Oikeistohallitus polkee alleen tasa-arvon ja demokratian

Anonyymi-ap

Sanelupolitiikka ja tulonsiirto köyhiltä ja duunareilta osakkeenomistajille aiheuttaa tuloerojen kasvua ja tasa-arvon heikennystä. Demokratia tuntuu olevan kirosana oikeistohallitukselle, joka täyttää virkakoneiston omilla rasistisilla ja puolueen etua ajavilla virkamiehillä. Sellaiset ihmiset kalvavat yhteiskuntaa sisältä päin kohti harvainvaltaa ja fasistisuutta.

7

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Fasismi nostaa päätään länsimaissa joka taholla. Ihmisen muisti on lyhyt, ja sotaa ihannoivat ryhmittymät kasvavat. Nyt maailmansodasta otetaan esiin sankaritarinoita, mutta vähätellään suurta kärsimystä. Mitään ei olla opittu.
      Kun haluat rauhaa, niin valmistaudu sotaan. Se on virheellinen olettamus, sillä vain rauhanomaisesti toimien voidaan sota välttää.
      Mutta sinisilmäinen ei saa olla.

      • Anonyymi

        Hirvettä tuhlausta Petteri Lama jatkaa 1930-lukua kohti ottaen ennätysmäärän velekoo .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hirvettä tuhlausta Petteri Lama jatkaa 1930-lukua kohti ottaen ennätysmäärän velekoo .

        Missä demokratia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missä demokratia?

        Niissä samoissa harhoissasi se demokratia vissiin on, joissa kuvittelet demokratian olevan sun kanssa samaa mieltä. 😂


      • Anonyymi

        Tai sitten vasuri-kommarit veti överit ja tarpeellinen korjausliike oikealle on välttämätöntä.

        Tietty vasurit silloin valehtelee ja itkee fasismia ja natsismia kitarisat punaisena, kun niiden mädättämiä virityksiä globaalisti vedetään vessoista alas.


    • Anonyymi

      Hallitusohjelman mukaan.

    • Anonyymi

      Johan on taas puuta ja heinää.

      Hallitus tekee päätöksiä. Se ei ole mitään sanelupolitiikkaa vaan normaalia hallituksen työtä. Turhaa höpinää tuollainen.

      Tuloerojen kasvu ei ole mikään ongelma, eikä koskaan ole ollutkaan - paitsi kateellisille vasureille mielenterveyssyistä. Ongelma on jos köyhyys pääsee valloilleen, ei miljonäärit! Tästä vasemmiston tökeröstä ja vääristelevästä vale-narratiivusta vois jo päästä eroon.

      Ja tasa-arvo ei ole heikentynyt yhtään mihinkään. Päinvastoin: ihmiset saa vähän tasa-arvoisemmin kaikki juuri sitä mitä ansaitsee. Aiemmin valittaja-vässyköitä tuettiin enemmän kuin muita, mikä oli tasa-arvo ongelma ja on edelleen.

      Hallitus, oikeistolainen, on demokraattisesti valittu. Vaikka vasemmistovammainen ei siitä tykkääkään, niin mitään demokraattista ongelmaa ei ole. Ongelma tässä on valehteleva vasuri.

      Virkakoneiston täyttö poliittisesti on maan tapa. Ei sitä edellinen puna-vihreä hallituskaan lopettanut, että oikein hyvä vaan jos vasureita vaihteeksi vähennetään virkakoneistosta - mädättävät mokomat mokomat koko koneiston muuten!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Millainen sun kaivattu on

      kuvaile kolmella sanalla tai tavalla.
      Ikävä
      112
      2435
    2. Poliisioperaatio Paltamossa?

      Kuka ja mitä? Kertokaa.
      Paltamo
      22
      2373
    3. Unkari lopettaa Pride-marssit lailla

      Pride-marsille osallistumisesta yli 500 euron sakko https://www.hs.fi/maailma/art-2000011107644.html
      Maailman menoa
      397
      1740
    4. 50-vuotias lapsitähti Sami Pilvilä kuollut

      En kyllä lainkaan muista tuollaista kaveria. Hän voitti Lapsitähti-kisan vuonna 1986 ja osallistui vuonna 1987 Syksyn Sä
      Maailman menoa
      8
      1343
    5. Totuus on että säikähdin

      Sun rakastumista. Yhtäkkiä tuli vain niin paljon tunteita että tutustuminen meni perseelleen. Sitten tein sen mitä tein
      Ikävä
      67
      1099
    6. Jos ajattelet lähtöä

      Niin annat minulle lopullisen rauhan.
      Ikävä
      23
      1070
    7. Jotenkin mua loukkaa se

      Että on joku tosi tärkeä asia, jonka jätät mulle kertomatta. En tiedä jätätkö muiltakin, mutta ainakin multa. Tunnen sen
      Ikävä
      39
      1046
    8. Martinalta ulostulo Stefanista

      Seiska: ulostulo Stefan Thermanista. Viktoria on onnekas, että hänellä on Eskon kaltainen isä. - Mitä sit Isabellalla e
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      1043
    9. Mikä on ollu irl

      Paras hetki kaivattusi kanssa
      Ikävä
      52
      998
    10. TUULIVOIMA ILLAN ANTI

      Tuulivoima illan tärkein anti oli, että kaupunginjohtaja Rusanen ei ole tehnyt yhtään mitään. Hän laittoi kaiken syyn tu
      Kiuruvesi
      59
      901
    Aihe