Pieniä kouluja, pieniä päiväkoteja! Ne ovat Suomen keskustan toivelistalla. Ei keskittämistä! Tarkemmin kohdassa 57:35.
Keskustan Kakkonen perään kuuluttaa
36
346
Vastaukset
- Anonyymi
Unelmien esitys Lasten vaalipaneelissa 14.2.2025
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011032048.html - Anonyymi
Kaikkonen vain erehtyi yhdessä kohdassa. Se ei toteudu! Nm. Kaunopuhetta
- Anonyymi
Lähipalveluita tehtävä koulujen lähelle!
- Anonyymi
Kaikkosella vaalikiima!puhhuu paskaa!!kepu teki keskittämis sotenki joka siirtää palvelut ouluun ja muihin isoihin pääpaikkoihin....kepu pettää aina!!
- Anonyymi
Tämähän on vaan sitä tunnettua politiikkaa, että kepu pettää aina!
- Anonyymi
Kaikki he olivat aivan tosissaan että lapset ensin!
- Anonyymi
Rahanahneus voittaa demokratian.
-NWOWN- - Anonyymi
Kun lapset huomioidaan tulee parempi visusti maailma.
- Anonyymi
Nämä puhevuorot lastenoikeuksista on realismia. Siihen tulee kiinnittyä.
- Anonyymi
Tämä on sitä valtakunnan politiikan kepulointia, että kauniita puhutaan ja samanaikaisesti päinvastaista ja rumia tehdään!!
- Anonyymi
Nyt meidän kaikkin kannattaa vaiihtaa suunta keskelle, niin me tehdään!
- Anonyymi
Ei ikuna...kepu pettäny luottamuksen....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ikuna...kepu pettäny luottamuksen....
Ei kukaan, eikä koskaan ole niin pettänyt kansaansa kuin nykyinen hallitus. Ehdoton ykkönen sieltä peräpäästä.
- Anonyymi
Siitä on helppoa alottaa mietintä,että keskustaa en äänestä.
Olen seurannut striimatut kokoukset. Äänestän persua,joka on perehtynyt hyvin asioihin ja tuo selkeästi oikeita asioita esille .On puuttunut epäkohtiin. Ei kuulu kermapiireihin . Ei hae omakohtaista eduntavoittelua. Noudattaa kuntalakia.
Eli Revon Ilkka.- Anonyymi
Noloimmillaan herran vastakkaista mielipidettä edustavat sivupersoonat toistaa samat kirjoitusvirheet kaikilla sivupersoonilla. Nämä sivupersoonat joissa esiintyy persuna jotta pääsee haukkumaan ne pystyyn ovat viihdyttävimpiä.
- Anonyymi
Keskustalla on hieno linja: hajasijoittaminen!
- Anonyymi
Ensin veivät maakuntamallin läpi joka tyhjentää maaseudun palveluistaan minkä jälkeen heittelevät noita lapsentasoisia heittoja vaalien alla. Suveneeri ykkönen puolueista sen suhteen kuka pitää ihmisiä tyhminä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensin veivät maakuntamallin läpi joka tyhjentää maaseudun palveluistaan minkä jälkeen heittelevät noita lapsentasoisia heittoja vaalien alla. Suveneeri ykkönen puolueista sen suhteen kuka pitää ihmisiä tyhminä.
Kepun kusetusta kaikkosen puhheet....ja ittelleen tekevät epäluottamus kyselyitä ....tyhymiä!?
- Anonyymi
Täällä ylistetään kepujen halua säilyttää kyläkoulut! On taas jollakin kepulla otsaa. Haapavedellä keput ovat ajamassa kyläkouluja koko ajan kiinni ja ovat niitä sulkeneetkin. Nytkin olivat Mieluskylän koulua lakkauttamassa mutta onneksi persut ja muut pienpuolueet löivät hanttiin. Kukaan täällä ei usko kepun puolustavan kyläkouluja. Mutta tämän valehtelun ne kyllä osaa.
- Anonyymi
Kyllä täälläkin käännetään suunta keskustaan, äänestämme kunta ja aluevaaleissa keskustalaisia. Nykyinen hallitus näyttää olevan suomen historian huonoin.
- Anonyymi
Mekin porukalla aijotaan äänestää näissä alue ja kuntavaaleissa keskustaa!
- Anonyymi
Totuus on vaan se, että Suomen asukkaat on jo keskitetty Rauma- Imatra linjan alapuolelle.
- Anonyymi
Vai on Keskusta puolustamassa pieniä kouluja ja vitut sanon suoraan. Jo vähänkin kuntien tilannetta kun seuraa niin tietää, että Keskustapuolue oj järjästelmällisesti tuhonut kunnissa kyläkoulut ja pyrkinyt keskittämään kasvukeskuksiin siitä todisteena tämäkin tutkimus. Keskusta on yksi perkele joka jokaisen vaalin niin kuntavalien kuin eduskuntavaalienkin alla puhuu täyttä paskaa ja sumuuttaa kuntalisia saadakseen äänestäjiä. Keskusta on kuin syöpäkasvain aivopesu alkaa puolitoista vuotta ennen vaaleja ja kiihtyy vaalipäivään saakka pelkästään esittämällä valheita valheiden perään, aivopesemään kuntalisia juuri niinku syöpäkasvain. Syöpäkasvain haalii itseleen monia eri soluja ja verimolekyyljeä syödäkseen ja kasvaakseen lopulta tuhoten isäntänsä. Keskusta haali valheillaan syöpäkasvaimen tavoin esim kouluverkkojen säylymisen jne lopuksi voiton saneena iskee kuin syöpä, tuhotakseen kaiken keskittämällä kasvukeskuksiin, tätä on Keskustan politiikka ollut viimeiset 15 vuotta.
https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/koulutus-ja-oppiminen/puolet-kouluista-katosi-mita-saatiin-aikaan- Anonyymi
Näin on jotta kokeiluja isompia ja pienempiä tehdään jotta nähdään mikä toimii mikä ei. Palaaminen vanhaan on mahdollista.
