Turhuuden tuulettimien

Määrä Haapavedellä mikä nyt on ja mitä tulee olemaan.?
13370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Turhuuden tuulettimet.. täsmentääkähän vähän!

Äänestä

OnlyFans

Äänestä

Tuulettimet vaatii sähköä, jota tehdään käyttäen mm koski- ja ydinvoimaa.

Äänestä

240+ mainittu

Äänestä

Tuulimylleröisiä on kohta turuilla ja toreilla.

Äänestä

Tuulimyllyjä on saatava kaikkien häiriöksi tasapuolisesti, myös keskikylän korkeimmalle kohdalle!

Äänestä

lavoista irtoaa kuulemma saastetta, ja äänihaitta. entä liikenne, eikö liikenne aiheuta enemmän? kateellisia ahistaa nuo myllyt, en muuta keksi,

Äänestä
  • Joo, oon kateellinen myös venäjälle. En muuta keksi mun junttiaivoilla.

    Äänestä

tuulimyllyjä on aikoinaan ollut joka talossa, jauhaneet viljaa, pumpanneet vettä ja tehneet jopa säähköä siihen tuvan katossa olleeseen ainoaan lamppuun eli osattiin sitä ennenkin

Äänestä

Täsmennetty lähitavoite 125. Tulevaisuustavoite jotain kolmesataa lisää.

Äänestä

Oon kuulut että suur tuuletimet raapii matalalla roikuviin pilviin koloja josta kuvia myös oon nähny

Äänestä
  • Vasuri-Esko on tieteellisin perustein laskenut , että Haapavedelle sopii yli 200 tuulivoimalaa eli n. kahden ydinvoimalan tehon verran saasteetonta tuulivoimaa . Ilman , että tarvitsee paljon tehdä uusia siirtolinjoja . Ja metsää ei tarvitse juuri kaataa . Miksi häntä , etevää fyysikkoa ja matemaatikkoa ei ole kuultu huomioitu Haapaveden kehittämisessä ?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Vasuri-Esko on tieteellisin perustein laskenut , että Haapavedelle sopii yli 200 tuulivoimalaa eli n. kahden ydinvoimalan tehon verran saasteetonta tuulivoimaa . Ilman , että tarvitsee paljon tehdä uusia siirtolinjoja . Ja metsää ei tarvitse juuri kaataa . Miksi häntä , etevää fyysikkoa ja matemaatikkoa ei ole kuultu huomioitu Haapaveden kehittämisessä ?

    Vasuri-Esko ei ole persujehun ja hänen perässähiihtäjiensä mukaisesti kateellinen ja katkera siittä että niitä tuulivoimaloita ei omalle maalle osu.

    Mahdollisuuksien rajoissa on että mikäli Vasuri-Esko menee läpi niin yksityisarkistojen kätköistä lähtee se alkuperäinen vuosikymmeniä vanha mutta totuttamiskelpoiseksi tarkastettu pumppuvoimalasuunnitelma kaupunginjohtajalle.


    Tämä jos mikä kiukuttaa persuja kun he ovat tässäkin asiassa lumiukkomaisesti pihalla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Määrä Haapavedellä mikä nyt on ja mitä tulee olemaan.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu