Oletteko miettineet miksi asutte täällä?
Pielavesi on upea paikka asua
Anonyymi-ap
1623683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 162
Vanhimmat
Hetken mietin ja minun mielestäni tuulimyllyt tuo ilonpilkahduksen tähän kuntaan. Mukava mennä marjamehtään kun tekevät tiet valmiiksi. Vielä kun tulee ne kauan odotetut koulu, liikuntahalli sekä kirjasto silloinhan tämä on täydellistä. Tulee sanonta pielavesi ponnistaa luonnostaan.Täydellinen paikka asua.
Sehän meiltä puutuikin, kun ei ole ollut tarjota venäjänpojalle uutta liikuntahallia. Nyt kun on rahaa, pitäisikö tehdä kaksi kerralla?
Monta hetkeä mieti, että miksi en jo aikaisemmin lähtenyt pielavedeltä. Siellä on enää toivottomat. Millähän kuvittelevat rahoittavansa nuo kaikki ja miksi kuolevaan kuntaan.
Tuulimyllyt rahan tuo .Se on varmaa .Eikun muuta pois jos jostain löydät paremman kunnan asua.
Muutin jo aikaa sitten
Taitaa kumminkin olla kaipuu takaisin kun seuraat tätä keskustelua.
Älä höpötä. Missähän sinäkin olet ollut, kun järkeä on jaettu?
Eipä tuota ole. Huvittuneena seurataan taantumaa maata.
Tyhmiä ihmisiä koko kylä täynnä. Onneksi muutin pois kun oli mahdollisuus
Muutit varmaan pöljälle😂
Upea linja-autoasema ja virastotalo. Kyllä niistä heti näkee, miten tämän kunnan asioita hoidetaan ja johdetaan. Kaikki on ihanasti rempallaan.
Oon miettinyt montakin kertaa, että miksi oon jäänyt tänne. Vuosikymmeniä sama ahdasmielinen pienenpiirin politikointi, on saanut koko kunnan näivettymään. Virat täytetään hyvä-velijärjestelmän mukaan. Virkoihin ei valita pätevintä, vaan sopivin. Koko kunnan rakennus kanta on saatu ajettua purkukuntoiseksi. Nyt uskotellaan, että tuulivoima pelastaa.
Muuta ihmeessä pois !! Saat varmasti apua jostain . Tai sitten valmistaudu kuuntelemaan tuulimyllyjen hentoa suhinaa.
Taitaa sinun päässäsi suhista. Niitä myllyjä ei tule sen enempää kun sitä monumenttia, jota Opinportiksi kutsutaan.
Täällä on tilaa myös tuulimyllyille ne jatkuvasti kehittyvät ,ovat luomassa energia turvallisuutta .Tietyt höppänät vastustaa kaikkea kun elävät kuplassa.
Täällä on tilaa myös tuulimyllyille ne jatkuvasti kehittyvät ,ovat luomassa energia turvallisuutta .Tietyt höppänät vastustaa kaikkea kun elävät kuplassa.
Asun siksi täällä että olen odottanut tuulimyllyjä 60 vuotta.Nyt on niiden aika jo tulla.
Luehan paikallislehdestä. On jo valtuustonpuheenjohtajakin tullut järkiinsä, että ei tarvita myllyjä tänne.
Suurin osa haluaa myllyt. Ne tuottaa edullista sähköä.
Eihän kohta olekkaan muuta kuin sihisevat myllyt ja susilauma.
Se onkin hienoa tulee halpaa ja puhdasta sähköä . Sudet on taineet jo hävitä Ilvekset on tällä hetkellä rusakkojahdissa.
Minä olen miettinyt monta kertaa myös, että miksi tuollaiset ihmiset tänne jää? Paremmat vedet odottavat teitä jossakin, joten eikun kalastamaan. Me jäävät teemme tästä suorastaan paratiisin, kun valittajat lähtee omiensa luokse. Kai sellainen saunantausparatiisi jostain löytyy? Heihei siis. Älä jää naukumaan vaan lähde rohkeasti omia unelmia kohti!
Tuulivoiman teko vastustustajat voisivat etsiä sen paratiisiin pohjoiskoreasta siellä olisi niille ajatus maailmaa.
