Oman auton nopeus kohdilleen, ennen kuin siirryt pääväylälle

Anonyymi-ap

Mistä näitä kädettömiä oikein sikiää, jotka liian pienellä nopeudella siirtyvät heti tuloliittymän alussa pääväylän liikenteen joukkoon, jotta kaikki joutuvat heidän vuoksi hidastamaan tai heitä väistämään. Kunnolla kaasua, että se oma auton nopeus nousee 100 km/h, ennen kuin edes miettii siirtymistä sinne pääväylälle.

Tuloliittymän kaistaa on monessa paikkaa ihan ruhtinaallisesti. Pitää hyödyntää koko tuloliittymä ja saada se nopeus kunnolliseksi, ennen kuin liitytään sekaan. Esim. Pirkkalan Bauhaussin kohdalla pohjoiseen mentäessä on kaistaa jopa kilometrin verran saada kunnolla vauhtia. Silti jotkut liittyvät 80 km/h nopeudella siinä heti alussa. Järki hoi, älä jätä.

15

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietenkin niin, että jos pääväylällä on 80 km/h rajoitus, niin siihen vauhtiin on pyrittävä saamaan se oma nopeus, ennen liittymiä. Aina se oma nopeus pääväylän nopeuteen ennen liittymistä. Toki ruuhka ja jonoutunut liikenne muuttavat sitten kuviota hivenen.

      • Anonyymi

        ...ennen liittymistä. Pari kirjainta jäi kyydistä.

        Per#¤%% autocorrection.


    • Anonyymi

      Eihän kädettömät mitään osaa eivätkä ymmärrä.

    • Anonyymi

      Ei noissa litran kusiruiskuissa riitä nuo tehot.

      • Anonyymi

        Sit kannattaa mennä muita reittejä.


      • Anonyymi

        Kyllä niissä sen verran potkua on, että kiihtyvät laillisiin nopeuksiin kun hieman ennakoi.


      • Anonyymi

        eikös niissä turbot ole ?


    • Anonyymi

      Jack reacher on ihan helvetin kova jätkä

    • Anonyymi

      Sitten kun sujuva liikenne ei enää luonnistu niin lääkäri ottaa kortin pois .

      • Anonyymi

        Välillä onnistuvat jotkut kuitenkin kolaromaan tai aiheuttamaan muuta harmia liikenteessä, ennen kuin kortti älytään ottaa pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Välillä onnistuvat jotkut kuitenkin kolaromaan tai aiheuttamaan muuta harmia liikenteessä, ennen kuin kortti älytään ottaa pois.

        Jopa kuolemat ovat mahdollisia.


    • Anonyymi

      Sama ongelma ihan jokaisessa jossa liitytään, kolmion takaa tullaan hiljaa suoraan eteen, ei käsitetä että tuleva sovittaa nopeutensa muun liikenteen mukaan, joka päivä voisi ottaa uuden kyljen , jos haluaa.

      Suurin osa ei vain tajua eikä osaa.

      • Anonyymi

        Liikenteessä pitää tajuta. Ei sitä ajo-korttia pidä antaa ylipäätään sellaisille, joilla äly ei riitä tajuamaan.


    • Anonyymi
      UUSI

      Tieliikkennelaissa on myös että tulevan on ajettava kaista loppuun ja vasta sitten liityttävä tiehen.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tähän liittyen hyvä esimerkki on Tampereen ohikulkutiellä Hervannan liittymästä tultaessa ja ajettaessa länteen, siis kohti karkuvuoren tunnelia. Paikalla on kiihdytyskaistaa n. kilometrin verran, mutta siitä huolimatta osa liittyy ajokaistalle jo ennen sulkuviivan loppumista, pahimmat suoraan kahden kaistan yli. Mistä näitä osaamattomia sikiää ja miksi poliisi ei millään tavoin valvo näitä idiootteja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      461
      3950
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      74
      3076
    3. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1460
    4. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      83
      1274
    5. Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."

      Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m
      Sohvaperunat
      20
      1206
    6. 17-vuotiasta lukiolaispoikaa epäillään perheenisän murhasta Pyhtäällä

      Perheenisä löytyi kuolleena kotipihastaan loppuvuonna 2023 Heinlahdesta Myyrynmäeltä. Poliisi epäilee murhasta kotkalais
      Kotka
      29
      1152
    7. Janne Kataja uudessa elämäntilanteessa - Vauva tuli, tyttäret jo teini-iässä: "On jo vähän..."

      Janne Kataja on uudessa elämäntilanteessa, 44-vuotiaana hän tuli kolmatta kertaa isäksi. Tyttäret edellisestä liitosta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      912
    8. Olet mun herkkä kohta

      Vaikutuksesi minuun on valtava. Käsitätköhän miten paljon tunnen takiasi? Miten paljon elämäni on muuttunut sen jälkeen
      Ikävä
      58
      876
    9. Kaipaan ja ikävöin sua

      Your📱 ends with 8.
      Ikävä
      57
      874
    10. Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?

      Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.
      Ikävä
      70
      833
    Aihe