Tstalin tarjosi Pietarin suoja-alueesta,kaksinkertaisen alan,jota ei meillä kartalla näytetä !?

Anonyymi-ap

Olisihan se kouluissakin hyvä nähdä , kun vlitsille sodan ärsyttämällä !?

Göring,lähetti viestin Mannerheimille,että hyväksykä maanvaihto, kun huomasivat sen vain parantavan Pietarin valloitusta !?
Ulkoministeri Elias Erkko halusi vain sodan,hesarikin tukena, mannerheim ja kenraali Talvela olisi sen hyväksynyt !?

8

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi ei halunnut lottovoittoa, jonka paasikivi lähes valmiiksi neuvotteli,joka Elias Erkko katkaisi ja mediat säesti,oliko jatkosodan lyöneet sotilasasiamiehet lyöneet lukkoon,1938 kokouksessa !?

    • Stalinin tarkoitus oli kuten Putlerinkin vallata naapuri. Stalin halusi Suomen ja tiesi jotta kannaksella on varsin vahva puolustuslinja. Sen hän halusi pois tieltä ja mitä väliä sillä oli paljonko hän antaa korvaukseksi, koska oli tarkoitus nielaista koko Suomi talvisodassa, aivan kuten Putlerinkin piti Ukraina saada omaan pesään 3:ssa päivässä!

      • Sotahistoria osoittaa, että Kannaksen puolustuslinja ei ollut kovin vahva…☠️


      • Moaukko kirjoitti:

        Sotahistoria osoittaa, että Kannaksen puolustuslinja ei ollut kovin vahva…☠️

        Aika kauan kuitenkin pidätteli puna-armeijaa 1940 talvella. Mannerheimin linjaksi sitä taidettiin silloin kutsua. Ilman sitä olisivat saattaneet päästä vappuparaatiin Espalle!


      • Anonyymi

        Kuinkahanpäin se oli, mitä Sotilas-asiamiesten kokouksessa sovittiin,Helsingissä 1938,jolloi Jartse kävi kysymässä missä mennään !?
        Paasikivi olisi silloin tehnyt sopimuksen,kun taas Mannerhei ja Talvela Göringin pyynnöstä !?
        Mediat oli silloinkin sotaan yllyttäjiä, kuin nytkin !?
        Joko sensuuri luki,että päästään eteenpäin,tässä diktatuurissa !?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kuinkahanpäin se oli, mitä Sotilas-asiamiesten kokouksessa sovittiin,Helsingissä 1938,jolloi Jartse kävi kysymässä missä mennään !?
        Paasikivi olisi silloin tehnyt sopimuksen,kun taas Mannerhei ja Talvela Göringin pyynnöstä !?
        Mediat oli silloinkin sotaan yllyttäjiä, kuin nytkin !?
        Joko sensuuri luki,että päästään eteenpäin,tässä diktatuurissa !?

        Venäjään minkään nimisenä ei voi koskaan luottaa. Tässä lainaus eräästä aertikkelista jossa kuvaillaan Moskovan himoja:

        "Tästä voidaan tehdä se johtopäätös, että Suomelle oli Neuvostoliitossa varattu sama osa kuin Baltian tasavalloille. Neuvostoliitto vaati lokakuun puolivälissä 1939 Suomelta Kalastajasaarennon länsiosaa, Suursaarta, Seiskaria, Lavansaarta, Tytärsaarta ja Koivistoa, Hankoa meritukikohdakseen sekä oikeutta käyttää Lappohjaa ankkuripaikkana. Neuvostovaatimukset ulottuivat Karjalan kannaksella alueeseen, jonka pohjoisraja kulki Lipolan kylästä länteen Kaukjärven pohjoispuolitse Koiviston kauppalan eteläiseen reunaan. Vaatimuksiin suostuminen olisi avannut sekä pääpuolustusaseman oikean sivustan että selustan merikoukkauksille ja maihinnousuhyökkäyksille."

        Moskovalle ei siis mikään riitä, se haluaa alistaa ja orjuuttaa kaikki naapurinsa. Vrt. baltit niiden jäätyä NL:n uhreiksi!


    • Anonyymi

      Stalin halusi lottovoiton. Sai tosin vain neljä ja varanumeron.

    • Stalin halusi valloittaa koko Baltian ja Suomen. Hyvät hyökkäysasemat saadakseen voi hyvin "luvata" maapalstoja muualta, eihän niillä lupauksilla ole mitään merkitystä.

      Jopa eräät vassaritkin nyt, 85 vuoden jälkeen vihdoin ymmärtävät, että ryssä olisi silti tullut, vaikka oltaisiin neuvoteltu mitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8880
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6197
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1320
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1277
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1091
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      76
      924
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      847
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      768
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      666
    Aihe