Nyt kohta kun kevät koittaa niin hallitus selvittää perintöveron poistoa/ korvaamista luovutusvoittoverolla niin olisi hyvä jos joku osaisi ja voisi tehdä asiasta kansalaisaloitteen niin saataisi me tavalliset kansalaiset ilmaistua mielipiteemme asiaan. Itse en osaa tehdä kansalaisaloitetta mutta allekirjoittaisin sen välittömästi ja uskon että se saisi kannatusta monelta muultakin kuin minulta.
perintöveron poisto
3
228
Vastaukset
- Anonyymi
Todennäköisesti tuosta ei seuraa mitään hyvää.
- Anonyymi
Eikö perintöveroa voisi porrastaa sitä myyntivoiton verotusta kohti? Jos maksettaisiin esimerkiksi veroa lyhennyksinä 1/10 vuosittain ja lopullinen vero tasattaisiin myynnin jälkeen?
- Anonyymi
Niin no.
Kansalaisaloitehan tulee kyllä täyteen helposti, aika moni rikkaampi hyötyy tuosta perintöveron poistosta joten siltä osin helppo nakki.
Tässä perintöveroasiassa ihmetyttäävain se että köyhät jotka eivät muutenkaan maksaisi perintöveroa ajavat sen poistoa hanakasti ja haluavat alkaa maksamaan perinnöstään sen 30% luovutusvoittoveron.
Köyhä saa useinmiten vanhemmiltaan perinnöksi sen vanhan omakotitalon joka ei ole kannattava vuokrakäytössä eikä kaikki perilliset voi siihen muuttaa asumaankaan.
Eli se 30% vero tulee lähes pakosta sitten maksuun sen 0% sijaan.
Mutt ihan sama, olemme jo isäni tulevaa jäämistöä alkaneet muuttaa rahaksi jotta meidän ei tarvitse maksaa sitä 30% luovutusvoittoveroa.
Pakko toimia näin sillä muuten perinnön vero olisi moninkertainen nykyiseen nähden.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617540Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242969- 1431803
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1181483Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691429- 1311173
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774