Verkkohuijausko tämäkin outo varaus pankkikorttitililtäni

Anonyymi-ap

Pankkikorttitililleni oli alkuviikosta tehty katevaraus, jonka nostajan tiedot olivat omituiset -- unknown el....ring. ( en kirjoittanut tahallani koko sanaa) Minkähänlaisella oikeudella tämä varaus on voitu tehdä. Vajaa vuosi sitten oli päätililtäni yritetty nostaa koko talletus- summa. Pankki toimi silloin puolestani. Mitä nyt pitäisi tehdä. En ole ostanut mitään tai mistään em. summalla. Kaikki automaattiset veloitukset on tiedossa ja kunnossa, eikä niitä ole kuin pari. Neuvokaa ihmeessä ?

6

262

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kyseessä taas Osuuspankki???

      • Anonyymi

        Ei ole vaan Nordea, joka toimi hienosti huomatessaan vuosi sitten että tililtäni oli yritetty nostaa melko iso summaa rahaa ja siirtää ulkomaille. He jäädytti tilini. Pahinta oli että olin sairas (korona tai muu kuumetauti) ja kaikki tärkeimmät laskut olisi pitänyt maksaa. Nyt on kyseessä ei luotollinen pankkikortti, jolla maksan mm. ruokaostokseni. tili joka katsoo oikeudekseen tehdä varauksen tililleni on nimeltää unknown -sähköviesti eli tuntemattomalta taholta tehty varaus. Pitääkö tehdä rikosilmoitus, jotta asia selviää?


    • Anonyymi

      Katevaraus on varaus eikä nosto. Sen pitäisi poistua siinä vaiheessa kun varsinainen velotus tapahtuu tai aiheettomana muutaman päivän päästä.

      Toisinaan nuo veloituksissa näkyvät nimet ovat jotain ihan muuta kuin asiointikohteen ovella esitetty toiminimi. Koita itse miettiä, missä olet korttia käyttänyt alkuviikosta kyseisellä summalla. Tai onko vaikka lapset päässeet käyttämään korttiasi tietämättäsi.

      • Anonyymi

        Olen mennyt moneen kertaan kaikki läpi. Asun yksin ja molemmat älypuhelimet olivat mukana kauppareissulla. Minulalla on turvalukittu koti. Siksi en vielä soittanut pankkiin. kun tarkistelin kaikki. Kävin kaupassa tiistaina ja ostin bensaa, mutta em. laskut on jo nostettu tililtä, eikä summat täsmää. Seuraavana päivänä sulatin pakastimen , jolle päivälle katevaraus on tehty ja jona päivänä bensalasku ja kauppalasku on laskutettu tileiltäni.
        Ei ollut mitään mahdollisuutta kenelläkään päästä kotiini eli päästä tietokoneelle tai korteilleni. Olen tehnyt verkko-ostoja, mutta maksanut ne saman tien ja ne on kaikki laskutettu ja haettu kotiinkin jo. Summa ei edes täsmää minkään lähipäivien tapahtumiin. Maksoin Avast premiumin laskun, mutta sekin on jo nostettu tililtäni ja kalliimpi kuin mainokset sanoivat, maksoin yli 70 euroa, joka summa piti olla 2 vuoden maksu,, yhden vuoden vain 35 euroa. eli maksu on kuitenkin vain yhdestä vuodesta. Sekin on jo huijausta. Tällä vauhdilla kyllä köytyy nopeasti.


      • Anonyymi

        Vastaan vielä edelliseen. Eihän minkään yrityksen tai erilliselle velkojafirmalle voi käsittääkseni antaa nimeksi suomennettuna "tuntematon sähköviesti" eli " unknown eleangring". Kyllä esim. Täällä Tampereella Tampereen energia on delegoinut virheelliselle eli vanhalle aikaisemmalle pankkitilille maksetut laskut uudelleen maksettavaksi erilliselle toiselle firmalle, mutta molemmilla on nimi, eikä nimenä mikään " tuntematon viesti". Toivottavasti kyseessä on häiriö joka korjataan. Aiheuttaa kyllä paljon lisätoimenpiteitä, rahojen siirtoa ja pelkoa ilmiön jatkuvuudesta. Myös tili, jolta maksetaan ensin hyväksyttäviä laskuja hupenee maksukyvyttömäksi, josta taas on paljon seurauksia.


    • Anonyymi

      Ota pankkiin yhteyttä, ei täällä kukaan voi tietää mitä tililläsi tapahtuu.

      Ja noita virus ym turvaa ei tarvitse kunhan käy vain tunnetuilla sivustoilla. Ulkomailta en tilaa mitään koska en voi tietää kenelle tietoni sieltä leviävät. Jos on pakko jotakin ulkomailta tilata, käytä visaa tms. Se voi pysäyttää maksun. Jos yritykselle ei ole mahdollista maksaa luottokortilla, kertoo se siitä etteivät luottokorttiyhtiön luota ko yritykseen joten älä tilaa mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe