On järkevää pienentää Suomessa työpaikkoja, hallintoa, johtoa joiden palkat maksaa kunta, kaupunki, valtio. Koska jokainen euro on kerätty esim veroista ja valtion ottamasta velasta jossa korkokin.
Sitten ei pidä tehdä tarpeettomia hankintoja firmoilta ja yhtiöiltä. Tai käyttää rahaa jossa summa liian liian iso suhteessa saatuun hyötyyn.
On järkevä vähentää työpaikkoja ja valtion, kuntien turhia hankintoja.
3
209
Vastaukset
- Anonyymi
Ja pitää vähentää yhtiöille meneviä rahallisia tukia koska ne ei hyödytä Suomessa asuvaa kansaa taloudellisesti!
- Anonyymi
Ja ammattikoulutus ja sen parantaminen, että opiskelijat tuntevat positiivisen muutoksem ja että koulutuksessa keskitytään olennaiseen, kalusto ja tilat tip-tip kunnossa. Tuo hyötyä tieto taitoon.
- Anonyymi
Sellaisen ihmisten tukia pitää nostaa jotka elävät niillä.
Ei ole hyötyä kiristää elämää ja pompotella eläviä ihmisiä. Työpaikat eivät ole heistä kiinni.
Sellaisella on haittaa yhteiskunnalle ja ilmapiirille.
Kansalaispalkka jossa tietty määrä tulee automaattisesti käyttöön jolla elää toisi paremmat hyödyt.
Lisäksi byrokratia pois että jokainen voi tehdä aina, milloin vain työtä, bisnestä ja veloittaa keneltä tahansa. Ilman mitään byrokratiaa ja nykyisiä esteitä.
Toimivassa yhteiskunnassa ei ole eroa mitä ihminen tekee, voittoa tavaran myynnillä, valmistuksella, palvelulla, tai tekemällä vain työtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124717Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1804462Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1131886- 4031691
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331453Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61169Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3671162- 681066
- 721039
- 92978