Hei MTK- laiset kepulit

Olisiko jo vihdoinkin aika ohjeistaa maatalous tuottamaan ruokaa kasvispohjaisesti ja eläinten sijaan ihmisille. On syytä lopettaa tämänkaltainen poraaminen ja ryhtyä muutoksen vaatimiin toimenpiteisiin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011040702.html
11216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuossa onkin järkeä. Miksi emme tekisi sitä mitä kuluttaja haluaa?

Äänestä

Ei se käy, pittää saaha lissee tukkee ja ilman työpanosta. Kasviksia pittää harventaa ja rikkakasvit ei traktorilla lähe.

Äänestä

Karjankasvattajilla on miljoonavelat ja sukutila menee nurin jos ei kykene velkoja maksamaan. Pitäisi siirtyä kolhoositalouteen niin silloin tuotettaisiin sitä mikä menee kaupaksi.

Äänestä
  • Onneksi ulkomailla pystyvät tuottamaan ja vielä kilpailukykyisesti.

    Äänestä

Lähitulevaisuuden proteiinipitoiset ruuat valmistetaan pelloilla tuotetuista kasveista tehtaissa ja näin eläinten pitämien maatiloilla jää tarpeettomaksi. Siksi avauksen ohje on enemmän kuin ajankohtainen maataloustuottajien kannalta. Eli nyt jos koskaan MTK:n tulee antaa ohje karjatiloille peltotuotantoon siirtymiseksi ja karjatiloista luopumiseksi. Van sillä tavalla voimme pelastaa maaseudun ja maaseudun elinkeinon.

Äänestä
  • Ottakaamme härkää sarvista ja tehkäämme muutos.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ottakaamme härkää sarvista ja tehkäämme muutos.

    Siin härkäpapuja kasvattamaan , bataattia , kikhernettä, maissia kvinoaa, Ja voihan sitä pettuakin tuottaa ja sirkkoja.

    Äänestä

  • MTK sta ei ole kuin haittaa maataloudelel

    Äänestä

Toimikaamme ehdotetulla tavalla itsellemme parhaaksi.

Äänestä

Tuottakaamme alkiolaisuuden jaloa hedelmää kansakuntamme kohennukseksi ja ylösrakennukseksi!☘️

Äänestä

Älkäämme syökö eläimiä, vaan parmepaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olisiko jo vihdoinkin aika ohjeistaa maatalous tuottamaan ruokaa kasvispohjaisesti ja eläinten sijaan ihmisille. On syytä lopettaa tämänkaltainen poraaminen ja ryhtyä muutoksen vaatimiin toimenpiteisiin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011040702.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu