Alaselkää juilii ja välillä vähän "kramppaa"

Ei kai ennusta keskenmenoa? Rvkoja on vasta 6. Ainakaan vielä ei vuoda. APua! Pelottaa!!
51276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

nuo kuvailemasi on aikas normaaleja vaivoja alkuraskaudessa. Todella monella on noin, eikä kesken mene kuitenkaan. Tosin sekin mahdollisuus on tietenkin olemassa mutta älä ala pelkäämään sitä. Et sille kuitenkaan mitään voi jos se on tullakseen.
Nyt keskityt vain odottelemaan rauhassa=)
Onnea odotukseen!

Äänestä

Myös jo toista päivää inhottava kolotus alaselässä!
Säteilee ihan jalkoihin asti:(
Mä muistelen,että mulla ollu myös joskus flunssan jälkeen ko vaivaa joka kesti yllättävän kauan,nyt ei flunssaa tosin ole ollut...
Tiedä sitten olenko jotenkin saanut kylmää alaselkääni vai mistä mahtaa johtua..
Mulla myös rv 6.
Kellään ollut nk raskausoireena tämmöistä,epäilen,mutta kuitenkin???

Äänestä
  • Mulla kaksi lasta ja kaksi keskenmenoa.
    Molemmissa raskauksissa alaselkää juili, mutta se oli huomattavasti vähäisempää kuin keskenmenossa.
    Keskenmenoissa rv 6 ja rv 8 kipu oli kovempaa ja aika pian alkoi verinen vuoto. Ensimmäisen keskenmenon kohsalla vuoto oli vähäistä ja johti kaavintaan. Ei sitä keskenmenoa voi millään estää jos on tullakseen. Tsemppiä ja voimia! Toivotaan, että kaikki hyvin.

    Äänestä

  • Pandora kirjoitti:

    Mulla kaksi lasta ja kaksi keskenmenoa.
    Molemmissa raskauksissa alaselkää juili, mutta se oli huomattavasti vähäisempää kuin keskenmenossa.
    Keskenmenoissa rv 6 ja rv 8 kipu oli kovempaa ja aika pian alkoi verinen vuoto. Ensimmäisen keskenmenon kohsalla vuoto oli vähäistä ja johti kaavintaan. Ei sitä keskenmenoa voi millään estää jos on tullakseen. Tsemppiä ja voimia! Toivotaan, että kaikki hyvin.

    Olen juuri saanut tietää olevani raskaana (vko.5)ja selkäni on kipeä kuten ennen menkkoja. Tulin tänne tirkistelemään onko kellään muulla ollut samanlaisia oireita. Luin kyllä yksiltä sivuilta että ei pitäisi olla vaarallista ja saattaa tulla pientä vuotoa kun hormoonit eivät vielä ole tasapainossa. Ei kuulemma hätää... :)

    Äänestä

Jo 3 lasta tehneenä tiedän mitä juilimiset on. Ota rennosti ja nauti tulevasta vauvasta. Keskenmenoja on minulla myös ollut, mutta ne ovat niin kovasti krampanneet vatsasta ja vuoto ollut todella rajua ja kivuliasta. Todennäköisesti synnytys supistuksesi tuntuvat myös selässä. Kukaan ei niistä puhunut, oletin että kaikki supistukset tuntuvat vatsassa ja sehän vasta kivuliasta oli, kun selkää juili koko ajan. Onneksi on hyvät epiduraalipuudutukset ym... käytössä.Myös kylmä ja väärät nostoliikkeet saavat selän juilimaan.Onnea kaikille odottaville.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moona kirjoitti:

Ei kai ennusta keskenmenoa? Rvkoja on vasta 6. Ainakaan vielä ei vuoda. APua! Pelottaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu