On järkevä vähentää työpaikkoja ja valtion, kuntien turhia hankintoja.

Anonyymi-ap

On järkevää pienentää Suomessa työpaikkoja, hallintoa, johtoa joiden palkat maksaa kunta, kaupunki, valtio. Koska jokainen euro on kerätty esim veroista ja valtion ottamasta velasta jossa korkokin.

Sitten ei pidä tehdä tarpeettomia hankintoja firmoilta ja yhtiöiltä. Tai käyttää rahaa jossa summa liian liian iso suhteessa saatuun hyötyyn.

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja pitää vähentää yhtiöille meneviä rahallisia tukia koska ne ei hyödytä Suomessa asuvaa kansaa taloudellisesti!

    • Anonyymi

      Ja ammattikoulutus ja sen parantaminen, että opiskelijat tuntevat positiivisen muutoksem ja että koulutuksessa keskitytään olennaiseen, kalusto ja tilat tip-tip kunnossa. Tuo hyötyä tieto taitoon.

    • Anonyymi

      Sellaisen ihmisten tukia pitää nostaa jotka elävät niillä.

      Ei ole hyötyä kiristää elämää ja pompotella eläviä ihmisiä. Työpaikat eivät ole heistä kiinni.

      Sellaisella on haittaa yhteiskunnalle ja ilmapiirille.

      Kansalaispalkka jossa tietty määrä tulee automaattisesti käyttöön jolla elää toisi paremmat hyödyt.

      Lisäksi byrokratia pois että jokainen voi tehdä aina, milloin vain työtä, bisnestä ja veloittaa keneltä tahansa. Ilman mitään byrokratiaa ja nykyisiä esteitä.

      Toimivassa yhteiskunnassa ei ole eroa mitä ihminen tekee, voittoa tavaran myynnillä, valmistuksella, palvelulla, tai tekemällä vain työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      88
      2888
    2. Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...

      ...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä
      Maailman menoa
      475
      2215
    3. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      89
      1562
    4. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      50
      1316
    5. Nainen, tilanne on nyt tämä

      että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä
      Ikävä
      70
      1178
    6. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      73
      857
    7. Pandatalo

      Pandatalo myyty. 👍👍👏👏
      Ähtäri
      30
      822
    8. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      12
      810
    9. Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan

      Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal
      Maailman menoa
      75
      776
    10. Tänään Uutisnuotassa !

      Ähtärin valtuustoryhmien Kokoomus, Keskusta, SDP ja KD kannanotto 27.3.2025 Ähtärinjärven Uutisnuotassa: *Rakentavaa yh
      Ähtäri
      41
      757
    Aihe