Moni on jo muuttanut ja yhä useampi suunnittelee muuttoa. Valitettavasti tänne ei löydy muuttajia, että saisi talon myytyä. Onhan se nähty miten te Keputtajat olette tehneet Pielavedestä paratiisiin, lähes joka rakennus sisäilmaongelmainen ja elinkeinopolitiikka olematonta. Käy edes Keiteleen puolelta katsomassa miten on tehty työpaikkoja. Laittaisitte edes niihin suunniteltujen surukuusten paikalle omenapuita, että saisitte, syödä kiellettyä hedelmää. On totta, että olette tehneet omanpuolueen jäsenille paratiisin, kun olette järjestäneet hyväpalkkaiset virat ja syötätte heitä, kun kinkerilampaita.
Pielavesi on paikka jossa kateus voittaa kiimankin. Se on varmasti totta.
Taas siellä ahdasmielinen ja valittajien kuningas avautuu! päivästä toiseen samaa paskaa.Olisit joskus positiivisempi etkä liian avoin.
Miksi tuulivoima. Kantsii lukea tämä suomen uusiutuvat sieltä löytyy näille tuulivoima vastustaja urputtajille tietoa.
Nyt selvisti, miksi syntyvyys alenee....
Valivali
Kepu pettää aina
Hävettää olla pielavedeltä kotoisin näin jälkikäteen ajatellen
Onko siellä toiminta kuin Trumpin Ameriikassa. Valitsetteko oikeesti sen uskollisen hyväveljen, ettekä pätevyyden perusteella.
Kyllä, näinkin voisi sanoa. Mukavaa on, kun palkka juoksee ja saa nököttää omassa työhuoneessa tekemässä omia hommia eikä niitä mitä varten on palkattu. Jäsenkirja suojaa, että eivät voi mitään. Onneksi saadaan pitää ovet lukossa, niin ei kukaan pääse näkemään.
Odotahan kun Trump iskee
Kekkonenkaan ei siellä viihtynyt.
Kekkonen oli paras pressa.
Tanhupaavo olisi ollut, jos olisi valittu. Onkohan sukua tanhupallolle?
Kekkosen luut pitäisi palauttaa sinne kotiinsa.
Näin on
Mutta onhan tanhupallo, siitä pressa. Jee, tanhupallo presidentiksi, kun turhapurossa
Näytti olevan lehdessä, että on kunta ja aluevaalissa ehdokkaana. Epäilivät jo omatkin, että ei mene enää läpi kummassakaan. Johtoon nousee uusi nainen.
Tanhupallo on varmaan ehdokkaana kaikkeen missä saa hyvät tarjoilut ja kokouspalkkiot. Se on tärkeintä eikä mikään kunnan puolustaminen. Suu ei aukea muuta kuin jos jotakin mättöö on sinne menossa.
Eiköhän se nyt tipu, kun eno veneestä.
Ootko jostain katkera kun aina samaa paskaa jauhat. Sulla taitaa olla omissa asioissa vikaa ja taitaa tyhjiö olla ajatusmaailma.
Ja nykyisin voi tätäkin olla eno
Niinpä näytät tekevän.
Outoja kommentteja sielläpäin suomea, kun osaatte kirjoittajan yksilöidä. Vai johtuuko siitä, että teillä ei kunta ole kaksikielien. Tällä ongelma tämä.
Outoa aikaa elämme.
Kepulaiset ovat vaalikiimassa ja on hätäkädessä ja pelkoperseessä, kun tietävät putoavan hillotolpalta.
Kyllä tulkitsit oikein, että on kaksikielinen. Toinen on se ruskea kieli.
No lopulta käy niin että purralaiset taitaa kärsiä sen tappion😂 ja ei taida tuon avoin ryhmän tuulivoima teema saada kannatusta ,tyhjää lupaavat sekin on tietysti odotettavissa. Vassarit tekee lopuksi yllärin.
Kyllä, hommassa voitetaan nämä vaalit. Sen jälkeen ei Kepulaiset määrää meitä.
Onko Keputtajalla hätähousussa, kun ei osaa, kun muita arvostella?
