Paikallinen yrittäjä kuvaa mainoksia ajaessa

Anonyymi-ap

Onko kukaan muu kiinnittänyt huomiota kyseiseen asiaan, melkein jokainen mainosvideo kuvattu ajaessa.
Kommentoinkin videoon ja kritisoin asiaa, kommentti katosi nopeasti ja kaiken huipuksi estettiin kommentointi.

Jotenkin tuntuu näiden somesankarien kohdalla olevan hyvin yleistä, tuntuvat unohtavan lakien koskevan myös heitä.
Mainostahan se on huonokin mainos, vaan muiden vaarantaminen mainoksen takia alkaa olla idiotismia.

Olenko kukkahattutäti, vai asiasta huolestunut kansalainen?

8

984

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en oo kyllä nähny semmosia videoita

      • Anonyymi

        Itsellä useampi video tullut vastaan, kerran ehkä ymmärtäisi ja menisi ajattelemattomuuden piikkiin, useampi kerta on jo piittaamattomuutta.
        Viimeisimmällä videolla aurinkolaseista heijastui puhelin, selvästi näkyi pitelevän kädessä, kesken ajon maisemiakin kerkesi kuvaamaan..


    • Anonyymi

      "no vastaanpa nyt sitten. Ajatko koskaan yhdellä kädellä? (Tässä kylläkin kaksi kättä ratissa) Pidätkö itse mitään tavaraa kädessäsi samalla kuin ajat? Esimerkiksi vaikka suklaapatukkaa? Jutteletko koskaan autossa oleville? Tämä on täysin verrattavissa siihen."

      Näin vastasi herra yrittäjä, puhelimen räpeltäminen on verrattavissa siis suklaapatukkaan ja matkustajan kanssa jutteluun.
      Nyt on selitykset kohdillaan, pitääpä muistaa itsekin jatkossa selitellä laittomuudet yhtä hienosti ja omaksi eduksi.

      Olikohan suklaapatukka aikoinaan syyllinen kyseisen yrittäjän ulosajoon, koska puhelinhan se nyt ei voinut näiden perusteluiden pohjalta olla?

      • Anonyymi

        Tieliikennelain mukaan puhelimen käyttö ajon aikana on kielletty, koska se vie huomion pois liikenteestä ja voi aiheuttaa vaaratilanteita. Laki sanoo suoraan, että kuski ei saa käyttää puhelinta ajon aikana.

        Suklaapatukan syöminen tai matkustajien kanssa juttelu ovat sallittuja, mutta vain niin kauan kuin ne eivät vaaranna ajamista.


    • Anonyymi

      Kenestä yrittäjästä tällä kertaa on kyse?

    • Anonyymi

      Mistä nämä videot löytää? Kiinnostaa kyllä😅

      • Anonyymi

        Facebookissa itsellä tullut vastaan näitä videoita, estojen jälkeen en enää niitä varmaan tule itse näkemään.


    • Anonyymi

      Monialayritys olevinaan, kaupungin valtuustossakin tainnut olla hämmentämässä, taitaa olla hieman kaikessa mukana vaihtelevalla menestyksellä.

      Kommentteja poistellut ennenkin, estonappikin tainnut tutuksi tulla, kun ei tuo kritiikin vastaanottaminen tunnu onnistuvan.

      Omasta mielestä selitellä saa, laki vaan sattuu olemaan kaikille sama. Tuskin tykkäisi, jos kävisin tyhjentämässä liikkeen ja selittäsin sen olevan verrattavissa lainaamiseen, palautan jos muistan ja jaksan, tai jopa maksan kun sattuu huvittamaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      180
      1012
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      77
      677
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      672
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      581
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      530
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      520
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      513
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      282
      491
    11. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      488
    12. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      34
      475
    13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      474
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      441
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      436
    16. 21
      422
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      420
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      416
    19. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    20. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      137
      407
    Aihe