"Tämä on hulluutta! 79. Numerossaan ja mikään ei ole muuttunut. Toistan! Ei mikään! Miten pitkään lähetämme miehiämme, anteeksi poikiamme jo haaskalintujen ruoaksi?" Kysyi kapteeni W tuohtuneena. Hänen silmiensä edessään on kaupungin kartta, tupakan tuhkassa ja viiniläiskistä likainen. Jälleen kerran kaupunki yrittää läpimurtoa, mutta kuten monet ei päällystöön kuuluvat upseerit, niin myös kapteeni W ei enää uskonut voittoon. "Tämä ei ole sodankäyntiä enää. Tämä ei ole mitään minkä puolesta taistella. Jälleen kerran lähtee 15 tuhatta ja 189 miestä matkalle, josta ei palaa kukaan. Ja minkä tähden? Ymmärrän herra Kenraali, että taistelemme voitosta, jota ei ole."
Kenraali V ei hievahdakkaan, vaan tuijottaa lasitutteena karttaan. Hänen päässään ei liiku mikään, vaan kuin jäätynyt saaliseläin hän pysyy liikkumatta. Lopulta hän oikaisee selkänsä ja katsoo kapteenia kohden: "Olet oikeassa, poistukaa!"
Kapteeni W lyö kannukset yhteen ja marssii tuohtuneena lumiseen katukuvaan. Mielessään ärisee ja sisällään jyrisee. "En jaksa tätä enää", hän tokaisee murtuneena. Pian hän kuulee marssivien sotilaiden ääneen. Kadun täyttää valtavat rivit mustiin sonnustautuneita sotilaita, jokaisella pistin kiväärissään ja valtavat reput selässään. He marssivat täydellisessä muodostelmassa, rikkoen polviaan astuessaan kantapäällään. "ELÄKÖÖN NEITSYT K!", he huutavat kuin pakokauhun vallassa. Kapteeni huomaa jokaisen heistä olevan alle täysi-ikäinen, nuori siloposkinen miehen alku.
"Onkohan se edes neitsyt...?", tokaisee kapteeni W hiljaa ja sylkäisee halveksuttavasti eteensä. Lopulta tarttuen pistoolinsa ja kääntäen katseensa kohti kaupungin katedraalia...
79. Rynnäkködivisioona "Jääkotka"
6
319
Vastaukset 6
- Anonyymi
Mitenköhän tämä liittyy rakkauteen
- Anonyymi
Joku rakastaa sotakirjoja! Niin minäkin !!
- Anonyymi
Moraalinen dilema
- Anonyymi
Kapteeni W todennäköisesti ampuu itsensä?
- Anonyymi
Jatkoa?
- Anonyymi
Kapteeni W kulkee läpi lumisen kadun tuohtuneena. Kaupungin lyhdyt loistavat öljyn palaessa lämpöä ja valoa hänen tielleen. Hän astelee hajasäärin kuin korppikotki kohti haaskaansa. "Kuolemaa kohti... kohti kuolemaa", hän mutisee ja samalla levittää kätensä, jossa pitkä piippuinen pistooli levottomasti odottaa kuin nälkäinen peto saalistaan.
Hän saapuu katedraalin eteen. Tämä katedraali on kaupungin tunnetuin maamerkki, jossa myös hänet on ylennetty monta kertaa arvossaan. Kapteeni nojautuu katedraalin edessä olevaan lyhtypylvääseen ja ja kaivaa taskustaan askin verenpunaista tupakkaa, kunnes paikalle saapuu eversti F. "Kapteeni! Tarjotkaahan esimiehelle myös verta filtterin läpi!", tokaisee eversti naurahtaen. "Seuraava iskumme murtaa piirittäjän saarto renkaan, ja Pohjoistuuli estää heidän pakonsa!", hän jatkaa kaivaen sytytintä taskustaan. "Pohjoistuuli??? Eikö kyseinen divisioona ollutkaan menetetty?", kysyy kapteeni W ihmeissään samalla tarjoten askistaan savuketta everstille. "Ei...!", vastaa eversti kunnes molemmat jäätyvät paikoilleen.
Veri pakenee heidän kasvoistaan. He molemmat tuijottavat jähmettyneenä katedraalin suunnalta saapuvaa tummaa, kapeaa hahmoa. "Eläköön neitsyt...", mutisee kapteeni ja savuke putoaa hänen suustansa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6171633Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44877Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14743- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE161498