Vuosikymmeniä olette joutuneet nuoleskelemaan. Onhan tuo jo korkea aika lopettaa. Meinasitteko oikeasti tuolla porukalla voittaa?
Eli vassarit siirtyvät kepuun
Kyllä kepu vassareita vaaliliiton kautta.
Jo on sitten ala-arvoinen kommentti. Sanoisitko päin naamaa kylänraitilla?
Hommassa on tiennäyttäjä tuossa porukassa ja muut enemmän tai vähemmän perässähiihtäjiä. Mutta minne hävisi johtaja keulilta.
Näissä vaaleissa kepu tippuu kuin eno veneestä, persut tulee vahvalla joukkueella ja vaaliryhmiäkin taitaa olla ennätysmäärä mukana.
Kyllä tippuu ja näkeehän sen heillä on täysi paniikki päällä. Kohta alkaa loanheitto.
Mitähän ne keppanat sitten pelkää hehän on luvanneet korjata pieleenmenneen soteuudistuksenkin. Tekevät ison koulunkin Opinporttiin ja surukuuset istutetaan kuntalaisten vastustuksesta välittämättä.
Persujen hätähuuto on alkanut 😂 löytävätkö edes niitä reiluja ja rehtejä ehdokkaita 🥳. Vae onko avoimuus vienyt tuulivoima julistuksellaan vanhat Persut puolelleen.
Eipä tuo siltä näytä. Käypä sinäkin nauttimassa heidän tarjoamat makkarat, niin et ole aina täällä valittamassa. Kepulaisilla tuskin on muuta tarjota, kun katteettomia lupauksia.
Olisko vanha päiväys makkaroista.tai tulee puolikas nakki leikattua mallia.
Sinulla taitaa olla kokemusperäistä tietoa niistä Keskustan tarjoilusta.
Omat nakit mukaan
Eikö edes Kokoomus, köyhien puolue ottanut mustikkakarhua listoille?
Jos se on vaikka Keskustan mustahevonen, jolla aikovat vielä nousta kanveesista.
Paikkanahan pielavesi on kuulemma nätti asua, mutta, mutta osan ihmisten käytös ylimielisesti.
Ne ylimieliset on Keputtajia. Onneksi ne nyt häviää vaalit ja alkavat käyttäytyä paremmin.
Pahalta näyttää tuo valtakunnan taso persujen puolesta,,,,,,,😁eevät löyvä naruttettavia ehdokkaita. Ennen smp päällikkö sanoi rötösherrat kiinni. Mites nyt.
No, kestääkö Kokoomuksenkaan lähteä Pielavedellä leveilemään rehellisyydellään?
Meinaatko, että kepulit alkaa nöyristelemään ja pokkuroimaan myös muita ryhmiä. Eikös se pitkän linjan kepuli joka nytkin nöyttöisi olevan ehdokkaana ole sanonut, että kepun pitää tietyin välein nöyttää ketkä tässä kunnassa määräävät.
Höppänät entiset pikku persut poukkoilee eivåt löydä paikkaa missä luuraisivat .Hätäpäissään jo tuulimyllyjä vastustavat. Kunnan parraax on myös julistautunut avoimien ryhmä suataapi olla uuven aikainen erpuraset, kovin on lupauksia jo annettu.
Kunnalliskodistakohan ne Kepulaiset hakivat nämä ehdokkaat? Eipähän tarvitse digiloikkaa pelätä. Kekkostahan täällä on haikailtu tähänkin asti.
Nyt on Keskustalla on hätä, kun on laittanut maijat ja nimettömätmaijat räkyttämään.
Joko alkoi Kepuleille kylmä kyyti?
hassuin oli avointen vaaliohjelma
teemme yhteistyötä ja kohta sanotaan emme neuvottele
Avoimet neuvottelee?! Hah! Näillä palstoilla heidän neuvottelutaitonsa näkyy. Joka ainoa lause on riidankylvämistä.
Perä hikiältä löytyneitä
Kannattaa lukea Mauri Kunnaksen suomalainen tonttukirja.Nurkan takana vaanivat ja kohta on valtuusto aloite.
