Ammattiliittojen osingot verolle, asumistukihyrrä pitää pysäyttää.

Anonyymi-ap

SDP - nostaa asumistukia - Kojamo ym. - nostavat vuokria - ammattiliitot - nostavat osinkoja verotta - SDP - nauttii SAK:n liittojen jakamista avustuksista. Hyrrä pyörii.

Ammattiliittojen osingot pitää laittaa veroille. Lakkokassojen kerryttäminen ja asumistukihyrrän pyörittäminen veronmaksajien varoin pitää lopettaa.

Ammattiliitot eivät täytä verottomien osinkojen kriteereitä. Liitot eivät ole yleishyödyllisiä. Yhteiskuntaa haittaava toiminta ei voi olla yleishyödyllistä.

https://www.suomenuutiset.fi/ay-liikkeelle-rahaa-tahkoava-kojamo-hehkuttaa-maahanmuutto-mahdollistaa-vuokrien-korotukset/

4

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puoluetuet pitää lakkauttaa. Kansanedustajat saavat palkkaa. Ei siinä lisätukia tarvita.

      Puoluetuki ruokkii jo vallassa olevia, koska se on yhteydessä edustajien määrään.

      Hyvinvointialueiden puoluetuet pois ensitilassa.

      Ammattiliittojen osinkojen verovapaus pois JA liiton jäsenmaksujen verovähennysoikeus pois. Jälkimmäinen on jopa 200 miljoonaa vuodessa. Epäoikeudenmukainen. Vain puolet palkansaajista liitossa. Liittoon kuuluminen on vapaaehtoista. Ei ole tulonhankkimisvähennys. Yhtälailla pitäisi saada vähentää golf-kerhon jäsenmaksu. Entäs työnantajien jäsenmaksujen välityspakko? Jokainen saa ja osaa maksaa jäsenmaksunsa itse. Silloin myös tietää, paljonko maksaa, eikä ole epätietoinen liiton provikan suuruudesta. Verovähennys on vain osa, koska se tehdään brutosta, maksettavaa jää joka tapauksessa monta sataa vuodessa. YTK:n jäsenmaksu on tulonhankkimiskulu. Sen verovähennys on perusteltu. Liiton jäsenmaksu ei ole.

      Ympärivuorokautisen hoivan jonossa olevien 2000 vanhuksen hoivapaikka maksaa vuodessa yhteensä 100 miljonaa. Ammattiliiton jäsenmaksun verovähennyksen poistolla se voidaan maksaa. Paikkoja on auki 5000.

      Ei muuta kuin laupeudentyö käyntiin. Se vähentää myös sote-alueiden valtavaa lanssirumbaa ja kotikäyntien kustannuksia. Entäs inhimillinen puoli?

    • Anonyymi

      Niin ja yleensäkään jollain ay llä ei saa olla mitään valtaa yrityksiin. Olkoon jäseniensä kanssa kerhotiloissa mutta yritykset ei voi huomioida ay tä mitenkään.

    • Anonyymi

      Pitää olla yhtäläinen kohtelu. Ammattiliitot eivät saa olla erityisasemassa.

    • Anonyymi

      Sitten myös yritysten ja rikkaiden veronkierto ja verojen välttely kuriin.

      Yritykset siirtävät toimintoja pois matalan veron maihin, että voivat vältellä verojen maksamista. Myös rikkaat yksityishenkilöt toimivat samoin. Valtiolta jää valtavia summia saamatta. Yhteiskunnan palveluja kyllä käytetään, kuten teitä ja katuja, mutta yhteiskunnan kustannuksiin ei haluta osallistua.

      Kikkailua tehdään, koska on mahdollista, eikä siksi, että se olisi oikein ja oikeutettua. Lainsäädännön puutteita hyödyntäen kikkaillaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2499
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1639
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1613
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1334
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1328
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1160
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      254
      1102
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      966
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      21
      886
    Aihe