Näin neuvoo Helsingin kaupungin pelastuslaitoksen johtava turvallisuuskouluttaja.
Minulla on makuuhuoneen yölampun tökkeli ollut pöydän alla kiinni pistorasiassa jo kahdeksan vuotta. Sen verkkolaite on sisäänrakennettu siihen pistokkeeseen. Telkkarin pistokettakaan en ole koskaan irroittanut samoin kuin pöytätietokoneen töpseliä. Mikrouunin piuhakin on jatkuvasti kiinni ja kahvinkeittimen myös. Hyi minua.
Kaikki töpselit irti seinästä kun et tarvitse
7
458
Vastaukset
- Anonyymi
Tuolla vekslaamisella löysää pistorasiat ennätysajassa.
- Anonyymi
Löysyyttään kipinöivä pistorasiakaan ei ole kovin turvallinen. Ja kuka niitä pistokkeita jaksaa koko ajan olla nyppimässä? Nämä johtavat kouluttajat on ihan sekaisin.
- Anonyymi
Mikäs sinä jos tykkää runkata, paikathan siinä väljistyy. Jos ne laitteet uhkaa palaa niin voihan ne alkaa kärytä silloinkin kun on ollut 5min seinässä
- Anonyymi
Hyvä ratkasu on käyttää älypistorasioita. Ne voi sitten automatisoida menemään pois päältä esimerkiksi pois kotoa lähdettäessä. Tietysti se älypistorasia jää sen verta päälle, että sen saa sitten taas päälle älypuhelimella tai vaikka älynapilla joka on laitettu seinälle. Mutta ainakin älypistorasiaan kytketyt laitteet on sitten pois päältä varmasti kun älypistorasia katkaisee virran. Älypistorasioiden toiminnan voi automatisoida jopa niin, että itse ei tarvitse tehdä mitään. Kun lähdet älypuhelimesi kanssa kotoa älypistorasioista voi katketa virta ja kun tuut takas kotiin virta voi kytkeytyä uudelleen automaattisesti. Sama juttu ajastetusti vaikka öisin. Älypistorasian voi automatisoida sammumaan yöllä tai voit laittaa vaikka sängyn viereen älynapin, jota painamalla kaikki älypistorasiat sammuttaa virran niihin kytketyiltä laitteilta.
- Anonyymi
Joko taas?.
- Anonyymi
Jos Kotoapois kp kytkin, on kiinni ja laittaa pääkatkaisijan pois päältä, ja kun kytkee sen takaisin päälle, niin estääköhän se, kp kytkimen päällä olo, sen ettei asunnossa, kaikki kattoon upotetut ja himmennyskykimellä toimivat valot, lävähdä täysille kun pääkatkaisia avataan?
Näin täällä tapahtuu, kun kaikki valot on pois päältä ja kp kytkin ei ole käytössä.
Sähkökaapin pääkatkaisijan sulkeminen, pimeässä asunnossa ja sen avaaminen, aiheuttaa rakenteisiin upotettujen valojen, yhtäaikaisen syttymisen, täydellä kirkkaaudella. Ne valot pitää käydä katkaisijasta sammuttamassa.
Onko tämä normaalia ja edes turvallista?
- Anonyymi
Ikivanha puuverstaan ohje.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841378EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706