Tonttukirjastako ne Kepulaiset hädissään ennen vaaleja keksii näitä? Maanantain kunnanhallituksessa on valtuustoaloite oppilaaksiotosta yli kuntarajan, siten että kunta järjestäisi heille koulukyydin Pielaveden puolelle. Sitä se hätä teetättää, kun pitää päästä hillotolpalle, keinolla millä hyväänsä ja ilkeät vielä puolustella. Häpeäisit, kun lapsia käytetään likaisessa politiikassa.
Lapsethan ovat nykyisin tuottavia lypsikkejä
Eekös nää oo niitä avoimen vaaliteemoja,tyhjää koulua pitää auki. Kylälle vaan heti uusi koulu ja liikunta halli. Siinähän olisi rakennus poikineen . Timpureille työtä.
Ei nyt jouda timpurit mitään kouluja sinulle tekemään. Ensi tehdään se titanrantasauna.
No se tuntuu olevan tärkeintä kunnalla se titanrantasauna. Kyllä tuntuu kunnalla olevan rahaa satamaravintolaan, kun pitsan paistamisetkin tehtiin muutama vuosi kunnan laskuun ja nyt sitten vielä rantasauna. Torilta, kylän kokoontumispaikka ympäri vuoden, ajetaan kalatelttaa pois.
Kokoomus. Oikealla asialla. Omille ensin. Virat ja saunat.
Oho . Pyöriikö kalakoju aggregaatti virralla vae että mitenkä.
Paikallaan se koju näytti olevan, Kapulaiset näyttää pyörivän, kun väkkärät. Häviö vaaleissa ilmeisesti pelottaa.
Kesäinen ympäristöhaitta
Joutuuko kalaparlamentti muuttaa kenties ulkomaille??
Kyllä Titta on saunansa ansainnut.
On ollut Pielaveden pr. henkilö pienestä pitäen aina on muikkareille rahat löytynyt.
Eikait ne kepulit vaalia pelkää nehän on aina tottuneet voittamaan. Kaikki puheenjohtaja paikatkin ovat tottuneet jakamaan oman sisäpiiriläisten kesken.Onhan muillakin ryhmillä ehdokkaita vai eikö Pielaveellä osata äänestää muita kun kepulaisia.
Tietysti ovat hyvin myös hoitaneet. Saas nähdä noista muista puolueista moniko jättää kesken kauden. Se hillo tolpan nuoleminen voi mennä suhmuroinnixi.
Vai hyvin? LOL. Oma kehu haisee. Kunnan rakennuskanta saatu ajettua purkukuntoiseksi. Nyt ollaan uusinta koulua lakkauttamassa. Se missä on onnistuttu, on omanpuolueen jäsenille järjestämään virat.
Jos ei ole oppilaita ??? miten koulu toimii. Kovin vähällä talous matematiikalla mietit tulevaisuuden asioita.Pelastus tähän on tuulivoimapuisto Sieltä tulee fyrkkaa kivasti, saadaan rakennukset kuntoon.
Ei ole oppilaita vai? Mihin ihmeessä sitten sitä monumenttia rakennetaan? Tarkoitatko sitä rantasaunaa? Luulisi yhden rantasaunan saavan, vaikka karvavisalla.
Kova oli tuuli missä viipyy tuulimyllyt, olis ollut halpaa sähköä tarjolla. Takin kääntäjät vaan Nakuttaa ja pimeässä vaeltavat
Tai eivät uskalla syrjäpoluilla
Kyllä kepu joutaa siirtyä vallasta nyt viimeinkin takapihalle kauan ovat kulkeneet käsikädessä ja suhmuroineet.
Kepu on jo uudistunut, mutta kaksi uutta isäntämiestä tulleet entisten uffereitten tilalle. Isännät luulee, että valta on kepulla ja heilläEi ole eikä tule
Pieleenmenovesi on toinen mitä ei kannata ottaa enempää.
Jotainhan on täytynyt Pielavedelle tapahtua, kun ootte ihmiset suututtanut
Älkää äänestäkö tuulivoiman vastustajia!
Nämä tuulivoiman vastustajat jarruttavat kehitystä.
