Tilasin kokeeksi Temusta 20 eurolla. Tavarat on nyt "tulli luovuttanut" -tilassa. Jossakin. Kuinka se nyt sitten oikein on, pitääkö meidän tehdä näistä tullille ilmoitus ja maksaa alvi? Alle 150 euron tavaroista ei kai tarvitse tullimaksua tehdä, mutta pitääkö se ilmoitus tehdä kaikista tavaroista ja tuleeko siitä pyyntö sähköpostiin? En usko, että tässä tapauksessa, mutta en ole varma kun en aikaisemmin ole tilannut EU:n ulkopuolelta mitään. Temulla lienee varastoja EU:n sisälläkin. Pitääkö taviksenkin alkaa opiskelemaan tullin vaikeaa byrokratiaa? Se on ongelma, ei maksaminen ja hinta.
Temu-tullauksesta
5
1010
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ne tulliin mene jos eu-varastolta tulee. Jo tulli on luovuttanut niin kuulostaisi, että myyjä on tullannut. Muutama päivä menee. Ensi viikolla saatat saada, mutta älä tilaa uudestaan.
- Anonyymi
Jotkut tavarat maksavat vain kymmenesosan meidän hinnoista. Jos ne ovat sellaisia missä laatu ei voi poiketa, saatan tehdä vielä toisen tilauksen myöhemmin, mutta tuskin enää sen jälkeen. Ei ole tapana ostella tarpeetonta tai arvata mitä tulee.
Se mitä tässä opin, on meidän kaupan kannattavuus. Kate lienee melkoinen, jos kauppias tekee samaa eli ostaa kymmenesosan hinnalla. Ei minulla omaa kauppaa vastaan mitään ole. Meillä on kokonaisjörjestelmä palkkoineen ja veroineen missä kauppiaat toimivat. Kiinankauppa rikkoo sitä, omalla palkkatasollaan. Tullimaksun suurentaminen tai vastaava maksu pientilauksille on ihan paikallaan. Silloin saataisiin ostovoimaa valtiolle ja omalle kaupalle asiakkaita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut tavarat maksavat vain kymmenesosan meidän hinnoista. Jos ne ovat sellaisia missä laatu ei voi poiketa, saatan tehdä vielä toisen tilauksen myöhemmin, mutta tuskin enää sen jälkeen. Ei ole tapana ostella tarpeetonta tai arvata mitä tulee.
Se mitä tässä opin, on meidän kaupan kannattavuus. Kate lienee melkoinen, jos kauppias tekee samaa eli ostaa kymmenesosan hinnalla. Ei minulla omaa kauppaa vastaan mitään ole. Meillä on kokonaisjörjestelmä palkkoineen ja veroineen missä kauppiaat toimivat. Kiinankauppa rikkoo sitä, omalla palkkatasollaan. Tullimaksun suurentaminen tai vastaava maksu pientilauksille on ihan paikallaan. Silloin saataisiin ostovoimaa valtiolle ja omalle kaupalle asiakkaita.Joissakin tavaroissa myös laatu on kymmenesosa Suomessa myytävien tuotteiden laadusta.
- Anonyymi
Tuskin euromäärältään noin pienestä tilauksesta menee tulli- tai muuta maksua.
Itse tilasin Iso-Britanniasta yli 50 euron arvosta ja Posti lähetti tekstiviestin että:
"Hei! Sinulle on tullut Eu:n ulkopuolelta lähetys joka odottaa tullausta".
Viesti tulee myös sähköpostiin ja linkki ja selkeät ohjeet tullaukseen.
Käsitykseni mukaan mitään ei tarvitse tehdä ellei niitä tiedotteita ja ohjeita tule tekstiviestinä ja sähköpostiin. - Anonyymi
Lisään vielä tuohon edelleen että tuo "tulli on luovuttanut" tila varmasti tarkoittaa sitä ettei tarvitse tullata vaan tavara on jo luovutettu kuljetusliikkeelle joka sitten ilmoittaa tavaran saapumisesta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25045426Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3511284Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21810924Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369741Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858558Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2326554Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 401817
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261550