Miksi ihmisen pitäisi pelastaa hätäapuna luonnon eläinten heikoimpia yksilöitä jotka eivät luonnossakaan selviäisi?
Miksi ihminen kuvittelee olevansa se luonnon hallitsija joka määrää kaikesta, luonnosta, ilmastosta, normaaleista ja luonnollisista asioista?
Miksi ihminen kuvittelee olevansa se luonnon hallitsija joka määrää kaikesta, luonnosta, ilmastosta, normaaleista ja luonnollisista asioista?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ja samaa aikaa ihmisistä ei ole pitämään huolta toisistaan! Mutta kaikenmaailman talitinteistä kyllä on! Ei jatkoon
No nyt on todellinen humanisti liikenteessä. Olisko peräti rodunjalostaja?
Miten annetaan sydänhierontaa hömötiaiselle? Varovasti.
...entäpä miten tekohengitystä saimaannorpalle?
Yhtä luonnotontahan se on hoitaa sairaita ihmisiäkin ja pitkittää vanhusten elämää. Annetaan luonnon karsia heikot pois.
Luonnosta vieraantuneet ihmiset toimivat näin. Inhimillistävät eläimet, mitä ei pitäisi tehdä.
Luonnosta vieraantuneet? Nekö jotka käyvät kaupoissa, asuvat mukavasti lämpimissä kodeissaan, ajelevat autoa ja käyttävät somea?
Ne jotka pelastavat maailmaa ja suojelevat luontoa ja ilmastoa pääkaupunkiseudun mukavista kivihiilellä lämpiävistä kerrostaloasunnoista käsin (vuokrat maksaa kela), minkä hyvällä ilmalla käyvät asfalttitiellä istumassa ja kirkumassa ja vastustamassa poliisia.
Inhimillisyys on ominaisuus joka näkyy etenkin muiden kohtelussa ja eläimetkin voivat käyttäytyä inhimillisesti toisiaan kohtaan vaikka olisivat eri lajiin kuuluvia, luonnosta vieraantumisen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Toinen asia on sitten eläimien ihmistäminen , jossa ei kunnioiteta eläimen lajityypillistä käyttäytymistä ja eläimen kärsiminen ei ole lajityypillistä vaan koskee kaikkia lajeja. Itse ainakin autan pulaan joutunutta eläintä, jos sellaisen jossain tapaan, koska turhan kärsimyksen tuottaminen ei ole mitenkään perusteltua ja lähinnä itse pidän sitä piittaamattomuutta lähinnä tunnekylmän ihmisen merkkinä, jolta on jäänyt joku välittämiseen liityvä kokemus elämästä kokematta. Suomen lakikin edellyttää, että kärsivää eläintä on autettava jos ei itse pysty niin pyydettävä sitä apua sitten muilta tahoilta.
Eläin ei käyttäydy inhimillisesti vaan lajilleen tyypillisesti.
Kärsimysten lopettamiseksi ainoa oikea keino on nopea ja kivuton lopettaminen.
Jos joku haluaa eläimille sairaanhoitoa antaa, niin tehköön sen omilla rahoillaan, ei siihen tarvitse veronmaksajia sotkea.
Jos näen eläimen kitumassa niin välittömästi ammun sen
Ei saa pitkittää tuskaa
Oikeutta eläimille-pulja kuvasi salaa kalankasvatusaltaita. YLE teki tästä MOT-jutun. Siinä kerrottiin, että kalat tuntevat kipua ja ajattelevat. Seuraavaksi Oikeutta eläimille kai vaatii, että kaloille on järjestettävä mielenterveyspalveluita ja sitä varten koulutettava verovaroin tuhansia kallonkutistajia. Ongelma on, ettei heillä ja kaloilla ole yhteistä kieltä.
tta
Millaisella terapialla saataisiin pois petoeläinten aggressiivisuus? Entä hyönteissyöjälintujen, jotka tappavat hyönteisiä, jotka tuntevat varmaan kipua? Viherpiiperöiltä ei varmasti huolet ja "tutkimusaiheet" lopu .
Kallonkutistajat antamaan terapiaa elukoille. Me oikeaa tuottavaa työtä tekevät sen maksamme.1
Nämä höpötykset ovat oiva esimerkki siitä kuinka turhaa porukkaa koko viherniiskukööri on.
Jos luonnon eläimillä on hätä kannattaa soittaa numeroon 127267o29165278288185517i2992726267827828626178286161828919166162821568382911182626812818
Tämä on luonnon eläinten hätänumero, johon vastaa luonnon hätävastaava