Ei Pielavesi voi jäädä ilman tuulivoimaa!
Kaikkeen uuteen täytyy mennä mukaan varsinkin jos siitä kunta hyötyy rahallisesti.
Nyt puhut asiaa tuulivoimasta se on kuin kultakaivos kunnalle.
Menetkö takuuseen
Pieksänmäellä juhlitaan jo tuulivoimasta . Tottakai se olis tällä hetkellä paras sijoitus.
Myönteinen tuulivoima asia iisalmen puolelta. Tästä se lähtee vuorimäen myllyt tuottaa kohta elinvoimaa.
Ei ole mukava nukkua pumpulitollot korvissa ja pihalla aina kuulosuojaimet päässä. T kalajokinen
On niitä nykyään parempiakin korviin kuin pumpulitollot.
Mihin ne meinoo rakentoo sen rantasaanan.
Pizzan paistajalle sataman viereen
Oikeestikko!!! Tuleeko sinne kylpyläkin??
Ei tule kylpylää mutta sekasauna tulee.
Pizzanpaistajako sen omistaa?
Kuntahan sen on varmaan ostanna pitsanpaestajalle niin kun saa pitsoja paistaa kunnan sähköllä. Passaapi sitä ensi kesänä taas rellestää.
"Varmaan"? Ei perustu siis tämä väittämä tietoon, vaan arvailuun?
Pielavedellä on kyllä korviin tarjolla aitoja tolloja. Eivät kyllä suojaa korvia, mutta huutavat
Ai niin, se on vastamelua
Pielavesi on kiva paikka siellä vietät vaikka koko iän iloisen, sellainen on Pielavesi!
Me Kepulaiset emme kuntalaisia kuuntele PISTE!
Oikein lapseni, oikein
Pielavetisyys on häpeä ja taakka
Niin, sinulle on. Meille muille se on ylpeyden aihe.
Ei ole enää, kunnanjohtaja otsikoissa. Negatiivista mainetta.
Ennemminkin sitä paskaa mainetta luovat näillä palstoilla kirjoittelevat tuppikulliukot, jotka menevät henkilökohtaisuuksiin. Kuntapolitiikassa on yksi ryhmä, joka sen taidon osaa.
No kerro totuus täällä niin tuppikulliukotkin tietää.
Asun Pielavedellä, koska se on paratiisi maan päällä. Puhdasta luontoa, rauhaisaa, turvallista, riittävät palvelut. Valtaosa ihmisistä lupsakoita savolaisia. Ikävä kyllä tänne Suomi24:ään on kertynyt valittamaan ja haukkumaan porukka, jonka jäsenet on laskettavissa kahden käden sormilla. Heille ei kannata painoarvoa laskea,.
Tämän parempaa paikkaa ei tässä maassa olekaan. En lähde täältä kuin krematorion piipun kautta.
Onnea matkaan
Juuri näin
Oletko ihan varma että luonto on puhdas?
Pelloilla klysofaattia, paalimuoveja, suurin osa järvistä suo muraa täynnä ja sinilevää.
Tienpientareet ja ojat täynnä roskia. Hieman voisit tarkistaa sanomaasi.
Ja tiet kuorrutetaan lietteellä
Tuo on hetkellistä. Pielavesi on kuitenkin ihan mukava kylä. Satama lähellä keskustaa.
Kylän yleisilme ihan siedettävä. Pari rumentavaa kohdetta mutta muuten ihan ookoo näillä pituusasteilla.
Niinpä. Sataman pitsapaistosten sähköt on kunta maksanut vuosikaudet ja nyt on niille tulossa rantasauna kunnan laskuun. Yhtä yrittäjää kannattaa kannustaa. Kalateltalle sanotaan että pois siitä maisemaa häpäisemästä, vaikka siinä käy paljon enemmän ihmisiä ympäri maakunnan ja suomen kun satamassa muutamana kesäkuukautena.
Oikeestikko vielä rantasauna kunnan laskuun? Onko tämä faktatietoa vai erään nahkatukka avarin kiihkoilun mielentuotosta?
Mitenkä kalakojun virtahommelit ja vesi. Talvet on kylmiä.
