin takaamana halli rakennettiin ja yrittäjän osa on vuokranmaksu. Jos vuokratuloa ei tule riittävästi, kuten voi käydä, kaupunki maksaa maksaa lisää veronmaksajien rahoilla.
Perusteena käytettiin, että takaamalla hallin rakentaminen, säilytetään työpaikat 5 vuodeksi ja tietysti toiveissa on toiminnan jatkuminen ja erityisesti se, että yrittäjä käyttää lunastuspykälää ja ostaa hallin itselleen.Työpaikat viideksi vuodeksi ja siitä maksettiin yli 20 miljoonaa.
Tuottaako ne työpaikat 4 miljoonaa verotuloja vuodessa ?
Pitääkö tuosta rikoksesta tehdä rikosilmoitus vai kerätä kuntalaisilta adressi ja nostaa siviili asia ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työpaikat viideksi vuodeksi ja siitä maksettiin yli 20 miljoonaa.
Tuottaako ne työpaikat 4 miljoonaa verotuloja vuodessa ?
Pitääkö tuosta rikoksesta tehdä rikosilmoitus vai kerätä kuntalaisilta adressi ja nostaa siviili asia ?Lehtijutussa oli jotensakin näin, että peruslaskuja ei oltu tehty kunnolla ja halli tuottaa selkeästi vähemmän, kuin oli yltiöpositiivisesti suunnittelu. Asiaa selvitellään, mutta ilmeisesti kuntalakia ja EU:n säännöksiä on rikottu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lehtijutussa oli jotensakin näin, että peruslaskuja ei oltu tehty kunnolla ja halli tuottaa selkeästi vähemmän, kuin oli yltiöpositiivisesti suunnittelu. Asiaa selvitellään, mutta ilmeisesti kuntalakia ja EU:n säännöksiä on rikottu.
Koska alkaa oikeudenkäynnit lain rikkojia vastaan vai voiko päättäjä rikkoa lakia ilman vastuuta ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koska alkaa oikeudenkäynnit lain rikkojia vastaan vai voiko päättäjä rikkoa lakia ilman vastuuta ?
Ei ne oikeudenkäynnit ala, jos kukaan ei tee rikosilmoitusta ja tutkintapyyntöä.
- Anonyymi
Varkaudessa on tätejä "virassa", jotka yrittää kyykyttää ikäihmisiä?
Vaihtavat puhelinnumeroa ja pyytelevät pankkiyhteyksiä, puhuvat hiljaa, ettei lähes saa selvää? laitanko puhelinnumeron Varkaus sivulle, tälle?
Googletin , niin jotain 6soittoa tehnyt? - Anonyymi
Jos on rikottu lakia, tekijät selville ja tutkintapyyntö poliisille. Poliisi tutkii asian ja kuulustelee asianosaisia !
Samalla voi tehdä kantelun aviin ja oikeusasiamiehelle !
Asiat eteenpäin ja rikolliset vastuuseen - Anonyymi
Nyt demari selittää - paine oli kova !
Siis onko paine syy lain rikkomiseen ? Näinkö demarit toimii - tulee painetta sitten ainoa tie on rikos ?
Valitkaa nämä sitten !
Mutta se on varma ensi vuonna taas demarit ehdottaa veron korotusta, kolmas vuosi peräkkäin.
Niin kauan nostavat kun mummolla rahaa on ! - Anonyymi
Varkaudessa rikotaan vuodesta toiseen lakia.Hyvävelisysteemi toimii monella alalla ja tätienkin kesken?
Perästä kuuluu, sanoo tietoon tulleeksi... - Anonyymi
Kuka äänesti samoja lakia rikkoneita ehdokkaita - tulevat rikkomaan jatkossakin ja yksinkertaiset kunnan veronmaksajat maksaa rikoksen seuraukset eli velat !
Valittu valtuusto on nyt 18 demaria ja 17 muut ! - Anonyymi00118
Holy Mother New York
Laula Mike Tirelli Tissarin ystävä instagram seuraaja
https://youtu.be/N8ekIlGJDWY?si=n-eFqeAJmMYLBs0O
Ja pidä varkaus ja pohjois savo ja Suomi
Ei tarvi Vastata
Ei mulla muuta - Anonyymi00133
hänninen 2 alkoo
Ketjusta on poistettu 116 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4101791- 1471155
- 671093
- 881081
- 1011014
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku146874- 94741
- 45701
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50679En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57654