Gondolihissin rakentaminen Lahdessa kulkemaan radiomastoilta Launeelle, satamaan, vesitornille ja Tonttilaan olisi merkittävä infrastruktuurihanke. Tässä on karkea arvio siitä, mitä se vaatisi, mitä se voisi maksaa ja millaisia hyötyjä siitä voisi olla.
Mitä hanke vaatisi?
1. Reitin suunnittelu ja kaavoitus
- Rakennuslupien ja ympäristövaikutusten arviointi
- Mahdollisten maankäyttösopimusten selvittäminen
- Reittivalinnassa huomioitava maaston korkeusvaihtelut ja kaupungin omistamat maa-alueet
2. Tekninen toteutus*
- Tukipylväiden ja asemien rakentaminen
- Itse gondolihissijärjestelmä: vaijerit, vaunut ja moottorointi
- Sähköjärjestelmät ja mahdollinen varavoima
3. Rahoitus ja operointi
- Kustannusten jako kaupungin, yksityisten sijoittajien ja mahdollisten EU-tukien kesken
- Käyttömalli: kaupunkioperaattori vai yksityinen toimija
- Lipunhinnan määrittely ja matkustajamääräennusteet
Arvioidut kustannukset
Gondolihissin kustannukset riippuvat pituudesta, maastosta ja asemien määrästä. Vertaamalla vastaavia hankkeita muualla, voidaan tehdä karkea arvio:
- Peruskustannukset: 10–30 miljoonaa euroa per kilometri
- Asemien rakentaminen: 5–15 miljoonaa euroa per asema
- Kokonaiskustannukset (esim. 6–8 km reitti, 4–5 asemaa): 100–250 miljoonaa euroa
Tarkka hinta riippuisi kilpailutuksesta ja valitusta tekniikasta.
Taloudelliset ja matkailulliset hyödyt
1. Turismin lisääntyminen
- Gondolihissi voisi tuoda uutta vetovoimaa Lahteen, etenkin jos se yhdistyisi luonto- ja liikuntamatkailuun.
- Näköalareitti vetäisi turisteja erityisesti kesäisin, mutta myös talvikaudella.
- Voisi tuoda uusia palveluyrittäjiä asema-alueille (kahvilat, matkamuistomyymälät, elämyspalvelut).
2. Kaupungin sisäinen liikkuminen
- Nopeampi yhteys esimerkiksi radiomastoilta satamaan tai Tonttilasta keskustaan.
- Vähentäisi autoliikennettä ja pysäköintitarvetta tietyillä alueilla.
3. Tapahtumahyödyt
- Voisi tukea esimerkiksi MM-kisojen kaltaisia urheilutapahtumia, Lahden Seurahuoneen ja muiden hotellien käyttöastetta.
- Voisi olla osa Lahti Green Capital -imagoa ja vihreää liikennettä.
4. Mahdolliset haasteet
- Korkea investointikustannus
- Talvikunnossapidon ja turvallisuuden varmistaminen
- Alkuvaiheen kannattavuus voi vaatia julkista tukea
Kannattaisiko rakentaa?
Jos kaupunki haluaisi kehittää vihreää matkailua ja kevyttä kaupunkiliikennettä, gondolihissi voisi olla vetovoimainen investointi. Taloudellinen kannattavuus vaatisi tarkkaa suunnittelua, mutta kaupungin imago- ja turismihyödyt voisivat olla merkittäviä. Tällainen projekti tosin vaatisi myös poliittista tahtoa ja riittävästi rahoitusta.
Gondolihissi Lahteen!
7
242
Vastaukset
- Anonyymi
Ja taas sulla lähti laukalle
- Anonyymi
Hullulta kuulostava idea, mutta hyvällä tavalla, eikä mitenkään täysin mahdotonkaan. Lähteä saisi jo juna-aseman vierestä niin että olisi todellisesta joukkoliikennemuodosta kyse. Lahti olisi juuri sopiva kaupunki tuollaiseen hankkaaseen, johon muut kaupungit sanoisi "ei voi"
- Anonyymi
Koko radiomäen sais räjäyttää!mitä oisko tos ideas ideana et turistit vietäs yläilmoissa vahtaan narkkei nistimäelle🤣
- Anonyymi
Aikoinaan oli texas ja piratismi jengit Lahdessa ne on niin kovia kundeja muistatko sä texas ja pirates ne oli sellaisia jengejä joilla on liivikin en niitä jätkiä kunnioitettiin annetaan rokkareita ei ole mitään ei edes kahdeksankymmentäluvun luku oli se muistatteko te sitä asiaa muistatteko te edes kahdeksankymmentäluku oletteko niin dementoituneita että edes muista mitään muistatteko se jokeri baariin entä käsipari ette muista mitään
- Anonyymi
Kirjoituksellinen ulosantisi ei taida olla vahvinta alaasi. Kannattaisi opetella
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjoituksellinen ulosantisi ei taida olla vahvinta alaasi. Kannattaisi opetella
Älä rupee mulle. Mä tunnen monta Biratesjätkää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä rupee mulle. Mä tunnen monta Biratesjätkää.
Edelleen opettele kirjoittamaan oikein
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854598
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864426Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli173612Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402987Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102794En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212711IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392143Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1171332