- Anonyymi
Keskustan ykkösajatys on hajauttaminen ja maaseutumainen elämänmahdoloisuus!
- Anonyymi
Tota määki kannatan
- Anonyymi
Ei oo ku maaseudun alas ajo kuten vuosia tehny ja nyt susisote jouduttaa tavoitetta.....maaseutu kylmäksi!! Täällä laskenta alkanu...valio panee ovet kiinni.
- Anonyymi
Keskustalla tosi hyvä tavote, että suomessa olisi mahdollista asua jokapuolella maata ja palvelut pelaa!
- Anonyymi
Nyt rakennetaan uutta Hyvinvointisuomea!
- Anonyymi
Kyllä ällöttää tuo keskustan politiikan kaksinaismoralismi.
Tuhlasivat kiihtyvällä vauhdilla Suomen rahat rehvastellen,että rahaa on ja lainoja ei tarvitse maksaa takaisin. Ja nyt kun niitä maksetaan takaisin pakon edessä tämä hallituksen aikana,niin näette mitä tuo politiikka sai aikaan,nyt turvattomuus ja köyhyys lisääntyy. Valtiolla ei riitä varat. Entäs kun Mariinin viisikon,myös siis kepun,yhteisvelka EU:ssa tulee maksuun? Samaan aikaan Nato vaatii 5% panostusta puolustukseen. Viro,Latvia ja Liettua eivät ole hädissään,ne kun ovat EU:ssa nettosaajia,me olemme nettomaksajia.
Sellaiseen liisteriin edellinen hallitus kansamme ajatti,että mitenkähän velkamäärästä selvitään? Kepun sotehirviö leikkasi meiltä palvelut ja entäs jatkossa,kun EU yhteisvelka tulee maksuun ( persut ovat aina vastustaneet yhteisvelkaa ja liittovaltiokehitystä). Kepuilla on vain tyhjä työkalupakki,mistä jakavat tyhjiä lupauksia. Ovat olevinaan niin keskellä,että pyllistävät kiemurrellessaan joka suuntaan.
Keput pettää aina:
Vuodeosasto meni,
Terveyskeskuksesta meni päiväaikainen päivystys
Terveyskeskuksesta tehtiin pelkkä asema,Ollilalle sopi aluevaltuutettuna
Oulaskankaan tasoa lasketaan,menetämme yöpäivystyksen,Ollilalle sopi aluevaltuutettuna
Vatjusjärven koulun keput lakkautti
Seuraavaksi keput Mieluskylän koulun kimpussa
Keput yritti lakkauttaa jo sivukylien auraukset
Haapa-asuntojen tilanne kepujen taidonnäyte
Muuttotappio vain kiihtyy
Hallinto-oikeus palauttelee kepujen päätöksiä laittomina
Virkoja keput ei laita auki,kun aina löytyy heille " sopiva" (persut joutuivat tämänkin asian tappelemaan lailliseen kuosiin)
Nuorisotalo: keput ei kuunnelleet nuorisoa ja nuorisotoimia
Hankkijan tilat meni edullisina sivu suun,mutta 700 000 olisi keput hassanneet rättihalliin
Jnejnejnejne
Onko joku vielä oikeasti kepuja äänestämässä?
Pienemmät puolueet ovat löytäneet oman äänensä ja voimansa,hieno asia!
Muistakaa nämä alue- ja kuntavaaleissa!!! - Anonyymi
Joo kyl määkin vaihan suunnan keskustaan. räksyttjis olen saanu tarpeeks
- Anonyymi
Kepu pettää ja kusettaa aina!!! Ei turha lause!
- Anonyymi
Muistan kyllä alue ja kuntavaaleissa etten petturi persuja äänestä!
- Anonyymi
Äänestäkää Sitten kepualuevaltuutettua,joka ennen vaaleja lupasi pitää palvelut lähellä ja kaikille tasa-arvoisina. Mutta sitten vaalien jälkeen kertoikin lehdessä,että hänelle sopii oikein hyvin Haapaveden terveyskeskuksen muuttamisen terveysasemaksi ja palvelujen leikkaamisen ja yhtä ymmärtäväinen ja hyväksyvä oli Oulaskankaankin suhteen. Aluevaltuustossa enemmistöäänet onkepuilla ja Oululaisilla. Meille ei jää mitään.
Tämähän tiedettiin heti,kun keput loi maakuntahimmelin omaksi edukseen.
Kepujen sote on vienyt meiltä turvan ja hoidon. On umpityperää äänestää heitä.- Anonyymi
Kyllä se purran saksikäsi on leikannut meijän palvelut oulaskangaanpäivystys on päättetty lopettaa uhosi Purra käydessään täälläpäin, persujen hallitus on tuhon hallitus!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se purran saksikäsi on leikannut meijän palvelut oulaskangaanpäivystys on päättetty lopettaa uhosi Purra käydessään täälläpäin, persujen hallitus on tuhon hallitus!
Suomen rumin nainen käy kansalle turmioksi.
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33966Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872032Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50846- 47764
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184728Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35712Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705- 35664
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648