Marginaaliryhmä vinkuu ja vikisee, meillä muilla on ihan kiva asia Pielavesi. Ainutlaatuinen kylä asua ja olla.
On tosiaan ainutlaatuinen. Pieni sisäsiittoinen puolue pyörittänyt sirkustaan vuosikymmeniä. Kunta näivettynyt, kun ei ole hoidettu elinkeinoasioita. Virkamiesten virheisiin ei ole kanttia puuttua.
Kaikki kunnat näivettyy missä ei ole jo valmiiksi suurta teollisuutta. Hyvin monissa kunnissa virkavirheitä tapahtuu. Kaatuu niitä valtameri laivojakin.
Jospa noihin virheisiin ei ole tarvetta puuttua. Kaikilla on vielä jonkun verran leivän kannikkaa kaapissa.
Positiivisella asenteella porskutetaan. Ei takerruta pikku asioihin.
Juuri näin! Pikkuripsaus lempee tekisi hyvää noille vinkujille, niin näkisivät asiat positiivisemmin.
On hyvä, että rötöstelijät saadaan vastuuseen.
Paras paikka maailmassa on Pielavesj! Tyytymättömät menkööt rajan taa!!
Näin sivusta katsottuna, miksi olette muuttotappiokunta, vaikka on kaikki hyvin? Eikö pitäisi olla jonossa tulijoita.
Kovin on sulla putkinäkö. Hyvin hyvin moni pieni kunta Suomessa on muuttotappiokunta.
Jotkut kaupungit myös.
No jos kerta maan paras paikka, niin eiks silloin kaikki haluu teille
Ei kaikki tajua. Jotkut muuttaa Kouvolaan.
Kohta Putikin haluaa sinne pienen lomapaikan
Vladimir sanoo, että vieläkö löytyy näin suomettunut paikka aidossa YYA hengessä, daa daa
Vladimir lahjoittaa samalla kymmenen komeaa ydintuulimyllyä
Lopeta tuo viinan killittäminen, ei noita sun huurupäisiä juttuja kestä.
Pielavesi on upeampi paikka kuin Kiuruvesi,
meikäläinenkin on muuttanut sieltä tänne, Pielavedelle.
Niin on. Kiuruveillä järvi on kuralätäkkö..
Satama on ehdottomasti paras. Hyvä satamalaituri ja Laivuri kaiken lisäksi.
Torikin vois olla siistimpi Repaleisia telttoja sikin sokin aikoinaan oli kylläkin säännöt järjestyksestä ja siisteydestä. On tainnut ote lipsua.
Pääasia että on jotain toimintaa torilla. Ei ole enää nykyisin torielämä kuten oli 40-50 vuotta sitten.
Rantareitti on myös tosi hyvä👍
Iltatorin voisivat taas kesäksi tehdä mutta sopiiko tuonne noitten kalakojujen väliin mitään.
Pielaveden tori on todella viihtyisä ja samoin kuin koko kylä. Viihtyvyyttä himmentää ainoastaan kourallinen negatiivisiä ihmisiä. Joutasivat muuttaa Ahvenanmaalle.
Älä muuta sano! Moni ulkopuolinen kun kehuu Pielavettä kun tulee puhe missä asuu eli kyllä sijainti ja kylän yleisilme on sitten hyvä. Kaikissa kylissä tyhjiä kiinteistöjä. Suuremmissakin kuten vaikkapa Pieksämäki.
Eräs harrastus tuttu Tampereelta aina sanoo kun ajaa Pielaveden kautta mökilleen että ihmiset on kivoja ja iloisia, jotkut tervehtii vaikkeivät tunne ja järvi on kuulemma mahtava.
On varmaan tavannut sinne muuttaneita. Totta on, että paikkakunta on nätti, mutta alkuasukkaat v.mäisiä
Taitaa itsessäsi olla se vika eikä alkuasukkaissa. Sanontahan kuuluu, "niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan".
Tuo on totta. Oon muuttanu tänne pääkaupunkiseudulta enkä ole edes syntynyt täällä Savossa ja ihmiset täällä ihania, rentoja ja luonnollisia toisin kuin stadissa.