Oli ikävä nähdä häjyt 2 elokuva. Odotin sitä todella paljon, sillä se ensimmäinen osa lähestulkoon muutti elämäni 90 luvulla. Se menee sekaisin ala arvoisten pohjoismaisten rikos sarjojen kanssa. Itse olin kutsu vieras näytöksessä. Tiesin jo alkuun elokuvan floppaavan, kun ilmoitettiin Veijosen puuttuvan. Älypuhelimet syö ihmisten ajattelua, ja tässä elokuvassa se näkyy hyvin. Ei osata enää itse ajatella, ja lopputulos on sen mukainen.
Tiivistettynä. Eikös koko elokuva ole iso pikaruoka mainos? Saarioisten nakeille ja muulle.
Häjyt 2 valtava floppi
15
1957
Vastaukset 15
- Anonyymi
Katsoin kanssa että kaupassa on häjyt nakkeja. Hih.
- Anonyymi
Mikä ja millainen rooli Edelmannilla siinä on?
Itse ajattelin että Murikka pelastettiin uppoavasta autosta kun kuulin että Edelmann uusii roolinsa.- Anonyymi
Ei kukaan tiedä?
- Anonyymi
Tuo jatko-osa olisi pitänyt tehdä jo vaikka silloin vuonna 2000.
Ensimmäinen Häjyt elokuvaan tehty vuonna 1999.- Anonyymi
Siis elokuvahan.
- Anonyymi
Häjyt 2 ei ollut jatko-osa ykköselle. Häjyt 2 on oma itsenäinen elokuva, Häjyt 2 elokuvalla oli myös työnimellä; Häjy 2: The new generation.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Häjyt 2 ei ollut jatko-osa ykköselle. Häjyt 2 on oma itsenäinen elokuva, Häjyt 2 elokuvalla oli myös työnimellä; Häjy 2: The new generation.
Oliko hyvä elokuva...?
Siis luulis että ainakin jotain hauskalla tavalla huano, jos ei muuta. - Anonyymi00016
Anonyymi kirjoitti:
Häjyt 2 ei ollut jatko-osa ykköselle. Häjyt 2 on oma itsenäinen elokuva, Häjyt 2 elokuvalla oli myös työnimellä; Häjy 2: The new generation.
No jokatapauksessa.
- Anonyymi
Täyttä roskaa, eteläpohjanmaan murre on jo vastenmielinen.
- Anonyymi
Tulee varmaan kolmaskin elokuva.
- Anonyymi
Ihan ok elokuva.
- Anonyymi
Mutta ykkönen parempi. Jatko-osa ois kannattanut ehkä tehdä silloin aiemmin vaikka vuonna 2004 ?
- Anonyymi00019
Oli todella paska. Perus keskipaska masentava suomalainen rikoselokuva jossa joka kolmas sana on ”vittu”.
Jussi Murikan hahmo jäi todella vaisuksi. Jotenkaan se kansainvälinen huumerikollinen konsepti ei vain toimi. Vanhempaa katsojakuntaa olisi myös varmasti kiinnostanut selitys, miten alkuperäisessä teoksessa hukkunut Murikka jäi eloon. Nyt se vain kuitattiin nopeasti.
Elokuvan loppu oli todella sekava ja outo ja mieleen tuli lähinnä, että työryhmä halusi elokuvan loppuvan tavalla kuin tavalla.
Ilkka Heiskasen hahmo oli kanssa mielestäni täysin turha.
Joel Hirvonen oli ihan ok, mutta puuskuttavan kamaa kiskovan raivopään lisäksi oikein muuta ei jää käteen. Severi Saarinen oli oma paska itsensä.
Kaiken kaikkiaan perus tusinatavaraa, eli aika paska elokuva jota ei tarvitse katsoa toiste. -99 tehty Häjyt jaksaa katsoa vuodesta toiseen. Elokuva on paremmin tehty ja uskottavampi. Toki kakkosessa viinan trokaaminen ei olisi enää toiminut, koska laittoman viinan myynti on kuollut menneiden sukupolvien myötä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2361449Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2671024Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan93781Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713- 109609
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40481
- 31471
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺47441Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407- 30403
- 27400
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381