YLE uutiset kysyi suomalaisten euroedustajien keskuudessa siitä pitäisikö putinin tai venäjän kanssa ruveta keskustelemaan vaikka venäjä jatkaa laitonta hyökkäyssotaansa Ukrainassa. Suurin osa Suomen MEPeistä toivoisi, ettei putinin kanssa puhuta tai venäjään pidetä yhteyttä.
PAITSI venäjämyönteiseen vasemmistoryhmän kuuluvat vasemmistoliiton euroedustajat Merja Kyllönen ja Jussi Saramo jotka jälleen kerran osoittivat suomalaisen vasemmiston venäjämyönteisyyden.
https://yle.fi/a/74-20143229
Vasemmistolaiset jälleen kerran venäjää myötäilemässä?
13
229
Vastaukset
- Anonyymi
Vasemmistolainen ei länsimaissa menesty koska hän on TYHMÄ.
Venäjällä sensijaan hänkin on menestyjä, koska siellä
KAIKILLA menee päin persereikää.
ussr
cccp
sdp
skdl - Anonyymi
Höpö höpö!
Mitä Venäjällä on sellaista josta Vasemmisto tykkää? Ei mitään!
Siellä ei ole Vihervasemmistoa!
Ei Ay-liikettä!
Ei Wokea!
Eipä Yleä!
Ei Pridekulkueita!
Ei Elokapinaa!
Siellä on kaikki, mistä Persu tykkää.
Ja kun katsot Saksan AfD:n tavoitteet:
Ukrainan tuki lopetettava heti.
Pitää alkaa ostaa Venäjän maakaasua heti.
Näette jo tästä, mitä Suomen Persut ajattelevat.
Vasemmisto vihaa Venäjää!!! - Anonyymi
Oli listassa myös entinen kokoomuslainen Pietikäinen, nykyinen vihreä.
- Anonyymi
Hyvin erikoinen tapaus.
- Anonyymi
Se on kyllä jännä että vasemmistoliiton mepeille, Li Andersonille varsinkin, ei tuota mitään ongelmia tehdä yhteistyötä eurooppalaisten äärivasemmistolaisten putinisti-fasistien kanssa? Istuvat samassa parlamenttiryhmässä hyvin läheistä yhteistyötä tehden. Kyllä YLEisradion uutisten pitäisi tehdä tästä iso juttu ja haloo, mutta hiljaista on. Se kun suomalainen vasemmisto tekee yhteistyötä putinisti-fasistien kanssa niin onkin sitten äkkiä sitä parempaa putinistien kanssa toimimista?
- Anonyymi
Vasemmistoliitto haksahti ukrainan sodassa valtamedian propagandavyöryyn. Ukrainan sodan alkusyy on usa:n liberaali-demokraattien/bidenin hallinnon puuttuminen, niin kuin usa on iät ajat puuttunut, muiden maiden asioihin. Tässä tapauksessa kysyeessä oli vaaleilla valitun presidentin syrjäyttämisestä. Varsinaisena operaattorina oli Victoria Nuland, joka jakoi Maidanila keksejä ja saneli, ketä uuteen hallitukseen ei saa tulla ja, keitä saa tulla. Provokaattoreina/iskujoukkoina käytettiin äärioikeiston banderalaisia. Tämä usa:n toiminta oli perusteiltaan ihan samaa, mitä oli Chilessä 1974 ja monessa muussa maassa sen jälkeen.
- Anonyymi
Punikit suorastaan palvoo heidän suurta idoliaan Putinia.
- Anonyymi
Maailma muuttuu.
Nythän tälle sosiaalista tukiverkkoa ja kansalaisyhteiskuntaa rakentavalle vasemmistolle ei maailmassa ole tilaa.
Nyt markkinvoimien oligargit ovat niitä, jotka väkivallan ja rahan voimalla hallitsevat.
Harva siihen eliittiin kuuluu.
Kyllä ihmisten on pystyttävä yhteistyöhön ja unohdettava oikeisto-vasemmisto jako.
Nyt on kyse kansanvallasta vastaan diktatuuri ja harvainvalta.
Ei tavallisten kannatais keskenään nahista. Kyse on henkiinjäämisestä.- Anonyymi
Lisäisin vielä, että jos olisi mahdollista suorittaa gallup, maailman kansalaisten enemmistö haluaa rauhaa. Ei tuhoa, tappamista, sotaa, kurjuutta eikä terrorismia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäisin vielä, että jos olisi mahdollista suorittaa gallup, maailman kansalaisten enemmistö haluaa rauhaa. Ei tuhoa, tappamista, sotaa, kurjuutta eikä terrorismia.
Tuhoa ja sotaa haluaa vain isovenäläiset natsit tyyliin putin, kysymys kuuluukin miksi äärivasemmisto tukee heidänkaltaisiaan?!
- Anonyymi
Oli venäjä sitten neuvostoliitto tyylinen kommunistinen diktatuuri tai oli venäjä sitten putinin hallitsema imperialistinen ja kolonialistinen diktatuuri niin vasemmito sitä tukee. Kummallista.
- Anonyymi
Tänään viimeksi jopa vasemmistoliiton mittapuun äärivasemmistoa ja venäjämyönteisyyttä edustava Johannes Yrttiaho (vas.) ilmoitti perustuslakivaliokunnassa vastustavansa rajalain voimassaolon jatkoa.
Eli rajat täysin auki venäjän suuntaan ja tervetuloa kaikkien tulla on vasemmistoliiton virallinen kanta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043404
- 883083
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä201943- 691906
- 381877
- 211741
- 241697
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341449Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91349- 481337