Esimerkillinen tempaus Meido-kanilta

Anonyymi-ap

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan mielenkiintoinen ajatus, mutta mitenköhän meinaavat tuon maksuttomuuden toteuttaa.

      Siis tavoitteena on suorittaa keltainen vyö. Se vaatii lisenssin eli kustannuksia tulee. Onko tässä seura ottamassa tarkoituksella persnettoa vai onko maksuttomuus vain mainos eli peruskurssi itsessään on maksuton, mutta lisenssi, vyökoe ja puku pitää kuitenkin hommata.

      Hyvä, että yritetään kuitenkin.

      • Anonyymi

        Kyllähän tästä voi innostua monetkin. Ja ehkäpä kipinän myötä liittyvät kurssin jälkeen seuran jäseniksi ja ostavat lisenssin. Toivottavasti.


    • Anonyymi

      jonkun näköinen projekti eli projektirahoitus kyseessä joko kaupungilta yms. muu organisaatio?

    • Anonyymi

      Lajiniilona olen tietenkin tyytyväinen, että saadaan uusia harrastajia. Pikkuisen pitää kuitenkin olla huolissaan, kun pääkaupunkiseudulla ei saada harrastajia, jos se maksaa. Kts. myös http://finndai.fi/peruskurssi/

      Jos jo nyt seurat kilpailevat harrastajista sillä, ettei se maksa mitään, syntyy kyllä ihan väärä signaali. Raha on kuitenkin arvon mitta. Jos se ei maksa mitään, voiko se olla edes hyvä?

      Vähän voi kyllä myös kysyä moraalin perään, jos kevään jälkeen joku ostaa lisenssin, joka sitten on voimassa heinäkuuhun ja saa sillä keltaisen vyön. Toisaalta maksuja tulee 96€ lisenssistä ja 40€ passista liitolle. Siinä vaiheessa seura ei vielä ole saanut mitään. Jos kamppailija sitten jatkaa syksyllä pitää hänen sitten maksaa lisenssi uudestaan ja harjoitusmaksuja seuralle.

      • Anonyymi

        Väärin sammutettu? Jaamme kaikki yhteisen huolen harrastajamäärien supistumisesta. Heillä on tuossa yksi tapa kokeilla miten saadaan harrastajamäärät kasvuun. Nyt tietysti meidän muiden pitäisikin kysyä: mitä me olemme tehneet asian hyväksi?


    • Anonyymi

      Ei missään nimessä ilmaiseksi! Nyt jo liian halpaa.
      Kaikilla seuroilla ei ole omaa säätiötä jolla rahaa kuin roskaa.
      Helsingin herrat taas keksineet, ...kele!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      313
      2818
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      52
      2614
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1420
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1380
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1265
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      144
      1221
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1080
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1020
    Aihe