Vihreillä oikein

Anonyymi-ap

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/susien-pihavierailut-huolettavat-kuhmossa-lukuisten-hyokkaysten-jalkeen-jos-haaskalla-ei-ole-ruokaa-susi-lahtee-etsimaan-sita-muualta/8693766

Syynä haaskaruokinta?
Piiraisen mukaan ongelmana on kuvaushaaskojen ylläpito, joista sudet saavat ruokaa vuoden ympäri. Hän epäilee, että haaskoilla susi voisi tottua ihmisen hajuun ja että haaskojen turvaaman ruoan avulla alueelle syntyisi enemmän susia kuin luonnonruoalla.

– Jos tulee tällainen tilanne, ettei haaskalla ole ruokaa, susi lähtee heti etsimään sitä muualle. Kuhmon rajanpinnassa sijaitsevassa Lentiiran kylässä on ollut kaksi laumaa tälle talvelle, jotka ovat pyörineet pihoilla.

Kuhmon riistanhoitoyhdistys vuokrasi hiljattain helikopterin laskeakseen kaiken näkemänsä riistan alueella. Piiraisen mukaan alueelta löytyi seitsemän eri susiryhmää, joista kaikki olivat haaskoilla.

Kuhmolainen kunnanvaltuutettu ja suurpetotyöryhmän puheenjohtaja Tuomas Huotari kertoo, että alueella on ollut parhaimmillaan 70 erilaista haaskaa.

– Haaskaruokintaan pitäisi laki keksiä, että sudenpenikatkin oppisivat hankkimaan ruokaa muualta kuin ihmisten nurkista.

1

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noita haaskoja käyttää itse metsästäjät Itä-Suomessa. Houkutellaan susi pihojen lähelle että saadaan lupa ampua jos kahtoo akan persausta sillä silmällä.
      Vanha juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2229
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe