Pahoittelen melu- ja hajuhaittaa etukäteen

Anonyymi-ap

Kovasti on kummeksuttanut, ja toki myös hirvittänyt, tupakan kova hinta nykypäivänä. Kyseessähän kuitenkin elintarvikkeen kaltainen perushyödyke meille eläkeläisille, jotka ovat eläneet lapsuutensa 50- ja 60-lukujen taitteessa. Kehtaavat pyytää peräti yli 13 euroa askista Coltia ja se on liikaa pientä eläkettä nauttivalle päivittäiseksi kuluksi.

No tämä vanha ja toimelias vaari päätti lopettaa moisen laillistetun ryöstön tukemisen. Otin paikalliset tekijät lasittamaan parvekkeeni ja kasvatan tällä hetkellä kasvilampun alla keittiössäni komeita palturitupakan taimia. Toki seassa kasvaa myös Virginialaista. Kun aurinko alkaa kunnolla lämmittämään lasitettua parvekettani, siirrän taimet lasitetulle kuistille ja alan laajamittaisesti viljelemään oman tupakkini. Työmiehistä koituu varmasti melua ja tupakan kypsytys uunissa tulee tuottamaan hajua, mutta koittakaa naapurit kestää vanhan vaarin viatonta harrastusta!

Anssi Oiva Kalervo
Tykki-Kiviharju

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hollannissa maksaa tupakki aski 18 euroa.

      • Anonyymi

        Taisi olla 1970, kun Marlboroa menin ostamaan markalla ja viidelläkymmenellä pennillä. Tuo vastaa 25 eurosenttiä, eli hinta on nykyään yli 50-kertainen. Törkeää laillistettua ryöstöä!

        Anssi Oiva Kalervo
        Tykki-Kiviharju


    • Anonyymi

      Tupakan kasvattaminen on suurempi vaiva kuin kahvin keittäminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      267
      9626
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      306
      6802
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      74
      1695
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1411
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      94
      1287
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1161
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1069
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      862
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      756
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      313
      748
    Aihe