Tänään Münchenin turvallisuuskokouksessa USAn varapresidentti Vance teki aika yllättävän vedon syyttäessään EUta sananvapauden rajoittamisesta EUn jäsenmaissa. Tässä hän osuu napakymppiin. Suomessakaan ei ole sanavapautta eikä vapaata mediaa.
YLEn iltauutisissa juttu oli leikattu niin, että jäljelle jää vain EUn tuohtumus näistä syytöksistä, mutta Suomen propagandaministeriön virkaa hoitava Mediapooli pitää huolen siitä, että asiaa ei tuoda esille. Suomen valtamedia ei tuo esille skandaalia mikä liittyy Suomen Nato-jäsenyyden valmisteluun. USAID tilasi brittiomisteiselta Kantarilta räätälöidyn Gallupin. Se toimitettiin Mediapoolille käytettäväksi kansan mielipiteen kääntämiseksi Natomyönteiseksi. Puuhaan osallistuneet suomalaiset ovat epäisänmaallisia vieraan vallan etujen ajajia ja jostain syystä Mediapooli suojelee heitä. Suomi ansaitsisi vapaan median ja sananvapauden.
USA on aivan oikeassa arvostellessaan EUssa vallitsevaa sensurointia, propagandaa ja sananvapauden rajoittamista.
Koetin kirjoittaa mielipidepalstalta YLEn kommentointipalstalle. Sain sähköpostiini viestin YLEltä, jossa ilmoitettiin,,että viestiäni ei julkaista perusteena Euroopan digipalvelusäädös DSA.
Sananvapaus Suomessa
7
148
Vastaukset
- Anonyymi
Putin on erittäin tyytyväinen Vancen puheeseen . Trump haluaa olla kuin kamunsa diktaattori Putin .
- Anonyymi
Nuo kaksi lahopäätä, Putin ja Trump, saavat maailma sekaisin, kuten aikanaan Hitler ja Stalin. Jos heidän annetaan melskata, saadaan kärsiä tuhoisasta sodasta, jonka jälkiä seuraavat sukupolvet joutuvat korjaamaan vuosikymmeniä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo kaksi lahopäätä, Putin ja Trump, saavat maailma sekaisin, kuten aikanaan Hitler ja Stalin. Jos heidän annetaan melskata, saadaan kärsiä tuhoisasta sodasta, jonka jälkiä seuraavat sukupolvet joutuvat korjaamaan vuosikymmeniä.
En ymmärrä miksi Aatua aina mollataan?
- Anonyymi
Kyllä se sodan vaara muodostuu ihan meidän eurooppalaisten omien politikkojen taitamattomuudesta rauhan ylläpitämisessä.
He suorastaan provosoivat sotaa; ensimmäisten joukossa suomalaiset politikot!
Vancen puhe oli tervetullut herätys eurooppalaisille, lisää vaan totuuden sanoja kansalaisten pohdiskeltavaksi.
Kaukaa katsottuna näkee selvemmin EU:n sotaisan sisäänlämpiävän politiikan. - Anonyymi
Suomalainen media ainakin rajoittaa sanavapautta! Seuraavan kerran kun joku toimittaja alkaa nillittämään maalittamisesta. Kyllä annan tulla sille apinalle tuuti täydeltä!
- Anonyymi
Vara pressa lausui joka sanan totta mikä eurostoliitossta vain voi sanoa joka sana totta,eu ssa alkaa olla kohta pahemmin asiat kuin pohjois koreassa😁
- Anonyymi
Ne mainostaa vain sananvapautta mitkä hyödyttävät heitä eli elon muskin hallintoa pick and choose sananvapaus jep jep ei ne mitään oikeaa sananvapautta halua en ymmärrä miten ihmiset syövät noiden roskaa kuin heinää. Rasistiset ihmiset haluavat sananvapauden jotta voivat operoida alkukantaisella motiivillaan. yhdysvaltojen media kummaltakin puolelta left ja right käyttää sensuuria hyväkseen ja kaikki tämä sen motiivin takia jotta saataisiin köyhät ja ihmiset jotka eivät osaa käyttää aivoja tappelemaan keskenään ja rikkaat nauravat matkalla pankkiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513625Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142550Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5942288Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192036KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar771794Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431668- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1411581Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951459- 281456